A must cukortartalmának erjedése közben keletkező szén-dioxid megkötése csökkentené a borágazat környezeti terhelését, más szóval a zöld energia jövőjének kulcsszereplőivé válhatnának a borászatok, amennyiben a gyakorlatba illeszthető megoldás születne ennek a jelentős üvegházhatású gáznak a levegőből történő kivonására.
Az elmúlt években tapasztalt időjárási anomáliák jelentősen érintették a világ egyes borászati régióit, így Diana Seysses, a burgundiai Domaine Dujac borászat kaliforniai borásza nekilátott, hogy egy új technológiai fejlesztés segítségével hozzájárulhasson az ágazat szén-dioxid-kibocsátásának csökkentéséhez, miután az elmúlt négy év során a borászat kibocsátási és fenntarthatósági kérdéseivel foglalkozott.
Jóllehet, a borkészítés nem tekinthető nagy CO2-kibocsátónak, jelentősége mégsem elhanyagolható. A CO2 a must cukortartalmának alkohollá történő átalakulása során képződik, köszönhetően az élesztőgombák lebontó tevékenységének. Évente több tragikus haláleset is a borászati létesítményekben, erjedés közben keletkező szén-dioxid számlájára írható.
Napjainkra a légkörben mérhető szén-dioxid koncentrációja elérte a 420 ppm (parts per million) sűrűséget, amely olyan nagy mennyiség, amelyet legutóbb 2,6 millió évvel ezelőtt tapasztalhatott a földtörténet. A felmelegedés aktualitásának növekedésével olyan technológiai fejlesztések indultak, amelyek segítségével a szén-dioxid közvetlenül kivonható a légkörből (direct air capture technológia – DAC). Ez az innováció is alapot képezhet a jövőben a légköri CO2-koncentráció csökkentéséhez. A cél a 350 ppm elérése, amely ugyan magasabb a gáz pre-indusztriális időszaki 280 ppm légköri koncentrációjánál, ugyanakkor sokkal perspektivikusabb jövőt ígér a Föld lakói számára.
A DAC technológia részeként egy hatalmas elszívórendszer finomítóegységbe juttatja a légtömeget, ahol a CO2 kivonásra, míg a levegő hátra maradó része a légkörbe kerül. Az összegyűjtött gázt szén-alapú anyagok gyártására fordítják (pl. bioüzemenyag), illetve remineralizáció céljából a föld alá sajtolják.
A borkészítési eljárás során a cukor fermentációjakor nagy tisztaságú CO2 képződik (990 000 ppm), mely a gyakorlatban sajnos légköri kibocsátásra kerül.
Mint minden prototípus, a CO2-megkötő berendezések is meglehetősen költségesek. A Domaine Dujac borászat területén egy installáció kivitelezése mintegy 100 000 euróba kerül, amely az erjesztési időszakon kívül, megközelítőleg 10 hónapon át használaton kívül esne, miközben a megkötött biokarbonát számára még nem alakult ki igazán a felvevőpiac.
A kalkulációk szerint, amennyiben sikeres lenne a technológia bevezetése, egész Burgundia 20 000 tonna CO2-t tudna megfogni, Bordeaux teljes szőlőterülete évente 80 000 tonnát, Kalifornia állam pedig impozáns, 300 000 tonna távozását akadályozhatná meg. Ez összességében hatásos szén-dioxid-csökkentést eredményezhetne, ugyanakkor a világ jelenlegi, évi 50 gigatonna mennyiségű CO2 termelése mellett meglehetősen eltörpül.