Rekordmagasságra ugrott csütörtökön az Euronext búza árszintje, mivel az ukrajnai orosz invázió fokozta a félelmeket, hogy a Fekete-tengeren keresztüli hatalmas export visszaszorulhat.
A májusi határidős búza jegyzése napközben 16%-kal emelkedett, ami az Euronext búza valaha volt legnagyobb napközbeni emelkedése, és minden idők csúcsát állította be a párizsi székhelyű piacon, 341,75 euró/tonnán. Később 315,00 euróra ment vissza a kurzus, ami 7,1%-os növekedést jelent.
Az egyik napról a másikra érkeztek a hírek arról, hogy az orosz erők megkezdték a szomszédos ország megszállását, elmélyítve a geopolitikai ellentétet Moszkva és a Nyugat között Ukrajnával kapcsolatban. Ez napi limittel emelte meg az amerikai határidős búza árát is, azaz ha nem lép életbe a limitszabályozás még jobban drágult volna a termék.
Mivel az Euronextre nem vonatkozott napi limit, az európai piacon már korán látványos emelkedés következett be, amikor a résztvevők a pozíciók fedezésére törekedtek. „A globális piacok alkalmazkodnak a Fekete-tenger térségéből származó potenciális kínálatvesztéshez Ukrajna orosz inváziója után, és nem valószínű, hogy jelentős árkorrekció következik be, amíg nem sikerül megoldani a helyzetet” – áll az ADM Agriculture brit kereskedőcég közleményében, amit a Reuters idézett.
Azok a hírek, miszerint Ukrajna hadserege felfüggesztette a hajózást kikötőiben, és hogy Oroszország lezárta az Azovi-tengert a kereskedelmi hajók előtt, aggodalmat keltett az exportkínálat elvesztésével kapcsolatban, ami a keresletet olyan alternatív források felé terelheti, mint az Európai Unió vagy az Egyesült Államok.
Német kereskedők elmondták, hogy néhány importőr érdeklődött a búzaszállításról, hogy esetleg leválthassa az ukrán és orosz gabonát. „Ma több régió importőrei ismételten érdeklődtek, de az Euronext 25 eurós áremelése azt jelenti, hogy minden vásárlás fájdalmasan magas áron történne, és csak akkor kerülne sor, ha valóban nagy szükség lenne rá” – mondta egy kereskedő. „A történet következő szakasza az lesz, ha ténylegesen átkerül a búzaexport az EU-ba.”
Arról is szó esett, hogy az Algériába irányuló eladások egy részét, amelyeket a kereskedők Ukrajnában terveztek berakodni, most a Fekete-tenger mentén Romániából és Bulgáriából szerzik be. Ukrajna az EU kukorica-, repce- és napraforgóolaj-importjának fő forrása.