Terményárak

Megnéztük az árakat a Nagybani Piacon

Agrofórum Online

Felgyorsultak az események az utóbbi 1-2 hétben hazánkban is. Szinte már a „csapból is az folyik”, hogy megjelent a korona vírus, mekkora élelmiszerhiány van az üzletekben és mennyire megemelkedtek a fogyasztói árak. A Budapesti Nagybani Piacon is napról napra hirtelen változtak az árak, melyek természetesen a kiskereskedelmi árakat is változtatják.

A 11. hét végén és a 12. hét elején jelen lévő árak hirtelen, a 12. hét közepére egész nagy mértékben megemelkedtek, aminek több oka is volt. A hirtelen megnőtt kereslettel a hazai kereskedők egy része nem tudott lépést tartani, az import áru pedig a határok lezárása miatt nagyon hamar elfogyott, a beérkező kamionok nagy része a határon ragadt. Egyes termékekből ideiglenes hiány alakult ki, előfordult, az is, hogy egymásra licitáltak a felvásárlók a piacon. A 13. hétre valamelyest normalizálódtak az árak, mivel egyre több import áru érkezett be.

A legnagyobb kereslet a burgonya iránt volt az utóbbi hetekben. A médiában hallani lehetett, hogy nagyon sok helyen készlethiány alakult ki. Az előző évek ezen időszakában a burgonya nagykereskedelmi ára 150-160 Ft/kg környékén mozgott, idén is nagyjából ez volt az átlag. A hazai termelők áruja kevésnek bizonyult, az importból pedig nem érkezett utánpótlás időben. A 12. hétre az árak már elérték a 300-350 Ft/kg-ot is a Budapesti Nagybani Piacon, a maradék, vetőgumó méretű burgonya ára 200 Ft/kg környékén mozgott.  A burgonya nagyrésze már azelőtt elkelt, hogy a termesztők vagy kereskedők kipakolták volna. A 13. hét elejére beérkeztek az import áruk, főleg Franciaországból. Jelenleg 250-300 Ft/kg áron mozog az ára, minőségben azonban nem közelíti meg a magyar áruét.

Az I. osztályú, magyar petrezselyemgyökér 450 Ft/kg körüli ára néhány nap alatt 800-900 Ft/kg-ra emelkedett fel, a II. osztályú 300 Ft/kg árról 500 Ft/kg-ra. Az import áru, főleg Lengyelországból érkezik, a II. osztályú áru a hirtelen emelkedéskor 500 Ft/kg volt, a hétre 300 Ft/kg környékére esett vissza. Azonban azt is meg kell említeni, hogy 2019. ezen időszakában 950-975 Ft/kg áron lehetett venni a Nagybani Piacon petrezselyemgyökeret, akkor a magas árak oka az ideiglenes hiány volt. A petrezselyemzöld továbbra is kb. 25 ft/csokor áron kapható, ára állandónak tekinthető.

A sárgarépa árában nem voltak annyira kiugró értékek. 200 Ft/kg volt tavaly, az év ezen időszakban az átlagos nagykereskedelmi ár, idén a 11. héten 150 Ft/kg körül volt, utána emelkedett 200 Ft/kg környékére.

A paradicsomnál a különböző fajtatípusok esetében az árak az alábbiak szerint alakultak: a koktélparadicsom egy éve 1400 Ft/ kg körül alakult, most körülbelül 1750 Ft/kg áron kapható, a fürtösparadicsom pedig 950 Ft/kg volt és 1200 Ft/kg áron lehet hozzájutni mostanában.

A hazai, I. osztályú tölteni való (fehér kúpos) paprika a tavalyi év ezen időszakában 825 Ft/ kg környékén volt kapható, idén a 11 héten 1100 Ft/kg áron lehetett hozzá jutni, a napokban már 1200 Ft/kg alatt nem igazán lehetett kapni.

