Támogatások, pályázatok

Három év után zárultak le az EU-s agrártámogatásokról szóló tárgyalások

Agrofórum Online

Az Európai Unió tárgyalópartnerei megállapodást kötöttek a blokk hatalmas mezőgazdasági támogatási programjának reformjairól. Új intézkedéseket vezetnek be a kisgazdaságok védelme és a mezőgazdaság környezeti hatásainak visszaszorítása érdekében.

Az egyezség csaknem hároméves küzdelmet zár le az EU közös agrárpolitikájának (KAP) jövőjével kapcsolatban, amely az EU 2021–2027-es költségvetésének körülbelül egyharmadát teszi ki. Összesen 387 milliárd eurót költenek a mezőgazdasági termelőknek fizetendő kifizetésekre és a vidékfejlesztés támogatására.

A megállapodás célja az intenzív gazdálkodási gyakorlatokról a természet védelmére való átcsoportosítás és az EU által a mezőgazdaság által kibocsátott üvegházhatású gázok 10 százalékának visszaszorítása.

Az új KAP-szabályok 2023-tól lesznek érvényesek, és nem vonatkoznak Nagy-Britanniára az EU-ból való kilépését követően. „A jövőben a mezőgazdaság nem csak biztosítja, hogy a gazdálkodók életképes üzleti tevékenységet folytathassanak és méltányos árakat alakítsanak ki, egyben hozzájárul egy zöldebb Európa kialakításához is” – mondta Maria do Ceu Antunes portugál mezőgazdasági miniszter, aki az EU országait képviselte a tárgyalásokon.

„A kis családi gazdaságok támogatást kapnak” – mondta Norbert Lins, az Európai Parlament főtárgyalója, hozzátéve, hogy az egyezmény ösztönzi a gazdálkodókat a környezet védelmére.

A tárgyalások résztvevői és egyes törvényalkotók szerint az egyezménynek nem sikerült összehangolnia a gazdálkodást az EU céljaival az éghajlatváltozás elleni küzdelem érdekében. Figyelmeztetnek, hogy sok intézkedés, amely arra ösztönzi a gazdálkodókat, hogy a környezetbarát módszerekre térjenek át, gyengék vagy önkéntesek.

Az egyezség megkövetelné az országoktól, hogy 2023-2024 között a mezőgazdasági termelőknek kifizetett összeg 20 százalékát, 2025-2027 között pedig a kifizetések 25 százalékát költsék a környezetet védő „ökoszisztémákra”.

Ilyen lehet például a vizes élőhelyek helyreállítása a szén-dioxid megkötése érdekében, vagy az ökológiai gazdálkodás, bár a szabályok nem határozták meg, hogy mi számít öko-rendszernek. A korlátozások alá eső összegeket, amelyeket nem öko-rendszerekre költenek, más területeken zöld intézkedésekre kell fordítani.

A szabályok előírják, hogy az EU-országok a KAP-alapok legalább 10 százalékát kisebb gazdaságok számára osszák szét. Az országok kikerülhetik ezt a követelményt, ha más módszereket alkalmaznak az alapok igazságos elosztására.

Az országoknak a támogatások 3 százalékát át kell adniuk a fiatal gazdálkodóknak, és olyan kritériumokat kell alkalmazniuk, mint a jövedelemtesztek, hogy meghatározzák, ki az „aktív mezőgazdasági termelő”, aki támogatást kaphat – ez egy újabb kísérlet arra, hogy megakadályozzák a nagyvállalkozások túlsúlyát.

450 millió eurós válságalapot hoznak létre arra az esetre is, ha a mezőgazdasági piacokat vészhelyzet, mint például egy járvány zavarná meg.

Az Európai Parlamentnek és az EU-tagállamoknak egyaránt hivatalosan jóvá kell még hagyniuk a megállapodást.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fiatal gazdák támogatása: csaknem 5300 igénylő kap segítséget

2025. május 5. 14:10

Április utolsó napjaiban elindult a fiatal mezőgazdasági termelőknek járó kiegészítő támogatás végfizetése.

Idén korábban jutnak támogatáshoz az anyatehéntartók

2025. április 30. 11:10

Már áprilisban megkezdődtek az anyatehéntartóknak járó kifizetések – a kormány gyorsított ütemezéssel segíti az állattartókat.

Új források segítik a MAHOP Plusz hatékony végrehajtását

2025. április 29. 13:10

Az Agrárminisztérium 1,168 milliárd forint támogatással erősíti a MAHOP Plusz program hatékony megvalósítását a 2021-2027-es ciklusban.

Támogatás a Natura 2000 gyepterületek gazdáinak

2025. április 28. 11:10

Az Agrárminisztérium döntött, csaknem 7,7 milliárd forint támogatást kap több mint 7500 gazdálkodó a Natura 2000 gyepterületek után.

Meghosszabbították az öntözésfejlesztési pályázati felhívásokat

2022. október 24. 11:14

A beruházásokat támogató kiírás átfogóan biztosít fejlesztési forrást minden, az öntözéshez kapcsolódó tevékenységhez, így többek között tározóterek, új vízkivételi művek kialakításához, új öntözőgépek és csővezetékek telepítéséhez és az elavult öntözőrendszerek elemeinek cseréjéhez.

Sokféle lehetőséget kínál az új Közös Agrárpolitika

2022. december 10. 14:33

A 2027-ig tartó időszakban a KAP legfontosabb újdonsága a zöld alapfeltételek erőteljesebb figyelembevétele.

Drágábbak lesznek az élelmiszerek, mert romlik a földek minősége

2023. március 28. 10:17

Súlyos gondot jelez a háttérben például, hogy a szármaradványok lebomlásának kérdése visszatérő problémává vált.

Indul az Agrárminisztérium új agrártámogatási honlapja

2023. március 3. 11:04

A Közös Agrárpolitika Stratégia Terv keretei között a területalapú támogatások szabályait és az új támogatási formákat is bemutató, a gazdálkodók minél szélesebb körű tájékoztatását szolgáló új honlapot indít az Agrárminisztérium.