Növényvédelem

Minél sokszínűbb a kukoricatábla rovarvilága, annál kevesebb kártevővel kell számolni

Agrofórum Online

Az inszekticidek nem csak a kártevőket pusztítják el, a nem-célszervezetek számára is végzetesek lehetnek.

Az elmúlt fél évszázad során az amerikai mezőgazdaság a kemizáció irányába tolódott, 2013-ban a gazdák 3,2 milliárd dollárt költöttek rovarölő szerekre. Sajnos az inszekticidek nem csak a kártevőket pusztítják el, a nem-célszervezetek számára is végzetesek lehetnek.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) és a Dél-Dakotai Egyetem szakértői által készített tanulmányban a kukoricatábla rovarpopulációinak fajgazdagsága és a növényvédőszer-használat közötti összefüggést elemezték.

Dél-Dakota (USA) keleti felében vizsgált 53 gazdaságban a hagyományostól az organikusig többféle gazdálkodási módot alkalmaztak. A kukoricatáblák rovaregyütteseinek tanulmányozása céljából címerhányás időszakában minden gazdaságban 50 tő kukoricáról gyűjtötték be a rovarokat. Összesen 37 000 példányt fogtak 2650 növényről.

A szerzők kiemelték, hogy a direktvetéses technológia (no-till) és a minél több növényfajt tartalmazó vetésforgó használata a rovarpopuláció fajszámának növekedéséhez járult hozzá. A kiegyensúlyozottabb ökoszisztéma kialakítása mellett a rovarölőszer-használat mérsékelhető volt. A tanulmány készítői hangsúlyozták, hogy a kártevők visszaszorításában nem a begyűjtött rovarok egyedszáma, hanem a fajok közötti egyensúly játssza a nagyobb szerepet.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Emelkedik a szklerotíniás fehérpenészes rothadással fertőzött növények száma - Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 8. 10:26

A ruderális és évelő pillangós, illetve legelő területeken fokozatosan emelkedik a mezei pocok fertőzöttség.

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk - III. rész

2024. május 12. 05:40

Hogyan tudjuk a kertben növényvédelmi célra felhasználni a gyümölcscukrot és a répacukrot? Mire jó a hagymakivonat és a hagymaolaj?

A hajtatott paprika biológiai növényvédelme

2019. január 27. 06:25

A hajtatott paprika biológiai növényvédelmére számtalan hasznos szervezet elérhető hazánkban is. Az írásból kiderül, hogy mely károsítók ellen megoldott a paprikahajtatásban a biológiai védekezés, és mely esetben nem áll rendelkezésre megfelelő biológiai módszer.

Hatékony növényvédelmi kezelés repce-fénybogarak ellen

2020. május 7. 10:11

Amikor a sárgatálas előrejelzés indokolttá teszi és virágzatonként 1-3 repce-fénybogarat észlelünk, a jól időzített, zöldbimbós állapotban történő permetezés kiemelten fontos.