Amerikában vegyes összképet lehetett látni a hét utolsó kereskedési napján a terménypiacokon, míg Európában inkább az eladók domináltak. Chicagóban a búza 0,5 százalékkal, a repce pedig 0,3 százalékkal lett olcsóbb, a kukorica 0,9 százalékkal, a szójabab pedig 0,2 százalékkal került többe, mint előző nap. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt., ám a repce értéke csökkent.
Elemzők szerint a chicagói búza határidős jegyzésára azért gyengült pénteken, mert a bőséges globális kínálat és a gyenge kereslet továbbra is megfigyelhető a piacon.
A szója határidős piaca emelkedéssel zárt egy hullámzó kereskedési napot követően, kilábalva az előző napi esésből.
Kukorica: beinduló export
A 2023/24-es gazdálkodási évre 125 000 tonna amerikai kukorica magáneladásainak megerősítése után a határidős kukorica ügyletek feljebb kerültek. Az eladások azt követően történtek, hogy csütörtökön bejelentették, hogy 100 000 tonna amerikai kukoricát adtak el Mexikóba.
A búza határidős jegyzése a keresleti aggodalmak közepette a harmadik heti csökkenést mutatta.
Törlések
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a napokban megerősítette napi jelentési rendszerében, hogy az exportőrök több mint 500 000 tonna Kínának eladott amerikai búza törléséről számoltak be. A források szerint a kínai importőrök több mint 1 millió tonna ausztrál búzát is töröltek és elhalasztottak az alacsony fekete-tengeri árak közepette.
„Ez a piac még mindig erősen le van terhelve” – mondta Darin Fessler, a Lakefront Futures and Options vezető tanácsadója.
Orosz termés
Az Egyesült Államok búzaexportja nehézségekbe ütközött a bőséges globális kínálat közepette, ideértve a legnagyobb exportőr Oroszországban várható ugrásszerű termést.
Az orosz IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég azt közölte, hogy az ország 2024/25-ös búzatermése 93 millió tonna lehet, szemben a 2023/24-es 91,6 millió tonnával – jelentette az Interfax orosz hírügynökség.
A Nemzetközi Gabonatanács csütörtökön a 2024/25-ös szezon globális gabonatermésének rekordját jósolta.
Dráguló dollár
Az amerikai dollár relatív ereje az USA exportkilátásait is gyengítette – mondta Mike Zuzolo, a Global Commodities and Analytics elnöke. Az erősebb zöldhasú a dollárban denominált nyersanyagokat drágábbá teszi a más valutákkal rendelkező importőrök számára.
Több volt a vevő
Európában a malmi búza 1 eurós plusz után 195 euróba, a kukorica 2,25 eurós áremelkedést követően 181,75 euróba, a repce 1,25 eurós mínusz hatására 436,25 euróba, a takarmánybúza pedig 0,5 angol fontos plusz után 158,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pixabay)