15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Szőlő-Bor

A borszőlő engedélyi rendszerének bemutatása

Agrofórum Online

Március 1. és 20. között az új telepítési kérelmet a hegybíróhoz kell benyújtani, akinek a döntése meghatározó.

Az FM és az Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatóság együttes szervezésében 2016. január 28-án a címben jelzett témában az AGROmashEXPO közös nagy sátrában tartottak előadást.

Sztanev Bertalan, az FM osztályvezetője a telepítés engedélyezési rendszerét tekintette át, kiindulva az Uniós szabályozásból, és abból a célból, hogy a borágazat versenyképességét a növekvő telepítések erősítsék, és a 2016-2030 közötti időszakban a telepítés üteme megfelelően növekedjen. 2015. december 31-én megszűnt a telepítési jogrendszer, és azt az engedélyezési jog rendszere váltotta fel. A hazai telepítési rendszerekben részben az EU-s rendeletek adnak támpontot, valamint a bortörvény és az FM rendelete. A telepítési engedély vagy egy megszűnt (felszámolt) ültetvény pótlására vagy egy teljesen új ültetvény létesítésére vonatkozik, azaz az engedélyek az új telepítések és újratelepítések körét fogják át.

Az engedély 3 év elteltével érvényét veszti, ha nem használják fel. Az is lényeges különbség, hogy a telepítési jogért fizetni kellett, a telepítési engedély viszont ingyenes, azaz az engedélyt – díjmentesen – bárki kérelmezheti (gazdasági aktaszám és persze terület legyen hozzá). A termelő részére 2015. december 31. előtt megadott, fel nem használt és még érvényes telepítési jogot lehet átalakítani 2015. december 31-ét megelőzően benyújtott kérelem alapján.

Az új telepítések esetén jogszabályokkal körülhatárolt „védelmi mechanizmus” lép életbe 1%-os plafon területarány figyelembevételével, azaz 1%-kal nőhet évente a szőlőterület. Az engedélyezési rendszer keretében a földművelésügyi miniszter határozza meg az engedélyezett terület nagyságát.

Március 1. és 20. között az új telepítési kérelmet a hegybíróhoz kell benyújtani, akinek a döntése meghatározó. Az újratelepítési engedélyezés során történő túligénylés esetén arányos visszaosztás történik. Kivágás esetén a hegybírónál kérelmezhető az újratelepítés akkora területre, amekkora a kivágott szőlő területe volt.

A szőlészek gyakran találkoznak az átváltott telepítési engedélyekkel, melyek kétféle kategóriát képeznek: újratelepítési joggal rendelkező kérelmek, jogtartalékból átváltott jog. A 2014. július 31-i bortörvény részletesen foglakozik az újratelepítés kérdéseivel.

2004. május 1-je után engedéllyel végzett ültetvénykivágás alapján újratelepítési jogot szerző és kivágási engedéllyel rendelkező személy újratelepítési jogát a kivágástól számított ötödik borpiaci év (augusztus 1. – július 31.) végéig jogosult felhasználni. Az ezen időszak alatt fel nem használt újratelepítési jogok a telepítési jogtartalékba kerülnek

Az előadást követően gyakorlati szőlészek-borászok részéről felvetődött az a kérdés, hogy a telepítésekhez van-e elég szaporítóanyag, és mi a helyzet a külföldi szaporítóanyaggal, s az is felmerült, hogy mi a teendő, ha a támogatási összeg elfogy.

(Dr. Kölcsey Tamás – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A francia vörösbor hanyatlása

2025. január 9. 15:10

A francia vörösbor hosszú ideje ikonikus része az ország kultúrájának, ám az iparág az utóbbi évtizedekben súlyos válsággal szembesült.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Különösen értékes lehet a Chardonnay törköly

2021. május 30. 14:03

Egy új kutatás nyomán számos, potenciálisan egészségjavító hatású vegyületet és oligoszacharidot azonosítottak a chardonnay törkölyében.

Hamarosan indul a villányi kékszőlőfajták szüretelése

2020. augusztus 25. 10:02

Villány jellegzetessége a kékoportó, amelyet mintegy 330 hektáron termesztenek, ebből a kedvező időjárásnak köszönhetően jó évjáratú bor lesz az idén, a gazdák a mennyiség és a minőség tekintetében is bizakodók.

Milyen szerrel lehet permetezni virágzás alatt a szőlőt?

2025. május 7. 04:38

Szeretném megkérdezni, hogy a szőlőt milyen szerrel lehet permetezni virágzás alatt lisztharmat, peronoszpóra és szürkepenész ellen? A fekete szőlőre a kéntartalmú szeren kívül mit ajánlanak lisztharmat ellen?

Késik Európa, ezzel együtt hazánk első szürete

2019. augusztus 12. 12:33

Elsőként Európában a Varga Pincészet ma megkezdte a Csabagyöngye szőlő szüretelését. Immár sok éves hagyomány, hogy minden évben a Balatonboglári borvidéken található Ordacsehiben kezdődik a szüret Magyarországon, így az is hagyomány, hogy a Csabagyöngyéből készül Európa első újbora.