Növényvédelem

Termelői tapasztalatok a DuPont Növényvédelmi Konferencián (+VIDEÓ)

Agrofórum Online

A Tonavar Kft. Hajdúszoboszló környékén mintegy 1300 hektáron foglalkozi növénytermesztéssel.

A DuPont Magyarország Kft. 2016. január 6-án, Debrecenben rendezett növényvédelmi konferenciát, amelyre több száz gazdálkodó volt kíváncsi, akik eredményesen használják a vállalat készítményeit. A Tonavar Kft. Hajdúszoboszló környékén mintegy 1300 hektáron foglalkozik napraforgó, takarmánykukorica, zöldborsó és csemegekukoria termesztésével. Utóbbi esetében nagyjából 100 gazdálkodót integrálnak is, így évente összesen 3000 hektár csemegekukoricát gondoznak – főként a DuPont termékeit használva. Kérdéseinkre a növényvédelmi konferencián Varga Gábor válaszolt.

Az 1300 hektáros saját területen milyen a vetésszerkezet?
A takarmánykukorica 150 hektár, a napraforgó szintén ennyi, a többi területen változó arányban van jelen a csemegekukorica és a zöldborsó. A területeinken intenzív növénytermesztést folytatunk öntözéssel. Ami a növényvédelmet illeti, a kukoricát gyakran évi 3-4 alkalommal is kezeljük rovarölő szerrel.

2015-ben a rovarkártétel szempontjából mi okozta a legnagyobb problémát?
A takarmánykukorica esetében az előző évben a legnagyobb kihívást a gyapottok-bagolylepke okozta, de évről évre változó mennyiségben a kukoricamoly is jelen van. 2015-ben azonban olyan nagy mértékben nem találkoztunk ezzel a kártevővel, mint az elsőként említettel.

Hogyan védekeztek a két rovar és azok kártétele ellen?
A növényvédelmünk gerince ebben a tekintetben DuPont termékekhez kötődik, a molykártevők ellen a Coragen® és a Steward® rovarölő szereket alkalmazzuk. A takarmánykukoricánál nem volt mindig benne a technológiánkban a rovarkártevők elleni védekezés, de rájöttünk, hogy érdemes ezzel foglalkozni, hiszen amellett, hogy a moly kártételét vissza lehet szorítani, még a fuzáriumos betegségek jelenlétét is le lehet csökkenteni.
Az integrációnak köszönhetően elég nagy területen gazdálkodunk. Ez a mintegy 100 gazdálkodóból álló társulat sok technológiát alkalmaz, így folyamatosan próbálgatjuk a különböző szereket, de végül mindig visszakanyarodunk a DuPont termékeihez, mert nálunk a Coragen® és a Steward® a legeredményesebb.

(Agrofórum Online – Gribek Dániel)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A fény hatása a kártevőkre

2019. január 31. 10:37

A fény különböző jellemzői – fényerősség, polarizáltság, spektrum, fotoperiódus – döntően befolyásolják az egyes növényi kártevőknek a megjelenését, kártételét, sőt az ellenük irányuló védekezést is.

Jelentősen felerősödött a bagolylepke fajok aktivitása

2019. szeptember 3. 08:32

A bagolylepke fajok aktivitása nemcsak szántóföldön, de a szabadföldi zöldségkultúrákban is gondot okozhat. A csapdák napi 10-20-as egyedszámban fogják a káposzta, a C-betűs, a gamma, a felkiáltójeles, a vetési és a gyapottok bagolylepkéket.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: intenzíven rajzik az almamoly és a cseresznyelégy

2022. május 25. 09:06

A lehullott csapadék ellenére az időjárás most elsősorban a rovarkártevők szaporodásának kedvez, különösen erős a levéltetvek inváziója, szinte minden növénykultúrában.

Gyökérzöldségfélék termesztésének lehetőségei környezetkímélő módszerrel

2019. január 25. 05:37

Az írásból kiderül, hogy a környezetkímélő termesztési módszer (tápanyag-utánpótlás, növényvédelem) milyen hatással van a sárgarépatermés mennyiségére és minőségére.