Amerikában inkább vásárlói fölényt, míg Európában kiegyenlített kereskedést lehetett látni a szerdai kereskedési napon a terménypiacokon.
Chicagóban a búza stagnált, a kukorica 0,7 százalékkal, a szójabab szintén 0,7 százalékkal, a repce pedig 2 százalékkal került többe, mint előző nap. Európában mind a malmi búza, mind a kukorica drágult, ám a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.
A chicagói piac a nap közepén irányt változtatott, és pozitívra fordult a délutáni kereskedés. Az AgResource közleménye szerint a keresletre vonatkozó pozitív jelek segítették elő a fordulatot – az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) csütörtökön közzétett exportértékesítései várhatóan nagy eladásokat mutatnak majd, és a kukorica értékesítése akár 4 millió tonnára is emelkedhet.
A cég hozzáteszi, hogy a jó időjárásra utaló jelek mind az Egyesült Államok betakarítását, mind a brazil vetéseket korlátozhatják.
Élénkülő export
A délutáni fordulatot a gyorseladások új fordulójáról szóló reggeli jelentés támasztotta alá, amelynek során Kína és ismeretlen célországok nagy mennyiségű szójabab és kukorica vevői voltak.
Az USDA szerint Kína 130 000 tonna szójababot vásárolt 2024/25-ös szállításra. 100 000 tonna kukoricát adtak el ismeretlen helyre, és 259 000 tonna szójababot is eladtak ismeretlen helyre, mindkettőt 2024/25-ös szállításra.
Gazdálkodó eladások
Az amerikai gazdálkodókról azt látták, hogy kihasználták a javuló határidős gabonaügyletek előnyeit a reggeli kereskedésben, mielőtt a jobb exporteladásokkal kapcsolatos hírek elterjedtek.
„Arra számítunk, hogy a piac felfelé ívelésével néhány gazdálkodó elad” – mondta Tomm Pfitzenmaier, a Summit Commodity Brokerage munkatársa.
Valutahatás
A dollár erősödése nyomást gyakorolt a chicagói határidős ügyletekre reggel, a gabonák ára csökkent, míg az amerikai dollárindex 0,4%-kal emelkedett.
Az erősödő valuta kevésbé teszi versenyképessé az Egyesült Államok árait a gabonaexport értékesítési üzletágban. Az erősödő dollár és a folyamatban lévő betakarításból származó gabonakészletek növekedése nyomást jelentenek a gabonafélék számára a jövőben.
Várakozások felett
Az Egyesült Államok átlagos napi etanoltermelése az október 18-án zárult héten emelkedett, meghaladva a Dow Jones által megkérdezett elemzők előrejelzéseit.
Az Energiainformációs Hivatal (EIA) szerdán azt közölte, hogy az átlagos napi kitermelés 1,081 millió hordó volt a héten, ami 39 000 hordóval haladja meg a múlt heti adatot, és jóval meghaladja az elemzői becsléseket, amelyek napi 1,042 és 1,053 millió hordó közötti termelést jeletek. A termelés ezen a héten a legmagasabb szinten áll augusztus közepe óta az EIA adatai szerint.
Vegyes mozgások
Európában a malmi búza 0,25 eurós plusz után 223,75 euróba, a kukorica 0,5 eurós áremelkedést követően 212 euróba, a repce 1,75 eurós lejtmenet hatására 509,75 euróba, a takarmánybúza pedig 0,55 angol fontos mínusz után 184,05 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pixabay)