Növényvédelem

Változó a kórokozó-paletta

Agrofórum Online

Egy új modellezés eredményei szerint a klímaváltozás növelheti a növényi patogén szervezetek előfordulását a világ egyes területein, míg más régiókban ezek fogyatkozása várható - olvasható a sciencedaily.com-on.

A légkör hőmérsékletének emelkedésével a trópusi területeken (Brazília, India, Dél-Ázsia, illetve szubszaharai Afrika) jellemző növényi betegségek előfordulásában csökkenő tendencia várható.  Az Egyenlítőtől távolabb eső területeken azonban a betegségek megjelenésének gyakorisága várhatóan növekedik az idő előrehaladtával – mely során Európa és Kína különös érintettséggel rendelkezik majd e tekintetben.

A University of Exeter tanulmányában a modellezések arra mutatnak, miszerint az északabbra elterülő régiók növekedő termésmennyiségét a trópusi övezetek termelékenységének csökkenő tendenciája kíséri. Az USA, Európa és Kína várhatóan jelentős változásokat fog tapasztalni a haszonnövényeiket érintő betegségek összetételében.

Daniel Bebber, a University of Exeter professzora szerint a növénypatogén szervezetek napjainkban is hatalmas mértékű veszteséget eredményeznek. A szakember régebbi kutatásában már megállapította a kártevők és kórokozók egyenlítői régiókból történő ,,elmozdulásának” jelenségét, és a jelenlegi publikáció az elkövetkezendő évtizedek kockázatait taglalja.

Az eredmények azt mutatják, hogy a mérsékelt övi régiók éghajlatfüggő hozamnövekedését mérsékelni fogja a növekedő kár- és kórokozónyomás. A fertőzési intenzitást jelentősen befolyásolják a hőmérsékleti körülmények.

A tanulmányban 80 növénypatogén gomba fertőzéséhez szükséges, már leírt hőmérsékleti minimumot, optimumot és maximumot használtak fel. 12 haszonnövény jövőbeni (2061-2080) hozampredikciójához jelenlegi termésadatokat, terménymodelleket és globális klímamodelleket használtak fel.

,,Mivel a növénynemesítés egy rendkívül időigényes folyamat, és csupán néhány évtized van hátra az új, káros szervezetek megérkezéséig, így gondolnunk kell az ezekkel szembeni rezisztencia kialakítására is.” – mondta Thomas Chaloner a SWBio DTP doktorandusza, valamint hozzátette: ,,A trópusi területeken jellemző növényi betegségek kevéssé ismertek, ugyanakkor ezek a későbbiekben komoly kockázatot jelenthetnek a jelenlegi kulcsfontosságú termőrégiók növényállományára nézve, így ezek kutatására nagy hangsúlyt szükséges fektetni”.

Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/08/210805115431.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Sok a beteg, károsított diófa - napégés, almamoly és nyugati dióburoklégy okozzák a legtöbb problémát

2019. szeptember 11. 10:10

Növényvédelmi szempontból az esős időjárás és a tartós harmatképződés elősegíti a kórokozók egy részének fejlődését, de még számos kártevő is képes károkat okozni.

Permetezőgépek üzemeltetése

2022. április 14. 14:51

A megfelelő növényvédelem elvégzéséhez sok mindent kell elvégezni. Hogyan is kezdjünk hozzá?

Inváziós kártevők: a burgonya cisztaképző fonálférgei

2019. január 18. 08:35

Az inváziós kártevőkről szóló sorozatunkban a májusi lapszámban a burgonya cisztaképző fonálférgek kártételéről, morfológiájáról, fajmeghatározási módszereiről és patotípusairól olvashatnak.

Veszélyes kártevők: Repcebecő-ormányos

2019. június 4. 10:52

A repcén táplálkozó ormányosbogarak közül a legnagyobb kárt a repcebecő-ormányos okozhatja, hiszen a lárva a magkezdeményeket és a magvakat rágja. Ezzel a közvetlen kártételével önmagában is nagy veszteséget okozhat, de közvetett kártétele is jelentős.