A 2020-as év kulcsfontosságú fordulópont lesz a magyar mezőgazdaság életében, amire minden termelő gazdának fel kell készülnie. Ehhez nyújt segítséget egy új, innovatív képzés, amely hiánypótló a hazai piacon.
Az első Terménypiaci Képzési Napot Tiszafüreden tartották a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, az Okos Terménypiaci Megoldások és kiadónk, az Agrofórum közös szervezésében. A képzésen olyan szakemberek tartottak szemináriumokat, akik harminc éves tapasztalattal rendelkeznek a terménykereskedelem területén.
Bidló Gábor, a képzés ötletgazdája, Terménypiac rovatunk állandó szerzője, aki maga is több mint harminc éves belföldi- és nemzetközi gabonakereskedelmi tapasztalattal rendelkezik elmondta, hogy a képzés célja a gazdák segítése, felkészítése a következő időszakra.
A 2020 utáni időszak, komoly változásokat hozhat a magyar agráriumban is. Azt, hogy utána merre tovább magyar mezőgazdaság, arra szeretnénk új utakat és új lehetőségeket megmutatni
– emelte ki.
Hangsúlyozta, hogy a szeminárium célja megkezdeni egy olyan képzési, tudás átadási folyamatot, amelynek eredményeképpen a magyar terménypiaci szereplők, elsősorban a termelők és feldolgozók átfogó képet kapnak a terménypiac nemzetközi és hazai alapjairól.
Bori Tamás, aki az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatóságán testközelből követi a 2020 utáni uniós agrárpolitika tervezését, a képzésen bemutatta, hogy mire számíthatnak a gazdák a következő támogatási időszakban. Kiemelte, a tudás, az innováció és a környezetbarát technológiák nagy hangsúlyt kapnak majd.
Potori Norbert, az Agrárgazdasági Kutató Intézet tudományos főmunkatársa, aki szintén tartott előadást a képzésen kiemelte, hogy a nemzetközi kereskedelem különböző szabályzásai és eszközei nagyon összetett, bonyolult folyamatokat eredményeznek a terménykereskedelemben. Fontos, hogy a gazdák megismerjék ezeknek a folyamatoknak hátterét, mert ez segítheti őket a termelői és értékesítői döntéseikben.
A szemináriumok sorrendje úgy van felépítve, hogy a termelők lépésről-lépésre ismerhessék meg a számukra fontos információkat, de menet közben is lehet csatlakozni a képzéssorozathoz. A szervezők mindenkit várnak, aki szeretne komolyan felkészülni az új támogatási időszakra, és érdeklődik az Okos Terménypiaci Megoldások iránt. A következő szemináriumra április 10-én, Szegeden kerül sor.