Növényvédelem

Védekezés a konyhakerti károsítók ellen

A konyhakertészek legszebb időszakában vagyunk, a kertek most a legtermékenyebb idejüket élik: érik a paradicsom, a paprika, a tökfélék és a babok. Most is kiemelten fontos növényeink védelme, hiszen kártevők (pl. rovarok), kórokozók (pl. gombák), vagy akár az időjárás (pl. az erős napsugárzás) is okozhatnak elváltozásokat a növényeken.

Érdemes megismerni ezeket a tüneteket, hogy helyesen kezeljük a problémákat. Most erre mutatunk néhány tippet!

Paradicsomvész

A fitoftóra, a paradicsomvész néven is ismert gombás betegség a paradicsom legnagyobb ellensége. Először a növény fiatalabb levelein jelenik meg, szabálytalan alakú, kissé vizenyős elváltozások formájában. A fitoftóra a bogyót is megtámadja, ahol eleinte világos, majd csokoládébarna színű foltokként jelenik meg.

Ha a betegség már felütötte a fejét az állományban, azonnal távolítsuk el az érintett töveket, és rendszeresen figyeljük, látunk-e tüneteket a többi növényen. Ha a fertőzés több tövet érint, biogazdálkodásban réztartalmú (pl.: réz-hidroxid vagy réz-oxiklorid hatóanyagú) szerekkel tudunk védekezni a továbbterjedés ellen.

Hogyan védekezhetünk a poloskák kártétele ellen?

Célszerű a kifejlett rovarok, a petecsomók és az egy csoportban található fiatal lárvák első megjelenésétől kézi gyűjtést alkalmazni. Ültessünk csalogatónövényeket (pl.: zöldbab, saláta felmagzott állapotban, búza, körömvirág) a kertbe! Helyezzünk ki termésvédő hálót a bogyókra, amely izolálja a kártevőt a növénytől!

Lárvastádiumban káliszappan, narancsolajos készítmények permetként való kijuttatásával, valamint kaolinalapú növényvédő szerekkel (a növény felületén lévő kaolinréteg zavarja a rovarokat a táplálkozásban) védekezhetünk!

A párás időt kedveli a lisztharmat

Ha találkoztál már a cukkini levelein hamvas fehér, elszórtan jelentkező pöttyökkel, akkor az a lisztharmat nevű gombás betegség jele! A legkézenfekvőbb védekezés az ellenálló fajták választása. Ha ez önmagában nem elegendő, távolítsuk el az érintett leveleket, amint észrevettük a betegség első jeleit. Bátran alkalmazzunk tejes permetezést, főleg egy-egy esősebb napot követően. Ha úgy látjuk, hogy a betegség több növényt, sőt egyéb tökféléinket is érinti, kálium-hidrogén-karbonát vagy kéntartalmú érdemes permetezni.

Ha bővebben érdekel a nyári zöldségek szelíd növényvédelme, akkor szakmai cikkünkben részletesen olvashatsz róla: https://www.biokutatas.hu/…/nyari-zoldsegek-novenyvedelme

Forrás: ÖMKi – Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Készüljön már most a júliusi munkákra!

2019. június 21. 11:35

Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről.

Kevesebb zöldség és gyümölcs termett

2020. augusztus 24. 08:03

2019-ben az előző évinél negyedével kevesebb, 63 ezer tonna meggy termett, 2012 óta a legkevesebb. A szőlő mennyisége tizedével mérséklődött.

Papírzacskóba kell csomagolni a zöldséget Franciaországban

2024. április 26. 10:10

Az újrahasznosítás érdekében a zöldségekhez is papírcsomagolást használnak Franciaországban. A csomagolóanyagon kis ablakon át látszik a termék.

Ízessé válhatnak a bolti paradicsomok a jövőben

2019. május 24. 05:36

Elképzelhető, hogy kutatók most megtalálták az ízhiány problémájára a megoldást! Munkájuk során körülbelül 5000 új gént találtak, ezzel vélhetően teljesen fel tudták térképezni a paradicsomfajtákban előforduló géneket, melyek között ott van a paradicsom zamatos ízéért felelő gén is!