Az inszekticidek nem csak a kártevőket pusztítják el, a nem-célszervezetek számára is végzetesek lehetnek.
Az elmúlt fél évszázad során az amerikai mezőgazdaság a kemizáció irányába tolódott, 2013-ban a gazdák 3,2 milliárd dollárt költöttek rovarölő szerekre. Sajnos az inszekticidek nem csak a kártevőket pusztítják el, a nem-célszervezetek számára is végzetesek lehetnek.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) és a Dél-Dakotai Egyetem szakértői által készített tanulmányban a kukoricatábla rovarpopulációinak fajgazdagsága és a növényvédőszer-használat közötti összefüggést elemezték.
Dél-Dakota (USA) keleti felében vizsgált 53 gazdaságban a hagyományostól az organikusig többféle gazdálkodási módot alkalmaztak. A kukoricatáblák rovaregyütteseinek tanulmányozása céljából címerhányás időszakában minden gazdaságban 50 tő kukoricáról gyűjtötték be a rovarokat. Összesen 37 000 példányt fogtak 2650 növényről.
A szerzők kiemelték, hogy a direktvetéses technológia (no-till) és a minél több növényfajt tartalmazó vetésforgó használata a rovarpopuláció fajszámának növekedéséhez járult hozzá. A kiegyensúlyozottabb ökoszisztéma kialakítása mellett a rovarölőszer-használat mérsékelhető volt. A tanulmány készítői hangsúlyozták, hogy a kártevők visszaszorításában nem a begyűjtött rovarok egyedszáma, hanem a fajok közötti egyensúly játssza a nagyobb szerepet.
Fordította: Polgárné Balogh Eszter
(Agrofórum Online)