Szőlő-Bor

A francia borexportőrök rekordértékesítést értek el tavaly

Agrofórum Online

A francia bor- és szeszesital-export 11 százalékkal nőtt tavaly, és új rekordot döntött, főként az árak emelkedése miatt, és ez a tendencia idén is fennmarad, mivel a kínai fogyasztók visszatérnek az éttermekbe, és újraindul az utazás, a vendéglátóipar.

A bor és szeszes italok tengerentúli értékesítése – Franciaország második legnagyobb exportcikke a repülőgépipari termékek után – 2022-ben elérte a 17,2 milliárd eurót, ami 10,8 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest – közölte a Francia Bor- és Szeszexportőrök Szövetsége (FEVS).

Az eladott mennyiségek azonban 3,8 százalékkal csökkentek, főként a 2021-es rossz bortermelés miatt, amely a fagykárokhoz és logisztikai problémákhoz kapcsolódnak. A pezsgőexport azonban felülteljesített, volumenében 8,5 százalékkal, értékében pedig 20 százalékkal nőtt a rekordnak köszönhetően.

Az elmúlt két év meredek emelkedése után a Cognac, Franciaország legtöbbet exportált szeszes itala több mint 9 százalékkal nőtt értékben, de 4 százalékkal csökkent a mennyiség.

Az Egyesült Államokba, Franciaország legnagyobb bor- és szeszesital-piacára irányuló export tavaly 14 százalékkal 4,7 milliárd euróra ugrott, és mára a teljes export több mint negyedét teszi ki.

Az Egyesült Államok megerősítette szerepét a francia bor- és szeszesital-export hajtóerejeként

– mondta Cesar Giron, a FEVS elnöke a Reutersnek.

A Nagy-Britanniába, Franciaország második legnagyobb piacára irányuló export értéke csaknem 7 százalékkal nőtt tavaly, 1,7 milliárd euróra, amit az infláció is segített.

A kínai COVID-19-járványhoz kapcsolódó korlátozások tavaly megnehezítették a régióba irányuló bor- és szeszesital-exportot, de Giron 2023-ban fellendülésre számít, miután Peking enyhítette a korlátokat.

Az éttermek és a szállodák tele vannak, az emberek látni akarják egymást, ezért arra számítok, hogy a következő hónapokban fellendül a bor és a szeszes italok fogyasztása Kínában

– tette hozzá.

Az utazás újraindítása a vámmentes értékesítést is fellendítené – mondta. Az Oroszország és Ukrajna közötti háború felére csökkentette az Oroszországba irányuló exportot, de Giron hangsúlyozta, hogy a piac viszonylag kicsi a teljes exporthoz képest. A háborúnak inkább közvetett hatása volt az energiaárak és a vodkakészítéshez szükséges gabona árának emelkedése miatt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bor a rekordszintű balkáni hőség nyertese

2024. október 8. 12:10

A balkáni bortermelők szerint ritka nyertesei lehetnek ezeknek a folyamatoknak, mert a meleg időjárás miatt nőtt a szőlő cukortartalma.

Extrém klíma: már szüretelnek a Balaton-felvidéken

2024. szeptember 9. 11:10

A száraz nyári hónapok miatt a szőlő idén a szokásosnál jóval gyorsabban érett, így a betakarítást a tervezettnél három héttel hamarabb kellett elkezdeni.

Fordított tájkép alakult ki a Balaton-felvidéken – ezt most díjazták is

2024. szeptember 5. 13:10

Talán kevesek számára ismert az, hogy földtörténeti léptékben mérve nem is olyan régen hazánkban is aktív vulkánok működtek.

Hihetetlen, de a globális szőlőtermesztés felülmúlja a banánét, narancsét, almáét is

2024. augusztus 18. 08:10

A szőlőtermesztés több fejhosszal más gyümölcsök előtt jár: a világ ugyanis évente 72 millió tonna szőlőt termel.

Bővül a legnagyobb francia gabonaexport terminál forgalma

2023. január 8. 11:48

Franciaország az Európai Unió legnagyobb gabonabeszállítója, és élénk búzaszállításai hozzájárultak az EU teljes búzaexportjának növekedéséhez.

Franciaország nagyobb kukorica- és cukorrépa-termésre számít

2023. október 12. 06:40

A francia mezőgazdasági minisztérium már második egymást követő hónapban emelte meg az ország 2023-as kukoricatermésére vonatkozó előrejelzését, a július közepe óta tartó jó termesztési körülményekre hivatkozva.

A francia termelők vethetnek a parlagon lévő földeken

2022. április 27. 08:03

Franciaországban a gazdálkodók kezdik megművelni a parlagon lévő földeket gabonával és olajosmag-növényekkel.

Növényvédő szerek sorsa az Európai Unióban

2021. október 3. 04:39

Emmanuel Macron, Franciaország elnöke bejelentette, hogy az Európai Unió Tanácsának francia elnökségi ideje alatt felgyorsítják az egyes növényegészségügyi termékek kivonását.