A konyhakertészek legszebb időszakában vagyunk, a kertek most a legtermékenyebb idejüket élik: érik a paradicsom, a paprika, a tökfélék és a babok. Most is kiemelten fontos növényeink védelme, hiszen kártevők (pl. rovarok), kórokozók (pl. gombák), vagy akár az időjárás (pl. az erős napsugárzás) is okozhatnak elváltozásokat a növényeken.
Érdemes megismerni ezeket a tüneteket, hogy helyesen kezeljük a problémákat. Most erre mutatunk néhány tippet!
Paradicsomvész
A fitoftóra, a paradicsomvész néven is ismert gombás betegség a paradicsom legnagyobb ellensége. Először a növény fiatalabb levelein jelenik meg, szabálytalan alakú, kissé vizenyős elváltozások formájában. A fitoftóra a bogyót is megtámadja, ahol eleinte világos, majd csokoládébarna színű foltokként jelenik meg.
Ha a betegség már felütötte a fejét az állományban, azonnal távolítsuk el az érintett töveket, és rendszeresen figyeljük, látunk-e tüneteket a többi növényen. Ha a fertőzés több tövet érint, biogazdálkodásban réztartalmú (pl.: réz-hidroxid vagy réz-oxiklorid hatóanyagú) szerekkel tudunk védekezni a továbbterjedés ellen.
Hogyan védekezhetünk a poloskák kártétele ellen?
Célszerű a kifejlett rovarok, a petecsomók és az egy csoportban található fiatal lárvák első megjelenésétől kézi gyűjtést alkalmazni. Ültessünk csalogatónövényeket (pl.: zöldbab, saláta felmagzott állapotban, búza, körömvirág) a kertbe! Helyezzünk ki termésvédő hálót a bogyókra, amely izolálja a kártevőt a növénytől!
Lárvastádiumban káliszappan, narancsolajos készítmények permetként való kijuttatásával, valamint kaolinalapú növényvédő szerekkel (a növény felületén lévő kaolinréteg zavarja a rovarokat a táplálkozásban) védekezhetünk!
A párás időt kedveli a lisztharmat
Ha találkoztál már a cukkini levelein hamvas fehér, elszórtan jelentkező pöttyökkel, akkor az a lisztharmat nevű gombás betegség jele! A legkézenfekvőbb védekezés az ellenálló fajták választása. Ha ez önmagában nem elegendő, távolítsuk el az érintett leveleket, amint észrevettük a betegség első jeleit. Bátran alkalmazzunk tejes permetezést, főleg egy-egy esősebb napot követően. Ha úgy látjuk, hogy a betegség több növényt, sőt egyéb tökféléinket is érinti, kálium-hidrogén-karbonát vagy kéntartalmú érdemes permetezni.
Ha bővebben érdekel a nyári zöldségek szelíd növényvédelme, akkor szakmai cikkünkben részletesen olvashatsz róla: https://www.biokutatas.hu/…/nyari-zoldsegek-novenyvedelme