Terményárak

Az amerikai fagyok miatt emelkedtek a jegyzések

Agrofórum Online

Kedden kivétel nélkül emelkedtek a fontosabb agrártermék kurzusai. Chicagóban a búza 3,6 százalékkal, a kukorica 2,6 százalékkal, a szójabab pedig 0,9 százalékkal lett drágább. Európában is többet adtak a nap végére a malmi búzáért, a repcéért, a kukoricáért és a takarmánybúzáért is.

Az amerikai búza ára kedden egyhetes csúcsot ért el, jó 3 százalékkal emelkedve, amit az a félelem hajtott, hogy a „síkság kenyérkosarának” nevezett fő termőterületeken fellépő hideg időjárás károsíthatja az őszi búzát – mondták elemzők.

A kukorica és a szójabab határidői követték a határozott tendenciát, amit a Brazíliában nyújtott hitelek támogatásával kapcsolatos aggodalmak is erősítettek.

A búza vezette a drágulást, mivel a kereskedők a -18 Celsius fok alá eső hőmérsékletre összpontosítottak, amit egészen Texas nyugat-középső részén is lehetett tapasztalni. Az őszi búzát érzékenyen érinti a rendkívüli hideg azokon a területeken, ahol nincs megfelelő hótakaró.

„Több hétig nem tudjuk meg a veszteségek pontos mértékét, de az már biztos, hogy az amerikai őszi búza 30 százaléka a hétvégén jelentős fagykárnak volt kitéve” – közölte Arlan Suderman, a StoneX árupiaci elemzőcég közgazdásza.

A szójabab határidős ügyletek a vártnál nagyobb havi szójafeldolgozási adatokból nyertek támogatást. „Az adat támogatta a piacot. Ettől egy kicsit összeszedtük magunkat” – mondta Jack Scoville, a chicagói Price Futures Group elemzője.

Az amerikai szójabab iránti élénk belföldi és exportkereslet csökkentette a készletadatokat, és Brazília új terményeinek lassú érkezése, az ellátási aggályok is a drágulás irányába mutattak.

Európában is mindegyik fontos agrártermék kurzusa emelkedett. Egy tonna malmi búzáért 230,5 eurót adtak márciusra, ami 2 eurós pluszt jelentett. A forgalom nem volt túl élénk, 28 151 üzletet kötöttek, májusra 22 086 kontraktus jött létre. Itt 75 eurócentes drágulás után 223,25 euróba került egy tonna termék.

A kukorica 221 euró/tonnás árjegyzése szintén 75 eurócentes pluszt jelentett.

A repce ára 7,5 euróval ugrott meg Párizsban és 461,5 euró/tonnán zárta a napot.

Londonban a takarmánybúza árszintje 35 angol pennyvel 203,85 angol fontig emelkedett.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Felhúzhatja az európai búza árát az orosz kvóta

2024. december 4. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Trump vámfenyegetései máris éreztetik hatásukat

2024. december 3. 07:40

Európában a malmi búza és a repce drágult, de a kukorica és a takarmánybúza kurzusa mínuszban zárt.

Az etanolpiaci kereslet hatására drágult a kukorica

2024. november 30. 07:10

Donald Trump tervezett extra vámjai és az etanol iránti kereslet fellendülése is hatással van a tőzsdei árakra.

Jobbára estek a terményárak Európában

2024. november 29. 07:10

Inkább csökkentek az árak, de mindenhol nagyon kicsi forgalom jellemezte a tőzsdéket. Az amerikaiak hálaadást ünnepeltek.

Szárnyal a búza ára az árutőzsdén

2022. október 1. 10:42

Pénteken is folytatódott a rali a terménypiacokon.

Terményárak: várakozás és találgatás

2018. november 13. 14:16

Az árfolyamok és a piaci mozgások alapján szükséges lenne az árcsökkenés, az utóbbi időben már nem csak az orosz-ukrán, hanem az USA-beli búza is versenyképesebbé vált és hasonló tendencia érezhető Dél-Amerikából is.

Terményárak: megújuló remények – enyhe áremelkedéssel

2018. november 26. 08:02

A tőzsdei jegyzések mind az USA-ban, mind Európában olyan értékeket értek el, melyek korábbi minimumok közelébe kerültek és ez a korábbi eladási pozíciók lezárását vagyis vételi hullám elindulását eredményezte.

Olajozottan az olajosmag piacról

2019. március 12. 15:37

Nem nehéz előre jelezni azt, hogy az olajosmag- és szójaszektor jelentősége tovább fog-e erősödni a magyar mezőgazdaságban. Az azonban, hogy ez milyen sikerrel fog történni, sok tényező függvénye. Az egyik ilyen mindenképpen az időjárás, a második a piac, hiszen az árakban megnyilvánuló motiváció döntő tényező a fejlesztések ütemének kialakításában. A harmadik tényező a technológia további, előrejelzésünk szerint gyors fejlődése. A genetikában, a precíz technológiában rejlő lehetőségek sokat lendíthetnek a hozamokon, de ez vajon elég ahhoz, hogy versenyképes maradjon a szektor?