Növényvédelem

Termelői tapasztalatok a DuPont Növényvédelmi Konferencián (+VIDEÓ)

Agrofórum Online

A Tonavar Kft. Hajdúszoboszló környékén mintegy 1300 hektáron foglalkozi növénytermesztéssel.

A DuPont Magyarország Kft. 2016. január 6-án, Debrecenben rendezett növényvédelmi konferenciát, amelyre több száz gazdálkodó volt kíváncsi, akik eredményesen használják a vállalat készítményeit. A Tonavar Kft. Hajdúszoboszló környékén mintegy 1300 hektáron foglalkozik napraforgó, takarmánykukorica, zöldborsó és csemegekukoria termesztésével. Utóbbi esetében nagyjából 100 gazdálkodót integrálnak is, így évente összesen 3000 hektár csemegekukoricát gondoznak – főként a DuPont termékeit használva. Kérdéseinkre a növényvédelmi konferencián Varga Gábor válaszolt.

Az 1300 hektáros saját területen milyen a vetésszerkezet?
A takarmánykukorica 150 hektár, a napraforgó szintén ennyi, a többi területen változó arányban van jelen a csemegekukorica és a zöldborsó. A területeinken intenzív növénytermesztést folytatunk öntözéssel. Ami a növényvédelmet illeti, a kukoricát gyakran évi 3-4 alkalommal is kezeljük rovarölő szerrel.

2015-ben a rovarkártétel szempontjából mi okozta a legnagyobb problémát?
A takarmánykukorica esetében az előző évben a legnagyobb kihívást a gyapottok-bagolylepke okozta, de évről évre változó mennyiségben a kukoricamoly is jelen van. 2015-ben azonban olyan nagy mértékben nem találkoztunk ezzel a kártevővel, mint az elsőként említettel.

Hogyan védekeztek a két rovar és azok kártétele ellen?
A növényvédelmünk gerince ebben a tekintetben DuPont termékekhez kötődik, a molykártevők ellen a Coragen® és a Steward® rovarölő szereket alkalmazzuk. A takarmánykukoricánál nem volt mindig benne a technológiánkban a rovarkártevők elleni védekezés, de rájöttünk, hogy érdemes ezzel foglalkozni, hiszen amellett, hogy a moly kártételét vissza lehet szorítani, még a fuzáriumos betegségek jelenlétét is le lehet csökkenteni.
Az integrációnak köszönhetően elég nagy területen gazdálkodunk. Ez a mintegy 100 gazdálkodóból álló társulat sok technológiát alkalmaz, így folyamatosan próbálgatjuk a különböző szereket, de végül mindig visszakanyarodunk a DuPont termékeihez, mert nálunk a Coragen® és a Steward® a legeredményesebb.

(Agrofórum Online – Gribek Dániel)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Itt az AMAZONE új dobása: önjáró Pantera 4503

2019. április 26. 06:39

A Pantera 4503 központi része egy Deutz 6-hengeres motor 218 lőerős motorteljesítménnyel. A kipufogógáz-utókezelés terén az AMAZONE a dízel-oxidációs katalizátorral és dízelrészecske-szűrővel felszerelt, környezetkímélő kipufogógáz-visszavezetésre helyezi a hangsúlyt.

Veszélyes kártevők: a keresztesvirágúak földibolhái

2019. szeptember 16. 04:36

A káposztabolhák legjelentősebb kártételét a kora tavasszal előjövő imágók okozzák, ami akár a csíranövények pusztulását is okozhatja. Kártételük az úgynevezett „lyuggató hámozás”.

Újabb akadály hárult el a növényvédelmi drónok legális használata elől

2023. július 14. 15:40

Az idén elindult növényvédelmi drónpilótaképzés első hallgatói sikeres vizsgát tettek.

A kártevők a dísznövényeinket sem kímélik

2018. május 4. 05:30

Dísznövényeink közül a buxuson ismét tarol a selyemfényű puszpángmoly hernyója.