A spanyol mezőgazdasági miniszter kijelentette, szorgalmazza az Európai Bizottságnál, hogy szüntessék meg az állati takarmányozáshoz használt kukorica behozatalának korlátozását, miután az ukrajnai orosz invázió ellátási hiányokat okoz.
Luis Planas a parlamenti bizottsághoz fordulva elmondta, hogy a Bizottság már készülő tervei az európai termesztés kiterjesztésére, beleértve a mezőgazdasági termelők számára a parlagon lévő terület használatának lehetőségét, „semmiképpen sem” helyettesítenék a harmadik országokból származó importot.
„Felvetettem a behozatali mechanizmusok rugalmasabbá tételének kérdését annak érdekében, hogy harmadik országokban, különösen Argentínában lehessen kukoricát vásárolni” – mondta. „Raktározási lehetőségeink vannak, de a következő 60 napban harmadik országokban kell vásárolnunk.”
A takarmánykukorica fő vásárlói, köztük a Benelux-államok, Portugália, Spanyolország, a Közel-Kelet és Észak-Afrika Ukrajnára, mint a szarvasmarha-takarmány fő szállítójára támaszkodnak. Az orosz invázió óta ezek a vásárlók más uniós kukoricatermelőkhöz fordultak, különösen Romániához, Bulgáriához és Franciaországhoz, hogy pótolják a hiányokat, és most távolabbra is keresnek lehetőségeket.
Mivel nincs egyértelmű dátum a témáról az európai nemzetek közötti megbeszélésre, illetve nem született döntés Brüsszel és Spanyolország közt a kukoricakészlet heteken belüli kimerülése miatt, a spanyol ipari csoportok arra kényszerítették a kormányt, hogy kerülje meg az EK-szabályokat, és tegyen egyoldalú lépéseket, különben kockáztatja az élelmiszeripari üzleti lehetőségeket.
„Ha Spanyolország kivár, és Németország vagy Franciaország meghozza a döntést a kukorica behozataláról, akkor nem lesz elég mindenkinek a világpiacon. Spanyolországnak először kell cselekednie” – mondta Jorge de Saja, a vezető takarmányipari szövetség ügyvezető igazgatója a Reutersnek. A szövetség szerint Spanyolországban négy heti kukorica és hat heti nyers napraforgóolaj van raktáron, amelyet takarmánygyártásra is használnak. „A döntést ezen a héten kell meghoznunk, különben meg kell kezdenünk az állományok, különösen a csirkék levágását” – mondta De Saja.
A spanyol mezőgazdasági minisztérium szóvivője ugyanakkor azt mondta, egyoldalú lépésre nincs lehetőség. „Az Európai Bizottságnak kell elfogadnia ezeket a kivételeket a harmadik országokból származó termékek behozatalával kapcsolatban” – mondta.
Argentína kukoricaexportőrei megerősítették a Reuters hírügynökségnek, hogy megbeszéléseket folytattak a spanyol kormánnyal és iparával az esetleges kukoricaértékesítésről, és készek a további lépésekre.
Gustavo Idigoras, a CIARA-CEC gabonaexport- és feldolgozókamarájának vezetője elmondta, Argentínának bőséges készlete lesz a jelenleg betakarított, 2021/22-es kukoricából ahhoz, hogy a spanyolországi hiányt fedezze. Azt mondta, Libanon, Egyiptom és Azerbajdzsán is érdeklődik a kukorica felvásárlása kapcsán. A világ 2. legnagyobb exportőrénél, Argentínánál a kukorica túlnyomó többsége genetikailag módosított, és Európában korlátozott növényvédőszer-maradványokat tartalmaz. Planas szerint „nincs kockázat” a fogyasztókra nézve.
Kiemelt kép: Unsplash