Jobbára csökkentek az árak a hét utolsó kereskedési napján a terménypiacokon, Amerikában a szójabab, Európában pedig a repce jelentett csak kivételt.
Chicagóban a búza 1 százalékkal, a kukorica 0,5 százalékkal, a repce pedig 2,1 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap, a szójabab mindeközben 1,2 százalékkal drágult. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, de a repce drágult.
A búza ára már a kereskedési nap elején csökkent és később a kukorica kurzusát is lejjebb húzta, míg a szójababnak sikerült magasabban zárnia.
Hatással volt a terménypiacra, hogy az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő Fed azt javasolta, hogy az amerikai jegybank kilátásba helyezett egy szeptemberi kamatcsökkentést, ami miatt pénteken csaknem 1 százalékot zuhant a dollár árfolyama. A tőzsdék meredeken emelkedett, a Dow Jones index 1,14 százalékos pluszban zárt.
Nagyobb termés
Becslések szerint az Egyesült Államok kukoricatermése és a szójabab termése is nagyobb lesz, mint a korábbi a várakozásokban szerepelt. Egyes szakértők szerint mindkét várakozás túl optimista. A kukoricaövezet egy részén kimaradtak a közelmúltbeli esőzések.
A határidős búza kereskedésében érződött, hogy a minneapolisi árupiacon a tavaszi búza olcsóbb lett és befektetési alapok részéről a fedezeti nyomás is érződött, és a vártnál jobb hozamokról számoltak be.
Kanadai vasúti sztrájk
A gabonatermelők figyelemmel kísérik a szerda este kezdődött országos szintű kanadai vasúti sztrájk fejleményeit, mondván, annak hatásai hamarosan a gazdálkodókon túl az élelmiszer- és sörgyártókra is átterjedhetnek.
A vonatok közben ismét közlekednek, de nem világos, hogy a teherszállítás mikor indul teljesen újra.
Rossz hangulatban ért véget a hét
Európában a malmi búza 2,25 eurós mínusz után 194,5 euróba, a kukorica 2,75 eurós árcsökkenést követően 191,25 euróba, a repce 5 eurós plusz hatására 454,75 euróba, a takarmánybúza pedig 0,85 angol fontos mínusz után 180,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pexels)