Amerikában pluszok, míg Európában mínuszok jellemezték a terménypiaci kereskedést pénteken. Chicagóban a búza 0,8 százalékkal, a kukorica 0,2 százalékkal, a szójabab 1,8 százalékkal, a repce pedig 0,2 százalékkal drágult. Európában a malmi búza 0,4 százalékot, a kukorica viszont jelentős, 5,1 százalékot vesztett értékéből. A takarmánybúza kereskedése is mínuszt hozott, a repce viszont 0,7 százalékkal drágult.
Hat hetes csúcsra kúszott pénteken a határidős szójabab árjegyzése, amikor a szójaolaj határidős jegyzései június óta a legmagasabb szintet érték el, amit az erős energiaárak, valamint a világ legnagyobb szójafelvásárlója, Kína jelentette kereslet iránti optimizmus támasztott alá.
A búza és a kukorica nagy erősödésen van túl a nyersanyagszektorban, ahogy a dollár gyengült, elméletileg versenyképesebbé váltak az amerikai gabonák a globális piacon.
Az amerikai kőolaj határidős jegyzésára több mint 4 dolláros hordónkénti plusszal 5%-os emelkedést mutatott, ami húzta magával a gabona határidős jegyzéseit is.
„A nyersolaj emelkedik, a dollár pedig meredeken csökken, tehát ez mindenben segíti a terményeket. A szójababolaj fontos adalékanyag a dízelüzemanyaghoz, ami szintén támogatást jelentett” – emelte ki Sherman Newlin, a Risk Management Commodities elemzője.
Kína kilátásai arra, hogy enyhítsenek bizonyos COVID-19-korlátozásain segítették a szójababot, hiszen Kína a világ legnagyobb szójaimportőre.
„Vannak olyan pletykák, hogy Kína esetleg megváltoztathatja a COVID-politikáját, és újra nyithat, ezért vannak olyan elképzelések, hogy esetleg eladhatnánk még nagy mennyiségben szójababot Kínának” – tette hozzá Newlin. Korábban egy kínai járványügyi tisztviselő azt mondta, hogy hamarosan jelentős változások történhetnek az ország COVID-19-politikájában.
A búza ára a technikai alapú felvásárlás és a hét végi short fedezetek zárása miatt emelkedett, a gyengébb dollárral együtt. A háború sújtotta fekete-tengeri térség gabonaexportjával kapcsolatos bizonytalanság és az Ausztráliában tapasztalható kedvezőtlen időjárási viszonyok is alátámasztották az áremelkedést.
Oroszország azt akarja, hogy a Nyugat enyhítse az állami mezőgazdasági hitelező Rosselkhozbank korlátozásait, hogy megkönnyítse az orosz gabonaexportot – állítja a kérelmet ismerő négy forrás. Az információ a hírek szerint az Ukrajnából származó élelmiszerszállítási megállapodás meghosszabbításáról szóló tárgyalások során hangzott el.
Franciaországban, az Európai Unió legnagyobb gabonatermelőjénél az elmúlt 40 év legmelegebb októbere annyira felgyorsította a termésfejlődést, hogy a szezon későbbi hirtelen fagyos időszakai miatt kockázatosabbá vált a termés fejlődése – figyelmeztetett az Arvalis francia növénytermesztési intézet.
Európában a malmi búza 1,5 eurós mínusz után 339,25 euróba, a kukorica 17,75 eurós árzuhanást követően 329 euróba, a repce 475 eurós plusz hatására 664,75 euróba, a takarmánybúza pedig 0,3 angol fontos mínusz után 267,25 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
Kiemelt kép: Pixabay