A hazai, fűtött fóliából származó primőr kígyóuborka idén a 9. héten jelent meg a Budapesti Nagybani Piacon, átlagosan 750 Ft/kg áron. Az import uborka 450 Ft/kg áron került értékesítésre, minőségben nagyban elmaradva a hazaitól. Jelenleg a hazai uborka ára 600 Ft/ kg környékén alakul.

A fokhagyma ára is hirtelen, néhány nap alatt emelkedett meg. A 11. héten 500 Ft/kg áron lehetett átlagosan hozzájutni az I. osztályú fokhagymához, néhány nap alatt 7-800 Ft/kg-ra emelkedett az ára. A tavalyi év ezen időszakában ideiglenes hiány volt fokhagymából, az árak akkor is drasztikusan megemelkedtek, akár 1150 Ft/kg árat is elkértek az áruért.

Az I. osztályú vöröshagyma kilogrammonkénti ára a 11. héten 145 Ft környékén alakult, a 12. hétre 190-200 Ft-os árra emelkedett. Az előző év ezen időszakában vöröshagymát 250 Ft/kg áron lehetett kapni. A primőr zöldhagyma ára változatlanul 140-150 Ft/csomó.

A fejes káposzta árban nem sokat változott, 100-150 Ft/kg áron lehet hozzájutni a piacon. A tavalyi évben 215 Ft/ kg áron lehetett kapni.

A húsvéti időszakra időzített, hajtatott zöldségféléink a fejessaláta és a hónapos retek. A fejessaláta ára az előző évhez és az elmúlt hetekhez képest nem sokat változott, 200 Ft/db áron lehet hozzájutni átlagosan. A hónapos retek csomója 155 Ft körül alakul átlagosan, most 200 Ft/ csomó alatt nem igazán lehet hozzá jutni a magyar áruhoz.

Összességében elmondható, hogy a kereslet és az árak az utóbbi időszakban nagy ingadozásokat mutattak. Nem tudni merre mozdulnak a közeljövőben, a háztartások irányából továbbra is nagy a kereslet a zöldségek, gyümölcsök iránt, viszont a vendéglátó egységek ideiglenes bezárása visszaesést okozhat a keresletben a piacokon.

A hazai termesztők már folyamatosan készülnek az idei szezonra, de sajnos nagy a bizonytalanság a koronavírus terjedése miatt. A magvetések a palántaneveléshez már sok helyen megtörténtek, de bizonytalan, hogy lesz-e munkaerő a nagyobb munkákhoz, illetve ha sikerül megtermelni az árut, lesz -e egyátalán rá kereslet.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehúzta a szójabab árát a pálmaolaj zuhanása

2024. november 23. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce olcsóbb lett, ám a takarmánybúza kurzusa pluszban zárt.

Az orosz búza ára egy hónap után csökkent

2024. november 22. 07:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica stagnált, a repce ára pedig zuhant.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Töretlen a hazai ipari paradicsom termesztés sikere

2018. április 30. 08:17

A termelés szigorúan szerződésekhez kötött, amely nemcsak azt határozza meg, hogy mekkora területről milyen mennyiséget vár a gyár, hanem a termesztéstechnológiára is fontos kitételek vonatkoznak.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Április

2023. április 14. 05:36

Az április nagyon izgalmas hónap a kerti szezon szempontjából: nemcsak a zöldségek és gyümölcsök, de már a fűszerek között is találunk szezonális fajtákat. Lássuk, milyen idényszerű finomságok kerülhetnek az asztalra ebben a hónapban!

A 10 legfinomabb befőzésre és tartósításra alkalmas zöldségféle

2022. augusztus 20. 08:24

Fedezze fel a befőzésre és tartósításra leginkább alkalmas zöldségeket, hogy a szezonon kívül is bármikor élvezhesse az ízüket!

Együnk-e rendszeresen instant leveseket vagy sem?

2024. november 10. 10:10

A ramen olcsó, finom és könnyen elkészíthető étel. Az ezt fogyasztó ázsiai emberek, jóval magasabb életkort élnek meg, mint mi európaiak.