23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Növényvédelem

Változó a kórokozó-paletta

Agrofórum Online

Egy új modellezés eredményei szerint a klímaváltozás növelheti a növényi patogén szervezetek előfordulását a világ egyes területein, míg más régiókban ezek fogyatkozása várható - olvasható a sciencedaily.com-on.

A légkör hőmérsékletének emelkedésével a trópusi területeken (Brazília, India, Dél-Ázsia, illetve szubszaharai Afrika) jellemző növényi betegségek előfordulásában csökkenő tendencia várható.  Az Egyenlítőtől távolabb eső területeken azonban a betegségek megjelenésének gyakorisága várhatóan növekedik az idő előrehaladtával – mely során Európa és Kína különös érintettséggel rendelkezik majd e tekintetben.

A University of Exeter tanulmányában a modellezések arra mutatnak, miszerint az északabbra elterülő régiók növekedő termésmennyiségét a trópusi övezetek termelékenységének csökkenő tendenciája kíséri. Az USA, Európa és Kína várhatóan jelentős változásokat fog tapasztalni a haszonnövényeiket érintő betegségek összetételében.

Daniel Bebber, a University of Exeter professzora szerint a növénypatogén szervezetek napjainkban is hatalmas mértékű veszteséget eredményeznek. A szakember régebbi kutatásában már megállapította a kártevők és kórokozók egyenlítői régiókból történő ,,elmozdulásának” jelenségét, és a jelenlegi publikáció az elkövetkezendő évtizedek kockázatait taglalja.

Az eredmények azt mutatják, hogy a mérsékelt övi régiók éghajlatfüggő hozamnövekedését mérsékelni fogja a növekedő kár- és kórokozónyomás. A fertőzési intenzitást jelentősen befolyásolják a hőmérsékleti körülmények.

A tanulmányban 80 növénypatogén gomba fertőzéséhez szükséges, már leírt hőmérsékleti minimumot, optimumot és maximumot használtak fel. 12 haszonnövény jövőbeni (2061-2080) hozampredikciójához jelenlegi termésadatokat, terménymodelleket és globális klímamodelleket használtak fel.

,,Mivel a növénynemesítés egy rendkívül időigényes folyamat, és csupán néhány évtized van hátra az új, káros szervezetek megérkezéséig, így gondolnunk kell az ezekkel szembeni rezisztencia kialakítására is.” – mondta Thomas Chaloner a SWBio DTP doktorandusza, valamint hozzátette: ,,A trópusi területeken jellemző növényi betegségek kevéssé ismertek, ugyanakkor ezek a későbbiekben komoly kockázatot jelenthetnek a jelenlegi kulcsfontosságú termőrégiók növényállományára nézve, így ezek kutatására nagy hangsúlyt szükséges fektetni”.

Forrás: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/08/210805115431.htm

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Védekezés a szőlő lisztharmat ellen

2022. április 21. 10:47

A szőlő egyik legfontosabb gombás betegsége a lisztharmat, hazánkban az ellene való védekezés adja a növényvédelmi technológia gerincét.

Kutatás: növényvédő szerként is alkalmazhatóak az aranyvessző egyes komponensei

2022. július 13. 12:40

Az idegenhonos aranyvesszőfajok bioaktív anyagainak környezetbarát növényvédőszerként való alkalmazhatóságát mutatták ki a kutatóik.

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.

A Syngenta kalászos gombaölő szer portfóliója 2020-ban is maximális védelmet biztosít a levél és kalászbetegségekkel szemben

2020. március 14. 08:24

A sikeres és nyereséges kalászos gabonatermesztés magas szintű és szakszerűen kivitelezett termesztéstechnológiát igényel, ennek szerves részét képezi a gyomnövények, kártevők és kórokozók ellen kivitelezett okszerű növényvédelem.