Növényvédelem

Kétszer annyit kell permetezni idén a szőlőt

Agrofórum Online

Ebben az évben a pluszvédekezés költsége hektáronként néhány tízezer forint vagy akár ennek többszöröse is lehet a növényvédő szerek minőségétől függően.

Nagyobb figyelmet kíván idén a szőlő – írja a Bama.hu. Az enyhe időjárás miatt nagy számban teleltek át és már akcióba is léptek a szőlőültetvények kártevői, emiatt az átlagosnál többször és gyakrabban kell permetezni.

Az enyhe telet a kórokozók is könnyebben vészelik át, ugyanakkor eddig különösebb növényegészségügyi kár nem érte az ültetvényeket emiatt. Hogy ez így is maradjon, az folyamatos figyelmet és törődést igényel majd a gazdáktól.

– Az enyhe téli időjárás szerencsére nem tett különösebb kárt a villányi szőlőültetvényekben sem, ahol befejeződnek a decemberben kezdődött metszési munkálatok, gyors ütemben indult meg a szőlővesszők vegetációja – tájékoztatott Nagy Gergely, a Villányi Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkára.
A szőlősgazdák többsége idén szokatlanul korán, februárban megkezdte a védekezést a lemosó permetezésekkel, de egybehangzó véleményük szerint később sem lazíthatnak. Az ideit a 2014-es évhez hasonlítják, amikor a szokásoshoz képest dupla annyit kellett permetezni a szőlő egészsége érdekében.

Az első komoly veszélyt a lisztharmat jelentheti, a fertőzés kialakulásához sajnos kedvező körülményeket teremtett az elmúlt napok időjárása. Legalább 1-2 mm csapadék kell, és ettől a tőkék felületének minimum hat órán át nedvesnek kell maradnia úgy, hogy a hőmérséklet nem süllyed 10 fok alá.

Nagy Gergely becslése szerint ebben az évben a pluszvédekezés költsége hektáronként néhány tízezer forint vagy akár ennek többszöröse is lehet a növényvédő szerek minőségétől függően.

(bama.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Védekezzünk! Felgyorsult a parlagfű fejlődése

2022. május 17. 09:17

A május első hetében beköszöntő nyáriasan meleg idő hatására a parlagfű fejlődése felgyorsult.

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

2019. június 20. 13:01

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?

Inváziós kártevők: a nyugati virágtripsz

2019. március 28. 09:03

A nyugati virágtripsz egy ma már világszerte elterjedt, rettegett inváziós kártevő, mely hazánkban a hajtatott zöldség- és dísznövénytermesztés meghatározó károsítója. Európában megközelítőleg 30 éve van jelen, és az ellene való védekezés több kultúra védelmét alapjaiban határozhatja meg.

Többrétű védelem a gabonában

2018. június 28. 07:20

Magyarországon a gabonatermesztésben hosszú távú sikert a minőségre törekvő intenzívebb technológia alkalmazásával tudunk elérni.