Terményárak

Egyre többen érdeklődnek az EU terményei iránt

Agrofórum Online

Rekordmagasságra ugrott csütörtökön az Euronext búza árszintje, mivel az ukrajnai orosz invázió fokozta a félelmeket, hogy a Fekete-tengeren keresztüli hatalmas export visszaszorulhat.

A májusi határidős búza jegyzése napközben 16%-kal emelkedett, ami az Euronext búza valaha volt legnagyobb napközbeni emelkedése, és minden idők csúcsát állította be a párizsi székhelyű piacon, 341,75 euró/tonnán. Később 315,00 euróra ment vissza a kurzus, ami 7,1%-os növekedést jelent.

Az egyik napról a másikra érkeztek a hírek arról, hogy az orosz erők megkezdték a szomszédos ország megszállását, elmélyítve a geopolitikai ellentétet Moszkva és a Nyugat között Ukrajnával kapcsolatban. Ez napi limittel emelte meg az amerikai határidős búza árát is, azaz ha nem lép életbe a limitszabályozás még jobban drágult volna a termék.

Mivel az Euronextre nem vonatkozott napi limit, az európai piacon már korán látványos emelkedés következett be, amikor a résztvevők a pozíciók fedezésére törekedtek. „A globális piacok alkalmazkodnak a Fekete-tenger térségéből származó potenciális kínálatvesztéshez Ukrajna orosz inváziója után, és nem valószínű, hogy jelentős árkorrekció következik be, amíg nem sikerül megoldani a helyzetet” – áll az ADM Agriculture brit kereskedőcég közleményében, amit a Reuters idézett.

Azok a hírek, miszerint Ukrajna hadserege felfüggesztette a hajózást kikötőiben, és hogy Oroszország lezárta az Azovi-tengert a kereskedelmi hajók előtt, aggodalmat keltett az exportkínálat elvesztésével kapcsolatban, ami a keresletet olyan alternatív források felé terelheti, mint az Európai Unió vagy az Egyesült Államok.

Német kereskedők elmondták, hogy néhány importőr érdeklődött a búzaszállításról, hogy esetleg leválthassa az ukrán és orosz gabonát. „Ma több régió importőrei ismételten érdeklődtek, de az Euronext 25 eurós áremelése azt jelenti, hogy minden vásárlás fájdalmasan magas áron történne, és csak akkor kerülne sor, ha valóban nagy szükség lenne rá” – mondta egy kereskedő. „A történet következő szakasza az lesz, ha ténylegesen átkerül a búzaexport az EU-ba.”

Arról is szó esett, hogy az Algériába irányuló eladások egy részét, amelyeket a kereskedők Ukrajnában terveztek berakodni, most a Fekete-tenger mentén Romániából és Bulgáriából szerzik be. Ukrajna az EU kukorica-, repce- és napraforgóolaj-importjának fő forrása.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az orosz búza ára egy hónap után csökkent

2024. november 22. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica stagnált, a repce ára pedig zuhant.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Kilőtt a búza ára Biden lépése miatt

2024. november 19. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Komoly gondokat okoz az aszály Romániában

2020. május 24. 08:47

Romániát meglehetősen súlyos aszály fenyegeti. Az ország ennek ellenére továbbra is búzaexportőr marad, valószínűleg körülbelül 3,5 millió tonnával.

Megállíthatatlan a kínai úthenger: négy hónapos csúcson a búza ára

2023. december 7. 08:10

Amerikában inkább csökkentek, míg Európában inkább emelkedtek a terményárak a szerdai kereskedés során. Chicagóban ugyan a búza ára 0,2 százalékkal nőtt, de a kukorica 1,2 százalékkal, a szójabab 0,7 százalékkal, a repce pedig 1,7 százalékkal lett olcsóbb. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce értéke csökkent.

A kukorica az időjárási aggodalmak és a dollár gyengülése miatt drágult

2024. január 25. 09:40

Európában a malmi búza ára stagnált, a kukorica drágult, a repce és a takarmánybúza kurzusa pedig mínuszban zárt szerdán.

A vártnál több búzát exportálhat Románia

2022. augusztus 4. 15:42

Románia búzatermése elég nagy ahhoz, hogy fedezze belföldi szükségleteit, és többletet biztosítson az export számára – jelentette ki Petre Daea mezőgazdasági miniszter.