Növényvédelem

Óvatosan a permetezéssel: kiemelt ellenőrzések a méhek védelmében

NÉBIH

2018 tavaszán az ország teljes területén kiemelten ellenőrzi a Nébih a növényvédelmi kezeléseket a házi méhek és a vadon élő beporzók védelme érdekében.

A gazdálkodóknak érdemes betartaniuk a kijuttatható növényvédő szerekre, illetve az alkalmazható technológiára vonatkozó előírásokat, ugyanis a szabályok megszegése esetén tetemes növényvédelmi bírságra számíthatnak.

Ebben az időszakban nagy tömegben virágoznak a kultúr- és gyomnövények, ezért a tavaszi permetezések során a méhek és egyéb beporzó szervezetek védelmére különösen nagy hangsúlyt kell fektetni. A haszonnövényeink védelmében kijuttatott rovarölő szer helytelen felhasználás esetén akár méhmérgezést is előidézhet, ami egyfelől komoly kárt okozhat a méhésznek, másrészt súlyos kártérítési felelősséggel terheli a gondatlan gazdálkodót.

A Nébih 2018 tavaszán kiemelten ellenőrzi a növénytermesztők növényvédelmi tevékenységét, különös tekintettel a méhmérgezések szempontjából kockázatosnak ítélt gyümölcsösökben. Az ellenőrzések során a megyei kormányhivatalok növényvédelmi felügyelői növényvédőszermaradék-analitikai vizsgálat céljából mintákat vesznek a virágzó kultúrákból, illetve növényvédelmi technológiai ellenőrzéseket végeznek. Az ellenőrzésekre az ország több mint 200 pontján számíthatnak a gazdálkodók.

Amennyiben az ellenőrzések nyomán a hatóságok jogsértést tárnak fel, az eljárás eredményeként növényvédelmi bírság szabható ki, amelynek összege – a jogsértés természetétől és súlyosságától függően – 15.000 forinttól 150.000.000 forintig terjedhet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Nébih és ROKK együttműködés az állatkínzás és az állatviadalok ellen

2021. január 17. 10:37

A Nébih és a ROKK egyaránt kiemelt fontosságúnak tartja az állatkínzások számának jelentős csökkentését, illetve az illegális kutyaviadalok felszámolását.

Csörteváltás a mezei pockok miatt: a Nébih egyelőre nem engedélyezi a teljes felületkezelést

2023. október 19. 16:10

Minden évtizedben csak egyszer tapasztalható olyan mezei pocok invázió Magyarországon, mint idén, ennek ellenére a Nébih még nem engedélyezi a teljes felületkezelést, miközben a NAK éppen azt kéri a hatóságoktól, hogy tágítsák ki a védekezés lehetőségeit.

Használjuk a Parlagfű Bejelentő Rendszert!

2021. június 25. 05:03

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által működtetett Parlagfű Bejelentő Rendszer idén arculatot váltott: átláthatóbb és informálisabb lett annak érdekében, hogy a regisztrálók minél könnyebben küldhessék meg az általuk észlelt, parlagfűvel fertőzött területekkel kapcsolatos információkat.

Folyamatos kötelezettséggé vált a parlagfű irtása - jelentős büntetésre számíthat, aki elmulasztja

2019. július 3. 04:36

Az ingatlantulajdonosoknak eddig minden év július elsejéig kellett gondoskodniuk földjük parlagfű-mentesítéséről, az Országgyűlés azonban tavaly decemberben eltörölte ezt a határidőt. Az allergiát okozó veszélyes gyomnövény irtása így egész éves, folyamatos kötelezettséggé vált.