A felülvizsgálatok bevezetésekor csak az ötévesnél idősebb gépek ellenőrzése volt kötelező, viszont most már minden permetezőgépet 3 évente el kell vinni felülvizsgálatra.
A szántóföldi növénytermesztést végző gazdálkodók jelentős része 2021-ig elvitte permetezőgépét átvizsgáltatni, ám a kapott engedélyek érvényessége legkésőbb 2024-ben lejár. Ezért újra be kell őket jelenteni, illetve első alkalommal ötéves korig, majd 3 évente át kell esniük az ellenőrzésen.
Az átvizsgálás igen alapos, hiszen biztosítania kell, hogy ha a gép megkapja az engedélyt, akkor minden része kitűnően működik. Ennek érdekében a tulajdonosnak előtte érdemes ellenőriznie, hogy nem tapasztal-e szivárgást vagy cseppképződést a permetező bármelyik részén, beleértve a különféle csöveket és fúvókákat is.
Azt is ellenőrizni kell, hogy a fúvókákon a csepegésgátló megfelelően működik-e. A szórókereteknek vízszintesen kell állniuk, illetve előre- vagy hátrafelé nem mozdulhatnak el túl nagy mértékben.
A fúvókák jelentik talán a legkritikusabb pontot, ezek állapota kulcsfontosságú lehet a sikeres vizsgánál. A szűrőket át kell nézni, ellenőrizni kell, hogy egyforma mennyiségű folyadék távozik-e a fúvókákból, a típusuk egyforma-e, megfelelő távolságban helyezkednek-e el egymástól, valamint a szóráskép egyenletességét is, amit nemcsak a fúvókák állapota, hanem a szórásszögük is befolyásol.
Ki kell tisztítani a permetlétartályt és a permetlérendszert, és a teljes gépet tisztán kell a vizsgára vinni, ellenkező esetben az ellenőrzést akár meg is tagadhatja a vizsgaállomás.
Minden egységnek működnie kell, ami a permetezőgép tartozéka, ezért fontos, hogy a tulajdonos mindent kipróbáljon és ellenőrizzen. Továbbá ha nincs, fel kell szerelni egy kézmosó vizes tartályt, ennek hiányában a vizsga sikertelen lesz.
Általában ezekkel az előzetes ellenőrzések nem járnak nagy költséggel a gazda számára, még akkor sem, ha a fúvókák cserére szorulnak, viszont egy bukás a felülvizsgálaton pénz- és időveszteséget és sok bosszúságot okoz.
A szántóföldi permetezők háromévente kötelező ellenőrzése nem a termesztők ellen hozott intézkedés. Csak egy jó állapotú, karbantartott permetezőgép tudja a növényvédelmi feladatát maximálisan ellátni és a károsítóktól a növényállományt megvédeni, így az adott körülmények között legmagasabb termést – és bevételt – garantálni. Eközben a lehető legkevesebb növényvédő szert juttatja ki, a környezetterhelés minimalizálása pedig a ráadás.
(Fotó: No-longer-here/Pixabay)