Növényvédelem

Természetes megoldás a pusztító poloskák ellen

Agrofórum Online

A Koppert sikeresen tenyésztett Trissolcus basalis parazita darazsakat kereskedelmi mennyiségben. Ezek az állatok hatékony eredményeket mutattak a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) elleni megelőző és enyhe gyógyító védekezésben. Ez a poloska Északnyugat-Európában és a világ más részein egyre nagyobb mértékben válik üvegházi kártevővé. A Koppert új biológiai megoldása, a Nezapar január végétől elérhető Hollandiában, Belgiumban, Franciaországban és Magyarországon.

A zöld vándorpoloska egy rendkívül polifág táplálékevő, amely számos fontos élelmiszernövényt megtámad. Feltehetően Etiópiából származik, de mára szinte az összes trópusi és szubtrópusi területen elterjedt, és tovább hódítja a teret a mérsékelt égövi területeken, ahol főként üvegházakban fordul elő. Az éghajlatváltozásnak köszönhetően ezek a rendkívül pusztító bogarak egyre nagyobb problémát jelentenek majd a növénytermesztők számára, ráadásul a kártétel a növények egyre szélesebb körét érinti. A Nezapar természetes megoldást kínál a termelőknek egy olyan problémára, amelyet eddig csak kémiai kártevőirtással lehetett megoldani.

– A parazita darazsakról és parazita-képességükről, ami a Nezapar kifejlesztésének apropóját adta, már jó ideje írnak kutatási tanulmányokban. Amit most elértünk, az a Trissolcus basalis tenyésztésének életképes kereskedelmi mennyiségre való felemelése – magyarázta Tim Bossinga termékmenedzser. – Amikor a termesztők poloska petékkel teli fürtöt találnak, látni fogják, hogy a Trissolcus által parazitált peték 10-12 nap után krémszínűről feketére változnak. Az újonnan kikelt darazsak kikelnek a poloska petékből, és folytatják az újabb peték parazitálását, így a folyamat folyamatosan ismétlődik. Ez egy hatékony biológiai megoldás ez ellen az egyre inkább elterjedt üvegházi poloska ellen – folytatta Tim, majd rámutatott, hogy a Nezapar akkor a leghatékonyabb, ha megelőző védekezésként alkalmazzák; kulcsfontosságú, hogy a Trissolcus már a poloskák behatolása előtt őrizze a növényt.

Sikeres kísérleteket végeztek a termelők együttműködésével Spanyolországban, Franciaországban, Magyarországon, Hollandiában és Belgiumban, ahol a poloskák kártétele egyre gyakoribb az üvegházakban. 

– A Nezapar darazsak szabadon engedését követően a kísérletek kedvező eredményeket mutattak a kémiai védekezési módszerekkel összehasonlítva. Korábban ezeket a rovarokat csak erősen mérgező vegyi anyagokkal lehetett kordában tartani. Az, hogy a Nezapar most már rendelkezésre áll, jelentős lépés, amely lehetővé teszi számunkra, hogy tovább javítsuk a zöld vándorpoloska elleni teljes körű védekezést. A Nezaparral a termelők a vegyszeres kezelés helyett továbbra is támaszkodhatnak a termesztett növények természetes védekező képességére – folytatta Tim.

Sival d’Or aranyérem

Januárban a Nezapart jelölte ki a Sival d’Or aranyérmének nyertesévé a Sival 2023 innovációs verseny bizottsága. A Sival az egyetlen olyan szakkiállítás Franciaországban, amely a szolgáltatások és berendezések átfogó kínálatát mutatja be az olyan növénytermesztési ágazatokban, mint pl. a kertészet, a szőlőtermesztés és a faiskolai termesztés.  – A díj elnyerése megkoronázta az összes kolléga sikerét világszerte, akik lehetővé tették ennek az ígéretes parazita darázsnak a termelésben való felhasználását – hangsúlyozta Bossingar.

A termék leírása és alkalmazása

A Nezapar 5000 bábot tartalmazó 90 ml-es kartoncsőben lesz kapható. A bábokat Diboxokba (kis kartondobozok) szórva helyezzük ki a termesztett növények közé.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9496771/a-natural-solution-for-destructive-stink-bugs/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

A 9,5 millió dolláros támogatásból finanszírozott kutatás tovább erősíti az ausztrál termények jó hírét

2023. május 22. 11:31

A minőségi termékek előállításáról ismert Ausztrália jó híre még erősebbé válhat, hiszen 9,5 millió dolláros támogatást kapott a kártevők és betegségek elleni kockázatkezelésre irányuló, biztonságos kereskedelmet szolgáló intézkedésekre.

A hidegre fordult időjárás tömegesen vonzza a poloskákat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 19. 10:10

Október közepén gyökeres változás állt be az időjárásban. Az eddig jobbára az átlagosnál melegebb időjárást egy csapásra kisöpörte a Kárpát-medencéből egy hidegfront. A hideg levegő hozott némi csapadékot, de érzékelhető mennyiségben csupán a nyugati tájegységekben és a keleti tájegységekben esett.

A szakszerű metszést leshetjük el a MATE képzésein

2023. február 15. 09:12

Országos tavaszi metszési tanfolyamot hirdet a MATE Kertészettudományi Intézete, melynek keretében egy időben öt településen tartanak felnőttképzéseket.

Intenzíven látogatják a kártevők a szabadföldi káposztaféléket – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 11. 17:10

Október első dekádjának kellemes őszi időjárását rövid időre egy átvonuló hidegfront szakította meg. A front hozott ugyan némi csapadékot, de ez a kevés eső nem enyhített a hetek óta tartó szárazságon. A szabadföldi zöldségfélék sikeres termesztéséhez így elengedhetetlen a folyamatos öntözés. A jelenlegi időjárási körülmények most inkább a még rajzó kártevőknek kedveznek, bár a gyümölcsfélék rovarkártevői már nem rajzanak.