27℃ 19℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Növényvédelem

Monokultúrában tapasztalt amerikai kukoricabogár kár és gazdasági következményei

Agrofórum Online

Beszámoló egy szabadföldi kísérlet eredményeiről.

A kukorica az egyik legjövedelmezőbb mezőgazdasági kultúrnövényünk, vetésterülete szinte minden évben meghaladja az egymillió hektárt. Számtalan kártevője él, melyek közül a legtöbb gondot okozó az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera LeConte).

Ismert, hogy Magyarországra 1995-ben került be a délszláv államok felől, azóta folyamatosan minden évben jelen van a kultúrában. Különösen nagy kárt okoz azokon a területeken, ahol monokultúrában termesztik a kukoricát.

Maga a kifejlett rovar is kártevő, de az igazi nagy gondot a lárvája okozza! A lárva táplálkozása során a kukorica gyökérzetét károsítja, teljesen el is pusztíthatja, súlyos esetben a növény nem tudja regenerálni a gyökérzetét, fejlődése lelassul, akár meg is dőlhet. Az utóbbit nevezik az ún. hattyúnyak tünetnek. A tojások a talajban telelnek, melyeket a nőstények az előző évben raktak a talaj felső rétegébe. Május végétől június közepéig tart a lárvakelés. A fiatal lárvák a gyökerekben járatokat képezve táplálkoznak, optimális feltételek között 30 nap alatt kifejlődnek a kukorica gyökerén. A bogarak a bibeszálakat 1,5 centiméterre, vagy rövidebbre visszarágva, hiányos termékenyülést okoznak, valamint a zsenge, lédús szemeket is megrághatják, s a leveleket is hámozgathatják. Táplálkozásukat napraforgó, tök, lucerna, szőrös disznóparéj növényen is megfigyelték, ahol virágport fogyasztottak. A jól repülő imágó megjelenésére június közepétől lehet számítani, a tömeges tojásrakás pedig július közepétől augusztus végéig tart.

Magyarországon megfelelő klimatikus feltételek állnak rendelkezésre ahhoz, hogy ez az inváziós faj jelenlétével, károsításával folyamatosan megtalálható legyen agrár-élettársulásokban.

A kukoricabogár kártételének csökkentésére komplex módszerekre van szükség, 100 %-os eredmény sohasem érhető el, viszont az agrotechnikai, nemesítési, és kémiai védekezés elemeinek együttes használatával jelentősen mérsékelhető a lárvák okozta gazdasági veszteség. A bogár lárvája ellen rovarölő szeres csávázással, vagy vetéssel egy menetben sorkezeléssel, talajfertőtlenítő szer használatával lehet védekezni. A gyökérzethez közeli (5-8 cm történő) pontos kijuttatás nagyban meghatározza a kezelés eredményességét. Az imágó elleni vegyszeres védekezést akkor indokolt elvégezni, amikor a bogarak átlag létszáma növényenként eléri az 1 egyed/tő értéket, illetve a zöld bibeszálak 1,5 cm-re történő visszarágása észlelhető. A leghatékonyabb és legolcsóbb védekezési módszer a rovar kártétele ellen, a vetésváltási szabályok betartása.

A tavalyi, 2015-ös esztendő nem volt nevezhető tipikus kukoricabogaras évnek, mivel az imágók ellen külön nem kellett védekezni (kevesebb mint 1 imágó/növény).

Az általunk Bicsérden beállított kísérletben mégis nagymértékű, 75-85 %-os megdőlést tapasztaltunk. Ahol a kár fellépett, monokultúrában vetettük a vizsgált hibrideket (1. kép), míg a kontroll területként búza volt az elővetemény. Dikultúrában nem dőltek meg a kukoricatövek, monokultúrában azonban egyértelműen szembetűnt a jellegzetes hattyúnyak tünet.


1. kép A kukoricabogár lárvájának kártétele

A termesztéstechnológia elemei mindkét esetben azonosak voltak. A tápanyag-utánpótlás ősszel, illetve tavasszal történt meg. Ősszel 250 kg/ha NPK 9:20:30 szilárd keveréket kapott a terület, tavasszal pedig 500 kg/ha MAS 27 %-os nitrogéntartalmú műtrágyát. A kukorica kísérlet április 25-én került elvetésre. A gyomirtást izoxaflutol + tienkarbazon-metil hatóanyagú gyomirtóval végeztük 0,4 l/ha dózisban. Egyéb vegyszeres védekezést a területen nem alkalmaztunk.

