Alapvetően emelkedő árakat lehetett látni a keddi kereskedési napon a terménypiacokon. Chicagóban a búza 2,3 százalékkal, a kukorica 1,1 százalékkal, a repce pedig 0,5 százalékkal drágult, de a szójabab 0,1 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.
A gabonakereskedők az orosz búza exportárának emelkedésére figyeltek. Az AgResource feljegyzésében az orosz búza exportárak tonnánkénti 4 dolláros, 222 dollárra drágulását említette mint a chicagói kereskedőket befolyásoló fő tényezőt.
A kiéleződő közel-keleti konfliktus is tovább emelte az árakat, Irán rakétát lőtt Izraelre, ami a konfliktus hatókörének kiszélesítésével fenyeget.
A geopolitikai bizonytalanság a kukoricát és a szójababot is korlátozott támogatásban részesítette a kereskedés későbbi szakaszában.
Kikötői sztrájk
A szójabab határidős ára mutatták a legnagyobb reakciót az amerikai kikötői munkások sztrájkjának kezdetére, amely több tucat kikötő működését érintette a keleti parton és a Mexikói-öböl térségében.
„Ez rosszkor jön az amerikai szójabab-exportőrök számára, akik általában az elkövetkező hetekben szállítják ki az USA exportjának nagy részét” – mondta Doug Bergman, az RCM Alternatives munkatársa.
A szójabab nagy részét azonban ömlesztve exportálják, ami korlátozza a munkabeszüntetés azonnali hatását.
Egy kiterjesztett amerikai kikötői sztrájk megbéníthatja a mezőgazdasági ellátási láncot, és nagy készleteket hozna létre, ami miatt a gazdálkodók még alacsonyabb árat kaphatnak a betakarításért.
Dél-Amerika
Karl Setzer, a Consus Ag Consulting munkatársa szerint Brazíliában a meleg, száraz körülmények egyre nagyobb figyelmet kapnak majd.
A brazil ültetési területek idén nem kaptak megfelelő mennyiségű csapadékot, ami úgy tűnik, hogy lassítja a munkálatok előrehaladását az ország számos növénytermesztő területén.
Minden drágult
Európában a malmi búza 5,25 eurós plusz után 227,5 euróba, a kukorica 3,25 eurós áremelkedést követően 212,5 euróba, a repce 7,75 eurós megugrás hatására 477,75 euróba, a takarmánybúza pedig 3,9 angol fontos plusz után 186,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pixabay)