Növényvédelem

Növénybetegségek korai felismerése a robotika segítségével

Agrofórum Online

A Cornell Egyetem kutatói kifejlesztettek egy BlackBird nevű kamerarendszert, amely az optikai mikroszkópokkal egyenértékű információt képes összegyűjteni a növény leveleinek felületéről. A robotika és mesterséges intelligencia (AI) ötvözésével kialakított eszköz a szőlő növényvédelmében tölt be jelentős szerepet.

A Cornell Egyetem kutatói kifejlesztettek egy BlackBird nevű kamerarendszert, amely az optikai mikroszkópokkal egyenértékű információt képes összegyűjteni a növény leveleinek felületéről. A robotika és mesterséges intelligencia (AI) ötvözésével kialakított eszköz a szőlő növényvédelmében tölt be jelentős szerepet.

Lance Cadle-Davidson, a Cornell Integrált Növénytudományi Intézetének (SIPS) professzora, valamint az USDA Mezőgazdasági Kutatási Szolgálatának növénypatológusa a lisztharmat-fertőzés korai felismerhetőségének lehetőségeit vizsgálta. A megbetegedés infravörös kamera segítségével már akkor is kimutatható, amikor szabad szemmel még nem észlelhetők a tünetek. Ugyanakkor a laboratóriumi munkában jelentős akadályozó tényező a levelek manuális értékelése miatti munkaerőigény. Így a szakember kutatócsoportja olyan képalkotó robotot fejlesztett, amely alkalmas a levélminták automatikus scannelésére.

Az innováció a VitisGen2 szőlőnemesítési projekt keretein belül valósulhatott meg. A műszer 1,2 mikrométer/pixel skálán képes információt gyűjteni – ez megfelel a szokásos optikai mikroszkópok teljesítményének. A robot minden egyes 1 centiméteres levélmintához 5000-8000 képpontos információt szolgáltat, ezzel támogatva a fenotipizálás folyamatát.

A számítógépek vizuális érzékelésében áttörést jelentő úgynevezett mély neurális hálózatok – melyek például az arcfelismerés terén jelentős szerepet játszanak – alkalmasak a mikroszkopikus, szőlőlevelekről készült képek vizsgálatára is.

A kutatócsoport teszteli és validálja a robot által alkotott képet, ezzel lehetővé téve az egyes biológiai vonások hatékonyabb azonosítását. Az eredmények meghökkentőnek bizonyultak: azok a kísérletek, amelyek egy teljes laboratóriumi csapatnak hat hónapjába kerültek, most csak egy napot vesznek igénybe a BlackBird robotoknak köszönhetően.

Júliusban a csapat kétéves, 150 000 dolláros támogatást kapott a Cornell Digitális Mezőgazdasági Kutatóintézeti Alapból, hogy megkezdje a BlackBird robot korszerűsítését: a vörös-zöld-kék színspektrumon túli, infravörös tartományra is kiterjesztendő az érzékelést.

Ha a kutatók olyan eszközöket tudnak fejleszteni, amelyek segítik a gazdákat a betegségek korai felismerésében, az lehetővé tenné a növényi fertőzések elterjedés előtti visszaszorítását, amely kisebb mértékű növényvédőszer-használatot és csökkenő terméskiesést eredményezne.

Forrás: https://www.farmprogress.com/grapes/robots-can-identify-grape-diseases

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

A borsó-aknázólégy

2019. január 19. 05:38

Az inváziós kártevők sorozatban ezúttal a borsó-aknázólégy földrajzi elterjedését, biológiáját, tápnövénykörét és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.

Új biológiai növényvédelmi eljárás hidropóniás rendszerben

2021. május 25. 05:37

Az eddigi eredmények nagy jelentőséggel bírnak a Paenibacillus xylanexedens felhasználásának további optimalizálása és előnyös tulajdonságainak kiaknázása tekintetében.

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk - III. rész

2024. május 12. 05:40

Hogyan tudjuk a kertben növényvédelmi célra felhasználni a gyümölcscukrot és a répacukrot? Mire jó a hagymakivonat és a hagymaolaj?

Beszéljünk a gabonavírusokról!

2022. szeptember 23. 09:12

A gabonavírusok kalászos gabonáinkat a tenyészidőszak egésze alatt fenyegető kórokozók, amelyek jelentőségét gyakran alábecsüljük.