Terményárak
Terményárak

Nem várnak gabonaexport-korlátozásokat Kijevben

Nem várnak gabonaexport-korlátozásokat Kijevben

Agrofórum Online

Az ukrán mezőgazdasági minisztérium nem számít gabonaexport-korlátozások bevezetésére a július 1-jén kezdődött 2021/2022-es szezon következő két hónapjában - közölte a minisztérium egyik vezető tisztviselője.

Az ukrán gabonaexport volumenét a minisztérium, a kereskedők és a hazai fogyasztók augusztus 30-ig határozzák meg – tette hozzá a tisztviselő.

Roman Lescsenko mezőgazdasági miniszter azt mondta, hogy a minisztérium és a mezőgazdasági egyesületek hagyományos éves gabonaegyezményt írtak alá, hogy „kiszámítható exportrendszert” működtessenek. A kereskedők szerint a dokumentum nem tartalmazott sem számokat, sem követelményeket.

Roman Lescsenko szerint az ilyen egyezmények korábbi években történő aláírása lehetővé tette az exportkorlátozások elkerülését, ám a kormány 2020/21-ben korlátozásokat vezetett be a búza, kukorica és hajdina exportjára, engedve a hazai hústermelők nyomásának.

„Ukrajna a világ élelmezésbiztonságának egyik garanciája, de az ukrán gazdák és minisztériumunk számára a hazai élelmezésbiztonság kétségtelenül mindenek felett áll” – hívta fel a figyelmet Roman Lescsenko.

A minisztérium a 2020/2021-es időszakra 17,5 millió tonna búza és 24 millió tonna kukorica exportkorlátozást szabott meg.

Ukrajna, amely már megkezdte a 2021-es gabona betakarítását, 76 millió tonnás, mindenkori legmagasabb termésre számít, és a kereskedők nem látnak okot korlátozások bevezetésére.

Az APK-Inform elemzéséből azonban kiderült, hogy Ukrajna déli, középső és keleti gabonatermelő régióiban a kedvezőtlen időjárási viszonyok jelentős veszteségekhez vezethetnek az árpa és a búza termésében.

A kereskedők szerint a búza betakarításának bizonytalansága volt a fő oka annak, hogy a minisztérium elutasította, hogy vagy az engedélyezett kivitel meghatározott mennyiségét megállapítsák, vagy akár az egész szezonra vonatkozóan kijelentsék, hogy nem lesznek korlátozások. A minisztérium még nem közölte az új szezonra vonatkozó gabonaexport-előrejelzését.

A minisztérium szerint a szakértők 56 millió tonna gabona értékesítését jósolták 2021/22-ben, amely 20,7 millió tonna búzát, 30,7 millió tonna kukoricát és 4,1 millió tonna árpát tartalmazhat. Ukrajna 44,6 millió tonna gabonát exportált a 2020-as 65 millió tonnás terméséből.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nagyot ugrott a búza ára Európában

2024. július 5. 07:10

Párizsban a malmi búza értéke 2,25 euróval a tonnánkénti 225,5 eurós szintig emelkedett a következő, szeptemberi határidőre.

Tovább csökken a búza ára a terménypiacokon

2024. július 4. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, de a repce értéke növekedett.

Csökken a búza ára az orosz betakarítási kilátások javulásával

2024. július 3. 07:10

Európában a malmi búza olcsóbb lett, ám a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Drágult a búza az orosz időjárási problémák miatt

2024. július 2. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Két és fél éves mélypontról drágult a kukorica

2023. július 7. 23:16

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Csaknem három hónapos csúcson a búza ára

2021. augusztus 3. 06:29

Európában minden fontosabb agrártermék ára emelkedett. A malmi búza 5,25 eurós plusz után 228,5 euróba került tonnánként.

Oroszországban megállapodtak a műtrágyagyártókkal az árakról

2021. július 20. 06:39

Az orosz mezőgazdasági minisztérium arra számít, hogy a gazdálkodók az ásványi műtrágyák felhasználását 2025-re 8,2 millió tonnára növelik a 2021-es 4,5 millió tonnáról.

Két hetes csúcs után csökken a szójabab ára

2020. május 29. 08:03

Európában rossz napja volt a repce befektetőinek, de a másik három gabonafajta kivétel nélkül drágult a következő határidőre.