A betakarítást 2015. október 26-án végeztük el parcellabetakarító kombájnnal. A betakarítást követően külön mértük a monokultúrás, illetve a dikultúrás parcellák termésmennyiségét és szemnedvesség tartalmát. A minták nedvesség tartalma 18-22 % volt. A dikultúrában termesztett (kontroll) parcellák termése fajtától függően 8500-12000 g volt, ott pedig, ahol a kártevő lárvája „dolgozott” 2000-5000 g/parcellatermést realizáltunk. Összességében az 1. ábra szemlélteti, azt a termés különbséget, ami a kukoricabogár lárvájának kártétele miatt következett be. A kísérleti eredményeinkből levonhatjuk azt a következtetést, hogy ha talajfertőtlenítő nélkül, monokultúrában termesztünk kukoricát akkor ennek akár 35-70 %-os terméskiesés is lehet a következménye.


1. ábra Kísérleti terület parcelláinak terméseredményei, Bicsérd, 2015

Egy olyan esztendőben, ahol az imágók rajzása közepes erősségű, viszont a vetésváltási szabályokat nem tartjuk be, akkor közel 35-70 %-os terméskiesés is jelentkezhet (2. kép). Ez pedig egy 44 e Ft/t kukorica eladási árnál hektáronként a bevételünk kétharmadát is érintheti. Mindez számokban: 350 e Ft/ha árbevétellel számolva hektáronként, a kukoricabogár lárva által okozott kár nagysága elérheti a 150-200 e Ft/ha-t.


2. kép A „hattyúnyak” tünet betakarítás előtt

Ez az érték mindenképpen elgondolkodtató, mivel ezzel szemben a vetésváltási szabályok betartása kevésbé mutatkozik ilyen költségesnek. Ha azonban a monokultúrában történő termesztés mellett döntünk, akkor a talajfertőtlenítő alkalmazása mindenképpen indokolt. Ennek a hektáronkénti költsége sem haladja meg a 36 e Ft-ot. Így már biztosan érzékeli az Olvasó, hogy ezzel szemben a felvetülő mintegy 200 e Ft veszteség jóval fájóbb tétel.

A kísérlet egyértelműen igazolta, hogy egy közepes kártevőnyomás mellett, a vetésváltási szabályok alkalmazásával mérsékelhető a potenciális kár, továbbá a környezet peszticidterhelése is csökkenthető.

A kísérlet világosan rámutatott arra a tényre, hogy monokultúrában kukoricát csak talajfertőtlenítő szer vetéssel egy menetben történő kijuttatásával szabad termeszteni.

Fotó: A szerző felvételei

Bosnyákné Egri Helga
KE Agrár-és Környezettudományi Kar, Növénytudományi Intézet

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Tavasszal folytatódik a drónos növényvédelmi szolgáltatást hirdető vállalkozások ellenőrzése

2022. december 6. 11:24

Támogató helyszíni szemlékkel segítette az elmúlt időszakban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a permeteződrónos növényvédelmi szolgáltató vállalkozásokat annak érdekében, hogy a jövőben a rájuk vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően nyújthassanak szolgáltatásokat a hazai gazdáknak. A szemlék hasznos, gyakorlatias tapasztalatokkal zárultak, így várhatóan jövő tavasszal is folytatódnak.

Amistar Sun – a sikeres és nyereséges repcetermesztés kulcsa

2019. április 5. 06:58

Az intenzív módon őszi káposztarepcét termesztő gazdálkodók körében köztudott tény, hogy a magas és nyereségesen értékesíthető terméshozam elérése a tenyészidőszak során szigorú technológiai fegyelem betartását követeli meg.

A magyaroknak NAGYOBB van, mégis JOBBAN kihasználja az adottságait ez a picike ország a BUSA KS segítségével!

2020. május 12. 10:24

Hollandia, az ország, ami fentről szemlélve egy óriási patcheworknek tűnik. Amerre a szem ellát mindenütt szigorúan rendezett mezőgazdasági területeteket látunk.

Hitek és tévhitek a biotermékekről

2019. augusztus 8. 04:37

Mitől lesz bio a bio? Mi a pontos megnevezése? Árulhatom-e a piacon a kezeletlen paradicsomomat? Csak néhány kérdés, amit nap, mint nap hallhatunk a biotermékekkel kapcsolatban.