Március 1. és 20. között az új telepítési kérelmet a hegybíróhoz kell benyújtani, akinek a döntése meghatározó.
Az FM és az Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatóság együttes szervezésében 2016. január 28-án a címben jelzett témában az AGROmashEXPO közös nagy sátrában tartottak előadást.
Sztanev Bertalan, az FM osztályvezetője a telepítés engedélyezési rendszerét tekintette át, kiindulva az Uniós szabályozásból, és abból a célból, hogy a borágazat versenyképességét a növekvő telepítések erősítsék, és a 2016-2030 közötti időszakban a telepítés üteme megfelelően növekedjen. 2015. december 31-én megszűnt a telepítési jogrendszer, és azt az engedélyezési jog rendszere váltotta fel. A hazai telepítési rendszerekben részben az EU-s rendeletek adnak támpontot, valamint a bortörvény és az FM rendelete. A telepítési engedély vagy egy megszűnt (felszámolt) ültetvény pótlására vagy egy teljesen új ültetvény létesítésére vonatkozik, azaz az engedélyek az új telepítések és újratelepítések körét fogják át.
Az engedély 3 év elteltével érvényét veszti, ha nem használják fel. Az is lényeges különbség, hogy a telepítési jogért fizetni kellett, a telepítési engedély viszont ingyenes, azaz az engedélyt – díjmentesen – bárki kérelmezheti (gazdasági aktaszám és persze terület legyen hozzá). A termelő részére 2015. december 31. előtt megadott, fel nem használt és még érvényes telepítési jogot lehet átalakítani 2015. december 31-ét megelőzően benyújtott kérelem alapján.
Az új telepítések esetén jogszabályokkal körülhatárolt „védelmi mechanizmus” lép életbe 1%-os plafon területarány figyelembevételével, azaz 1%-kal nőhet évente a szőlőterület. Az engedélyezési rendszer keretében a földművelésügyi miniszter határozza meg az engedélyezett terület nagyságát.
Március 1. és 20. között az új telepítési kérelmet a hegybíróhoz kell benyújtani, akinek a döntése meghatározó. Az újratelepítési engedélyezés során történő túligénylés esetén arányos visszaosztás történik. Kivágás esetén a hegybírónál kérelmezhető az újratelepítés akkora területre, amekkora a kivágott szőlő területe volt.
A szőlészek gyakran találkoznak az átváltott telepítési engedélyekkel, melyek kétféle kategóriát képeznek: újratelepítési joggal rendelkező kérelmek, jogtartalékból átváltott jog. A 2014. július 31-i bortörvény részletesen foglakozik az újratelepítés kérdéseivel.
2004. május 1-je után engedéllyel végzett ültetvénykivágás alapján újratelepítési jogot szerző és kivágási engedéllyel rendelkező személy újratelepítési jogát a kivágástól számított ötödik borpiaci év (augusztus 1. – július 31.) végéig jogosult felhasználni. Az ezen időszak alatt fel nem használt újratelepítési jogok a telepítési jogtartalékba kerülnek
Az előadást követően gyakorlati szőlészek-borászok részéről felvetődött az a kérdés, hogy a telepítésekhez van-e elég szaporítóanyag, és mi a helyzet a külföldi szaporítóanyaggal, s az is felmerült, hogy mi a teendő, ha a támogatási összeg elfogy.
(Dr. Kölcsey Tamás – Agrofórum Online)