A búza 0,7, a kukorica 0,9, a szójabab pedig 0,4 százalékkal került többe a chicagói árutőzsdén.
A két hónapos mélypontot követően már második napja emelkedett a szójabab kurzusa. A dráguláshoz az Egyesült Államok exportadatai és stabilabb pénzpiacok adták a támogatást azt követően, hogy a koronavírus miatt csökkentek az árjegyzések az elmúlt napokban. A részvény- és árupiacok is stabilak kedden. A szójabab a tonnánkénti 323,2 dollárnak megfelelő szintig drágult.
„A szójabab drágult, a piacot egyértelműen a koronavírus határozta meg az elmúlt napokban” – mondta egy olyan cég kereskedője, amelynek szójabab-feldolgozó létesítményei vannak a Kínában. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint a múlt héten az ország 1,36 millió tonna szójababot exportált. AZ USDA megerősítette, hogy Egyiptomnak 130 ezer tonna amerikai szójababot adtak el. Mindezt olyan környezetben, hogy az olajos mag piacán erős a brazil konkurencia. A dél-amerikai ország jelenlegi exportja meghaladja az egy évvel ezelőtti szintet.
A búza ára a tonnánkénti 204,89 dollárnak megfelelő szintig drágult. A párizsi Euronext piacon is emelkedett a búza kurzusa. Az oroszországi exportszigorítások megerősítették az Európai Unióban termett búza iránt keresletet is.
„Egyre magabiztosabbak a gabonakereskedők a búzával kapcsolatban. A fő kérdés az, hogy Oroszország aktívabbá válik a piacon vagy sem” – fűzte hozzá egy európai gabonakereskedő.
A kukorica kurzusa kurzusa újra a tonnánkénti 150 dollárnak megfelelő érték fölé drágult.
A repce is 0,5 százalékkal többe került, egy tonnáért már 454,9 kanadai dollárt kértek.
A gabonaárakra jelentős hatással lévő kínai piacon továbbra is élénken figyelik a koronavírussal kapcsolatos híreket. A koronavírus második kontinentális Kínán kívüli áldozatáról is beszámoltak a helyi hatóságok, a hivatalos adatok szerint az áldozatok száma elérte a 425-öt, a kínai megbetegedéseké pedig a 20 438-at. A gazdasági hatásokat már egyre inkább lehet érezni Kínán kívül is, a Hyundai is leállította a koreai gyártását, mert a kínai leállás miatt nincsenek megfelelő alkatrészeik. Amennyiben a vírus továbbra is fennmarad, márpedig eddig sok jel nem utal arra, hogy gyorsan megoldódna a probléma, akkor a kínai növekedési számokat is újra kell gondolni – húzta alá az Equilor Befektetési Zrt. A vírus kitörése a kereskedelmi háborúra is kihathat, Kína már szinte biztosan nem fogja tudni tartani az első fázisban tett ígéretei egy részét, hiszen most kellene megérkeznie az első cseppfolyós földgáz állománynak.