Terményárak

Felhúzhatja az európai búza árát az orosz kvóta

Agrofórum Online

Amerikában jobbára, míg Európában teljesen egészében az eladók domináltak a keddi kereskedési napon a terménypiacokon.

Chicagóban a búza 0,2 százalékkal, a szójabab 0,6 százalékkal, a repce pedig 1,3 százalékkal került többe, mint előző nap, a kukorica kurzusa stagnált. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) jelentése szerint októberben a szeptemberinél jóval több szójababot dolgoztak fel. Ez támogatta a nap folyamán megnövekedett szójabab-árszintet, ellensúlyozva a Brazília gyorsan növekvő termését támogató csapadékot – mondta Charlie Sernatinger a Marextől.

Kvóta és exportadó

Oroszország 2025-ös búzaexport-kvótájának csökkentése a nap nagy részében támogatta a búza határidős árát, mivel a kereskedők versenylehetőséget látnak abban az esetben, ha kevesebb orosz búza lesz a világpiacon.

Az orosz kvóta február 15-től 11 millió tonna lesz, a 2024-es 29 millió tonnához képest.

Oroszország emellett bejelentette, hogy december 4-től 18%-kal emeli az exportadót, ami valószínűleg nagyobb keresletet jelez az EU felé – áll a Commerzbank közleményében. „Az alacsonyabb orosz export február közepétől az európai búza árának növekedéséhez vezethet” – közölte a cég.

Sok ismeretlen

A gabonafélékkel kapcsolatban felmerült számos nyitott kérdés továbbra is a befolyásoló tényezőknek számítanak, mondta Tomm Pfitzenmaier, a Summit Commodity Brokerage munkatársa.

„A kereskedésben továbbra is figyelnek a dél-amerikai időjárási helyzetre, és megpróbálják kitalálni, hogy mi lesz az új amerikai kormányzat kereskedelmi politikája” – emelte Pfitzenmaier közleményében.

Emelkedő árak

Európában a malmi búza 0,75 eurós plusz után 212,25 euróba, a kukorica 3 eurós áremelkedést követően 206 euróba, a repce 13 eurós megugrás hatására 527,25 euróba, a takarmánybúza pedig 1,3 angol fontos plusz után 178,95 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kilőtt a kukorica ára a héten

2025. január 11. 09:10

Európában a malmi búzáért 1,6, a takarmánybúzáért 0,9%-kal adtak kevesebbet, a kukoricáért 0,6, a repcéért 4,5%-kal kellett többet fizetni.

A búza árának esésével indult az év

2025. január 4. 09:10

Európában csak áremelkedést lehetett látni, a malmi búzáért 2,8 százalékkal, a kukoricáért 3,2 százalékkal, a repcéért 1,2 százalékkal, a takarmánybúzáért pedig 1,3 százalékkal kellett többet fizetni.

A kukorica ára csaknem 4 százalékkal lőtt ki a héten

2024. december 21. 07:40

Európában csak árcsökkenést lehetett látni, a malmi búzáért 0,2 százalékkal, a kukoricáért 0,6 százalékkal, a repcéért 4,1 százalékkal, a takarmánybúzáért pedig 0,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Csökkent a búza ára a termesztési feltételek javulásával

2024. december 20. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, de a repce drágult.

Elégedett babonások, bőtermő újdonságok

2020. október 14. 08:21

A legtöbb Babona búzát termelő babonás az időjárás viszontagságai ellenére idén sem csalódott a Babonában. Évek óta stabilan terem és tartja versenyképességét a malmi minőségű búzák között.

A csökkenő orosz búzaárak nyomják el az amerikai eladásokat

2024. március 12. 12:10

Amerikában vegyes összképet, míg Európában határozottan emelkedő árakat lehetett látni hétfőn a terménypiacokon.

A koronavírus terjedése padlóra küldheti a gabonapiacokat

2020. február 25. 08:03

A párizsi árutőzsdén a malmi búza ára 2,75 euróval, a takarmánybúzáé pedig 1,85 euróval csökkent. Előbbi ára 192,25, utóbbié 148,25 euróra csökkent le tonnánként.

Terményárak: várakozás és találgatás

2018. november 13. 14:16

Az árfolyamok és a piaci mozgások alapján szükséges lenne az árcsökkenés, az utóbbi időben már nem csak az orosz-ukrán, hanem az USA-beli búza is versenyképesebbé vált és hasonló tendencia érezhető Dél-Amerikából is.