Kilenc napja mutat mínuszt a szójabab ára, amely most 0,4 százalékkal csökkent. A búza kurzusa 1,4 százalékos mínuszban áll, de a kukorica kezd magára találni és 0,5 százalékkal drágult.
Az Egyesült Államokban tervezett kínai szójababvásárlások kerültek komoly veszélybe a kereskedők szerint a koronavírus terjedésével. Ezért tovább tart az eladói nyomás a piacon, most további 0,4 százalékkal a tonnánkénti 320,63 dollárig ment vissza az árjegyzés, de napközben a 320,54 dolláros tonnánkénti szintnek megfelelő értéken is kötöttek üzletet a chicagói árutőzsdén. Január 17-én még a 341,44 dolláros tonnánkénti szinten zárt a kurzus, azóta nincs megállás a lejtőn.
„Most azok a rövidtávú várakozások, hogy a kínai logisztikai rendszer egyszerűen ideiglenesen leáll. A szállítási lehetőségek bezárulása miatt a szójabab eladások is szünetelnek. Ennek a hatásai egyelőre kiszámíthatatlanok” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Tobin Gorey, a Commonwealth Bank of Australia agrárstratégiai igazgatója.
A koronavírus áldozatainak száma péntekre virradóra 42-vel 204-re nőtt és már csaknem tízezer fertőzöttről számolt be a kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság. A vírus legalább 18 országban bukkant már fel.
A közelmúltban egyébként egyre komolyabb érdeklődés mutatkozott az ázsiai országból az amerikai szójabab-szállítmányok iránt. A kereskedelmi megállapodás értelmében el is kezdték a vásárlások felgyorsítását.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma által közzétett exportadatok szerint 360 900 tonna szójababot szállítottak egy hét alatt Kínába, a világ legnagyobb szójababimportőréhez. A megfigyelők még mindig szkeptikusak, hogy Kína vajon eleget tud-e tenni azon korábbi vállalásainak, hogy jelentős mértékben megnöveli az amerikai szójababra leadott rendeléseit.
„A mostani mennyiség még elég távol van attól, amelyet a kereskedelmi konfliktus kiéleződése előtt vásárolt az ázsiai ország az Egyesült Államoktól” – közölte a Commerzbank az egyik jelentésében.
A búza ára 1,4 százalékkal csökkent. Az amerikai eladók most is lemaradtak egy egyiptomi tenderről. Franciaországból 180 ezer tonnányit vett Kairó, de fekete-tengeri ajánlatokat is elfogadtak.
A kukorica az exportkereslet alakulása miatt drágult 0,5 százalékkal.