Növényvédelem

Védekezés a konyhakerti károsítók ellen

A konyhakertészek legszebb időszakában vagyunk, a kertek most a legtermékenyebb idejüket élik: érik a paradicsom, a paprika, a tökfélék és a babok. Most is kiemelten fontos növényeink védelme, hiszen kártevők (pl. rovarok), kórokozók (pl. gombák), vagy akár az időjárás (pl. az erős napsugárzás) is okozhatnak elváltozásokat a növényeken.

Érdemes megismerni ezeket a tüneteket, hogy helyesen kezeljük a problémákat. Most erre mutatunk néhány tippet!

Paradicsomvész

A fitoftóra, a paradicsomvész néven is ismert gombás betegség a paradicsom legnagyobb ellensége. Először a növény fiatalabb levelein jelenik meg, szabálytalan alakú, kissé vizenyős elváltozások formájában. A fitoftóra a bogyót is megtámadja, ahol eleinte világos, majd csokoládébarna színű foltokként jelenik meg.

Ha a betegség már felütötte a fejét az állományban, azonnal távolítsuk el az érintett töveket, és rendszeresen figyeljük, látunk-e tüneteket a többi növényen. Ha a fertőzés több tövet érint, biogazdálkodásban réztartalmú (pl.: réz-hidroxid vagy réz-oxiklorid hatóanyagú) szerekkel tudunk védekezni a továbbterjedés ellen.

Hogyan védekezhetünk a poloskák kártétele ellen?

Célszerű a kifejlett rovarok, a petecsomók és az egy csoportban található fiatal lárvák első megjelenésétől kézi gyűjtést alkalmazni. Ültessünk csalogatónövényeket (pl.: zöldbab, saláta felmagzott állapotban, búza, körömvirág) a kertbe! Helyezzünk ki termésvédő hálót a bogyókra, amely izolálja a kártevőt a növénytől!

Lárvastádiumban káliszappan, narancsolajos készítmények permetként való kijuttatásával, valamint kaolinalapú növényvédő szerekkel (a növény felületén lévő kaolinréteg zavarja a rovarokat a táplálkozásban) védekezhetünk!

A párás időt kedveli a lisztharmat

Ha találkoztál már a cukkini levelein hamvas fehér, elszórtan jelentkező pöttyökkel, akkor az a lisztharmat nevű gombás betegség jele! A legkézenfekvőbb védekezés az ellenálló fajták választása. Ha ez önmagában nem elegendő, távolítsuk el az érintett leveleket, amint észrevettük a betegség első jeleit. Bátran alkalmazzunk tejes permetezést, főleg egy-egy esősebb napot követően. Ha úgy látjuk, hogy a betegség több növényt, sőt egyéb tökféléinket is érinti, kálium-hidrogén-karbonát vagy kéntartalmú érdemes permetezni.

Ha bővebben érdekel a nyári zöldségek szelíd növényvédelme, akkor szakmai cikkünkben részletesen olvashatsz róla: https://www.biokutatas.hu/…/nyari-zoldsegek-novenyvedelme

Forrás: ÖMKi – Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A szokottnál hamarabb kezdték el a sütőtök betakarítását

2022. augusztus 22. 11:34

A sütőtök szereti a meleget – ezért a száraz nyárnak kevés hatása van a terméshozamra.

Hajtatott fejes saláta tápanyagellátása

2022. február 12. 09:36

A fejes saláta termesztéstechnológiája sokat javult, ami köszönhető a betegségeknek ellenálló fajtákon kívül, a korszerűbb termesztő berendezéseknek is, amelyekben jobb lehetőség nyílik a pontos klímaszabályozásra.

Szükséghelyzeti engedélyek zöldségtermesztőknek

2020. március 16. 11:01

A levél- és gyökérzöldséget termesztőknek egyre nehezebb (szinte lehetetlen) a csökkenő szerpaletta mellett megoldani a gyomirtást, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, mint engedélyező hatóság a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács kérésére 2020. március 03. napján kelt határozataiban engedélyezte az alábbi növényvédő szerek alkalmazását.

Hashajtó hatású zöldségek és gyümölcsök, amelyekkel érdemes óvatosan bánni

2023. szeptember 2. 13:10

Jobb, ha óvatosan bánunk néhány zöldséggel és gyümölccsel, vagy legalábbis olyan helyen fogyasztjuk el őket, ahol van mosdó a közelben. Viccesnek tűnhet ez (vagy épp ijesztőnek), de igenis jobb, ha tisztában vagyunk azzal, hogy néhány zöldség és gyümölcs olyan szinten hat az emésztőrendszerre, hogy meglehet, futásra készteti az embert.