Növényvédelem

Projekt a paradicsommoly elleni védekezés biológiai elősegítése érdekében

Agrofórum Online

2006-ban jelent meg Spanyolországban a paradicsommoly, ami az értékesítési lánc egészét tekintve jelentős veszteségeket okoz. Ez a kártevő elsősorban a növény leveleit támadja meg, hogy a parenchymával (a növények a tér minden irányában többé-kevésbé azonos kiterjedésű sejtekből álló szövete – a szerk.) táplálkozzon, amely számos élettani funkcióban vesz részt, de a gyümölcsökbe is képes behatolni, és olyan károkat okozni, amelyek a termést eladhatatlanná teszik.

Szélsőséges esetekben a hajtásokat is megtámadhatja, ami veszélyezteti a növény növekedését. A Conca de la Tordera termelői szövetkezet adatai szerint a kártevő 2018 és 2020 között 19% és 35% közötti veszteséget okozott. E veszteségeken túlmenően figyelembe kell venni a vásárlók által visszaküldött termékeket is.

A paradicsommoly világszerte a paradicsom termesztésének egyik legkomolyabb fitológiai problémája. A probléma kezelésére az Agrár-élelmiszeripari Kutató és Technológiai Intézet (IRTA) által koordinált operatív csoportot hoztak létre a kártevő elleni biológiai védekezés előmozdítása és a rovarölő szerektől való függőség csökkentése érdekében. A biológiai védekezés széles körben alkalmazott stratégia a paradicsomtermesztésben a kártevők elleni küzdelemben, és az európai Green Deal által előírt ökológiai átállásnak megfelelően az egyik leghatékonyabb eszközként tartják számon a kártevők elleni védekezés és a mezőgazdaság környezetkárosító hatásának csökkentése érdekében.

Az operatív csoport a Dolichogenidea gelechiidivoris parazita, a paradicsommoly természetes ellenségeivel dolgozik együtt. Ennek a parazita fajnak a lárvája úgy fejlődik ki, hogy a gazdatest – jelen esetben a paradicsommoly – testéből táplálkozik, ezáltal elpusztítva azt. A projekt keretében a parazita-populációk kezelését és a tenyésztés méretezésének szabályozását is tanulmányozzák, miközben a maresmei térségben lévő szántóföldeken végeznek kísérleteket a paraziták kihelyezésével kapcsolatban. A kísérleti projektben részt vevő mezőgazdasági termelőszövetkezetek gazdái és a növényvédelmi csoportok (ADV) szakemberei úttörőként vezették be a természetes ellenségek használatát a kertészeti kultúrák, és különösen a paradicsom kártevőinek biológiai védekezése érdekében.

A projekt megvalósítása négy maresmei termelői szövetkezet együttműködésének köszönhetően valósul meg: a Conca de la Tordera, a Progrés-Garí, az Agrícola Vilassar de Mar és a Cabrera de Mar vesz részt a kísérletben. Az IRTA felel az operatív csoport koordinálásáért, a projekt vezető testülete a Conca de la Tordera szövetkezet lesz, a többi szövetkezet pedig nyomon követi és biztosítja a kísérletek végrehajtását. A szövetkezetek kölcsönadják a gazdaságaikat a kísérleti tesztek elvégzésére, és gondoskodnak a projekt eredményeinek elterjesztéséről és továbbadásáról. A Selmar Szövetség és a Baix Maresme ADV elkészíti a munkanaplókat, elvégzi a jelentések és eredmények kritikai felülvizsgálatát, megtervezi és felügyeli a szaporítási műveleteket, valamint közzéteszi a projekt eredményeit.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9520240/a-project-to-promote-the-biological-control-of-the-tomato-leafminer/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

Hogyan védekezhetünk a körte ventúriás varasodása ellen?

2019. június 21. 04:36

P. Katalin kérdése: Varasodás jelent meg a körtémen. Mit tegyek?

A pH hatása a permetezés hatékonyságára

2019. október 20. 08:38

Amikor azt hallom egy termelőtől, hogy nem használ a szer, vagy azt tapasztalom egy szaktanácsolt területen, hogy valóban nem úgy hat az a hatóanyag, ahogyan elvárnánk; akkor két dologra kell gondolnunk hibalehetőségként. Az egyik a kijuttatási technológia (mikor, hogyan, mivel, stb.) s miután ennek gyorsan utána lehet járni, jöhet a másik: a permetezéshez használt víz megfelelősége!

Ha csapadékosra fordul az idő, fertőzni fog a tafrinás levélfodrosodás

2018. március 10. 17:17

Gyümölcsösökben már szinte minden növény metszhető, sőt igyekezni is kell, mert néhány faj rövid időn belül fakadni fog.