Növényvédelem

Termelői tapasztalatok a DuPont Növényvédelmi Konferencián (+VIDEÓ)

Agrofórum Online

A Tonavar Kft. Hajdúszoboszló környékén mintegy 1300 hektáron foglalkozi növénytermesztéssel.

A DuPont Magyarország Kft. 2016. január 6-án, Debrecenben rendezett növényvédelmi konferenciát, amelyre több száz gazdálkodó volt kíváncsi, akik eredményesen használják a vállalat készítményeit. A Tonavar Kft. Hajdúszoboszló környékén mintegy 1300 hektáron foglalkozik napraforgó, takarmánykukorica, zöldborsó és csemegekukoria termesztésével. Utóbbi esetében nagyjából 100 gazdálkodót integrálnak is, így évente összesen 3000 hektár csemegekukoricát gondoznak – főként a DuPont termékeit használva. Kérdéseinkre a növényvédelmi konferencián Varga Gábor válaszolt.

Az 1300 hektáros saját területen milyen a vetésszerkezet?
A takarmánykukorica 150 hektár, a napraforgó szintén ennyi, a többi területen változó arányban van jelen a csemegekukorica és a zöldborsó. A területeinken intenzív növénytermesztést folytatunk öntözéssel. Ami a növényvédelmet illeti, a kukoricát gyakran évi 3-4 alkalommal is kezeljük rovarölő szerrel.

2015-ben a rovarkártétel szempontjából mi okozta a legnagyobb problémát?
A takarmánykukorica esetében az előző évben a legnagyobb kihívást a gyapottok-bagolylepke okozta, de évről évre változó mennyiségben a kukoricamoly is jelen van. 2015-ben azonban olyan nagy mértékben nem találkoztunk ezzel a kártevővel, mint az elsőként említettel.

Hogyan védekeztek a két rovar és azok kártétele ellen?
A növényvédelmünk gerince ebben a tekintetben DuPont termékekhez kötődik, a molykártevők ellen a Coragen® és a Steward® rovarölő szereket alkalmazzuk. A takarmánykukoricánál nem volt mindig benne a technológiánkban a rovarkártevők elleni védekezés, de rájöttünk, hogy érdemes ezzel foglalkozni, hiszen amellett, hogy a moly kártételét vissza lehet szorítani, még a fuzáriumos betegségek jelenlétét is le lehet csökkenteni.
Az integrációnak köszönhetően elég nagy területen gazdálkodunk. Ez a mintegy 100 gazdálkodóból álló társulat sok technológiát alkalmaz, így folyamatosan próbálgatjuk a különböző szereket, de végül mindig visszakanyarodunk a DuPont termékeihez, mert nálunk a Coragen® és a Steward® a legeredményesebb.

(Agrofórum Online – Gribek Dániel)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 tipp a növényvédő szerek tárolásához

2024. szeptember 17. 09:40

A növényvédő szerek drágák és nem állnak el örökké. A megfelelő tárolás és a készlet nyomon követése kíméli a pénztárcát és fokozza a hatékonyságot.

Az invazív ázsiai lódarázs visszaszorításában magyar kutatók is segítenek

2024. szeptember 16. 11:10

A módszer lényege, hogy egy miniatűr jeladót rögzítenek a darazsakra, így azok elvezetnek a fészekhez.

A Salmonella baktérium lehet a klímaváltozás egyik nyertese

2024. szeptember 6. 13:10

A meleg és a pára nemcsak a növénybetegségeknek kedvez, hanem a nyomukban elszaporodó Salmonellának is, amely a nyers zöldségekkel fertőz.

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

2024. szeptember 2. 14:40

A gyomirtó szerek használata körültekintést igényel, mert elővigyázatlan használatukkal több kárt lehet okozni, mint hasznot.

Kertbarátok figyelem: őszi teendők a kertben

2023. október 20. 12:10

Lassan véget ér a növényvédősök munkája! Sokan a tárolási betegségek elleni zárópermetezésnél és a vesszők, rügyek lombtrágyás tápfeltöltésénél használták utoljára a permetezőgépet. De azért még ne téliesítsék a gépüket, lehet, hogy még fel kell venni… Ajánlás Zsigó György növényorvos tollából.

Veszélyes kártevők: Repcebecő-ormányos

2019. június 4. 10:52

A repcén táplálkozó ormányosbogarak közül a legnagyobb kárt a repcebecő-ormányos okozhatja, hiszen a lárva a magkezdeményeket és a magvakat rágja. Ezzel a közvetlen kártételével önmagában is nagy veszteséget okozhat, de közvetett kártétele is jelentős.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.

Talajszennyezés: az arzén (As)

2021. november 4. 04:36

Az arzén az esetek túlnyomó többségében geológiai eredetű, a talaj mélyebb víztartó rétegeiben fordul elő és onnan kerül az ivóvízbe.