Bár aláírták a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás első szakaszát a szójabab kurzusa mégis több mint egy százalékkal csökkent.
A szójabab árjegyzése a chicagói árutőzsdén 1,3 százalékkal a tonnánkénti 341,5 dollárnak megfelelő szintig süllyedt, ami egy hónapos mélypontot jelent. Az aláírás ténye ellenére a kereskedők nem kaptak részletes információkat a kínai agrártermék-vásárlási tervekről. Donald Trump, amerikai elnök egyébként történelmi megállapodásnak nevezte a Kínával kötendő kereskedelmi egyezményt a Fehér Házban, a dokumentum első szakaszának aláírási ceremóniáján.
„Tudjuk, hogy lesznek még nézetkülönbségek országaink között, de ez a mai nap új fejezet kezdetét jelenti a világ két legfontosabb gazdaságának kereskedelmi kapcsolataiban” – szögezte le az amerikai elnök.
Az ünnepség végén Trump és Liu He kínai miniszterelnök-helyettes írták alá az egyezményt, amellyel kapcsolatosan elemzők kiemelik, hogy az csak szünetet jelent a két ország kereskedelmi háborújában, mert csupán első szakasza egy teljes és átfogó kereskedelmi megállapodásnak.
Kína a legnagyobb szójababimportőr, így a piaci árazáshoz elengedhetetlenek azok az adatok, amelyek a beszerzési terveik részleteit fedhetik fel. Sokan azzal kapcsolatban fogalmaztak meg kétségeket, hogy az amerikai szójabab fel tudja-e venni a versenyt a dél-amerikai terméssel. Ott ugyanis, főleg Brazíliában, rekordmennyiséget takaríthatnak be a gazdák.
Kína elkötelezte magát, hogy 32 milliárd dollárért vásárol amerikai agrártermékeket, de az egyes tételekhez nem tartozik konkrét mennyiség a szerződésben.
„Még nagyon sok a kérdőjel a piacon, és a legtöbb befektető nem kedveli a bizonytalanságot. Korábban még nem láttunk olyan terméskilátási adatsorokat, amelyekkel most szembesülünk. Ennek a hatásait még nehéz felmérni” – hangsúlyozta Joe Vaclavik, a Standard Grain elemzőcég elnöke a Thomson Reuters hírügynökségnek.
A nehézségeket tovább fokozta, hogy a malajziai pálmaolaj határidős kereskedése amerikai szempontból kedvezőtlenül alakul, sőt az Egyesült Államokban is a vártnál nagyobb méretűek a szójaolaj-készletek.
A kukorica 0,2 százalékos csökkenéssel enyhén követte a szójabab kereskedésében megfigyelhető tendenciákat. Egy tonnányi kukorica ára 152,4 dollárnak megfelelő összegig csúszott le.
A búza ára 1 százalékkal emelkedett, de itt spekulációs ügyeleteket sejtenek a háttérben a piaci szereplők. Egyiptom 240 ezer tonna orosz és román búzát vásárolt egy tenderen, amelyen a korábbi pályázathoz képest 3-4 dollárral magasabb tonnánkénti árak alakultak ki.