Terményárak

Csalódást keltettek az amerikai exportadatok

Agrofórum Online

A búza drágult Amerikában és Európában is, ám a többi fő árucikk vesztett értékéből a csütörtöki kereskedés során a terménypiacokon. Chicagóban a búza 0,9 százalékkal került többe, mint szerdán, a kukorica 0,4 százalékkal, a szójabab 1,6 százalékkal, a repce pedig 0,5 százalékkal került kevesebbe. Európában a malmi búza drágult, ám a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A szójabab határidős amerikai jegyzésára másfél százalékkal esett csütörtökön a kiábrándító heti amerikai exportértékesítési adatok miatt, ami párosul a brazíliai termények okozta erős versennyel, ahol a szójabab-termés egyre bővül.

A kukorica ára is csökkent a szójabab határidős ügyleteivel összhangban, míg a búza határidős jegyzésára emelkedett, ezt technikai alapú vásárlásokkal magyarázták a szakértők.

164 500 tonna

A szójabab ára visszaesett, miután az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a január 25-ig tartó héten 164 500 tonnás, ótermésű amerikai szójabab exportértékesítésről számolt be, ami a legalacsonyabb heti adat a szeptember 1-jén kezdődő 2023/24-es gazdálkodási évben.

A kereskedők nem igazán reagáltak arra, hogy az USDA külön megerősítette 206 834 tonna amerikai szójabab magán eladását Mexikóba.

Gazdasági nehézségek Kínában

Az amerikai szójabab iránti keresletet hátráltatta a brazíliai erős verseny, ahol a szójabab készpénzes ára csökken, valamint a gazdasági nehézségek Kínában, a világ messze legnagyobb szójabab-felvásárlójánál.

A brazil szójabab termésének pontos méretével kapcsolatos bizonytalanságot is árazta a piac. A StoneX brókercég 150,35 millió tonnára csökkentette brazil szójabab-termelési becslését az egy hónappal ezelőtti 152,8 millióról.

Kukorica és búza

A határidős kukorica ára a szójababot követte, de a visszaesést korlátozta az élénk, több mint 1,2 millió tonnás heti amerikai kukoricaexport értékesítés, amely közel áll a kereskedelmi várakozások csúcsához.

A StoneX Brazília teljes kukoricatermését 124,5 millió tonnára becsülte, ami gyakorlatilag nem változott a múlt hónaphoz képest.

A búza határidős jegyzésára a korábbi árcsökkenések hatására emelkedett, és a márciusi azonnali határidő visszakapta a pszichológiai támogatást.

Tiltakozások

Az Euronext búza határidős jegyzései szintén emelkedtek a szerződéses mélypontok elérése után, de a gyenge kereslet miatti folyamatos aggodalmak és a fekete-tengeri készletek versenye továbbra is visszafogta az árakat. Az alacsony árak Európában széles körű tiltakozásokhoz vezettek.

Európában a malmi búza 1,75 eurós plusz után 212,5 euróba, a kukorica 1,75 eurós árcsökkenést követően 180,75 euróba, a repce 5,75 eurós lejtmenet hatására 422,5 euróba, a takarmánybúza pedig 1,15 angol fontos mínusz után 168,45 angol fontba került tonnánként a következő határidőre. 

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kukorica ára csaknem 4 százalékkal lőtt ki a héten

2024. december 21. 07:40

Európában csak árcsökkenést lehetett látni, a malmi búzáért 0,2 százalékkal, a kukoricáért 0,6 százalékkal, a repcéért 4,1 százalékkal, a takarmánybúzáért pedig 0,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Csökkent a búza ára a termesztési feltételek javulásával

2024. december 20. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, de a repce drágult.

A szójabab olcsóbb lett a bőséges brazil csapadék miatt

2024. december 19. 07:10

Európában a malmi búza drágult, de a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa mínuszban zárt.

Még nem árazta a piac a romló orosz búzatermést

2024. december 18. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Több gabonát és gabonakészítményt exportáltak az országból

2024. május 15. 11:10

Nőtt az exporttöbblet, javult a külkereskedelmi mérleg februárban, főleg a gabonának és gabonakészítményeknek köszönhetően.

Oroszország elszállítja az ukrán gabonát és eladja az EU-nak

2024. május 12. 08:10

Oroszország hadizsákmányként kezeli és a sajátjaként értékesíti a megszállt ukrajnai területeken talált terményt, így 2,8 millió tonna gabonát.

A kalászos gabona 30 százaléka veszhetett kárba az aszály miatt

2019. április 10. 13:03

Jelenleg az is elképzelhető, hogy a fent említettnél lényegesen nagyobb lesz a kár, mert a klímaváltozás hatására nem akkor és nem abban a mennyiségben érkezik a csapadék, ahogy megszokták.

A gabonavásárlók nem esnek pánikba az ukrajnai fejlemények miatt

2023. július 21. 08:10

Ezúttal nem volt olyan nagy pánik az importőrök részéről, mint tavaly, amikor az árak az egekbe szöktek Ukrajna orosz inváziója után.