Helyesen határoztuk meg a területen előforduló gyomokat, megfelelő volt a gyomirtás időzítése, a fűfélék mégis felütik a fejüket a táblában. Ebben az esetben a rezisztenciavizsgálat segíthet abban, hogy a hatékonyságukat vesztett hatóanyagokat elkerüljük, és valóban hatásos gyomirtókat használjunk.
Egyre gyakoribb problémát jelentenek az olyan fűfélék, amelyek minden kezelés ellenére sem pusztulnak ki a szántóföldről. Ha a célzott gyomirtószer-kijuttatás ellenére a gyomnövények megjelennek az állományban, akkor meg kell vizsgálni a gyenge hatékonyság okát.
Kijuttatási hiba vagy rezisztencia?
1. Először is ki kell zárni, hogy a hatékonyság csökkenése a következő szempontok miatt következett be.
- A kezeléskor a körülmények nem voltak ideálisak (például alacsony volt a páratartalom).
- A kijuttatott dózis túl alacsony volt.
- A tartályban lévő egyéb hatóanyagok a hatékonyság csökkenését okozták.
2. Ha nem ezekről van szó, akkor közelebbről meg kell vizsgálni az érintett területeket.
A rezisztenciavizsgálatok információt nyújtanak arról, hogy mely gyomirtó szerek vethetők még be sikeresen a gyomnövények ellen az adott szántóföldön. Az eredmények segítenek a megfelelő hatóanyag megtalálásában és végeredményben a magas hozam elérésében.
Bizonyítottan rezisztens gyomok:
- parlagi ecsetpázsit
- rozsnokfajok
- kakaslábfű
- perjefélék
- héla zab
- kölesfélék
A gyomnövények rezisztenciájának vizsgálatára kétféle módszer létezik. Az egyik lehetőség a molekuláris genetikai elemzés, a másik pedig az üvegházban végzett bioteszt. Ez utóbbi lehetőségről van szó ebben a cikkben.
Hogyan ismerhetjük fel a rezisztens fűféléket a szántóföldön?
Ha a gyomirtó szert az engedélyokiratnak megfelelően használtuk, és a kijuttatás előtti és utáni időjárás megfelelt az ajánlásoknak, a következő szempontok kelthetnek gyanút:
- Az érintett részek inkább oválisak és egyenetlen szélűek, éles határvonalak nélkül.
- A más fajokra, különösen a széleslevelű fajokra gyakorolt hatás megfelel a termék hatásspektrumának és a korábbi tapasztalatoknak.
- A szomszédos területeken vagy a régióban már jelen van a rezisztencia.
- Korábban nem találtak túlélő növényeket.
- A problémák nem azonos módon kezelt területeken is jelentkeznek.
Ezek arra utalnak, hogy a herbicidekkel szembeni rezisztenciáról lehet szó. A gyanús esetek mintegy kétharmadában ezt az üvegházban végzett rezisztenciavizsgálat megerősíti.
Hogyan végzik a rezisztenciavizsgálatot?
Érett gyommagokból kell mintát venni, körülbelül egy kávéscsészényi mennyiséget (kb. 100 magot). A mintát a területen több helyről kell begyűjteni, hogy reprezentatív eredményt kapjunk. Ha különféle típusú gyomirtó szereket használtunk, akkor a begyűjtött gyommagokat is ennek megfelelően külön kell kezelni.
A begyűjtött magokat az ezzel foglalkozó cég üvegházban, ellenőrzött körülmények között veti el, és – a gyomirtó szertől függően – előírás szerint kezeli. Néhány hét elteltével, amikor a szerek hatóideje lejárt, értékelhető a hatékonyság mértéke.
Az eljárással az eredményeket a tavaszi kijuttatás előtt kapjuk meg, mivel a gyommagoknak az egyenletes üvegházi keléshez előbb nyugalmi időszakra van szükségük. Így az őszi permetezésnél használandó gyomirtók meghatározásához ez a módszer nem alkalmas.
Fotó: Pixabay