Egyértelmű vásárlói fölénnyel indult a hét a terménypiacokon. Chicagóban a búza 0,7 százalékkal, a kukorica 2,8 százalékkal, a szójabab szintén 2,8 százalékkal, a repce pedig 2,1 százalékkal drágult. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.
A chicagói szójabab határidős jegyzésárai meredeken emelkedtek hétfőn a kínai kereslet és a Brazíliában tapasztalt rekkenő hőség hatására. A dél-amerikai országban a gazdálkodók várhatóan a termést erősen károsító hőmérséklettel szembesülnek majd a következő napokban.
Eközben a kukorica határidős árai emelkedtek a technikai alapú kereskedés és Mexikó amerikai gabonavásárlásainak támogatása miatt – ezek a fejlemények a búza határidős jegyzésárának is lendületet adtak a kereskedők szerint.
A rali fellendítette a chicagói határidős szójaliszt piacát is, a decemberi határidős szerződés új csúcsra ért.
Az árak általában megugrottak, mivel a legújabb időjárási modellek azt jósolják, hogy Brazília területének északi kétharmadán a következő napokban 38 Celsius-fok körüli hőmérsékletet várható.
A szójabab határidős piacát az is támogatta, hogy Kína hétfőn ismét amerikai szójababot vásárolt, miután a múlt héten sorozatosan kötöttek üzletet, Joe Biden és Hszi Csin-ping szerdai San Franciscó-i találkozója előtt.
Eközben az AgRural mezőgazdasági tanácsadó cég az időjárás miatt csökkentette Brazília 2023/24-es szójabab-termésére vonatkozó előrejelzését.
„Ez az a két folyamat erősítette egymást, hiszen várhatóan Dél-Amerikában csökken a szójabab kínálata, miközben a kínai vásárlások miatt a kereslet élénkül” – mondta Don Roose, a US Commodities elnöke.
A kukorica is drágult, miután a múlt héten csaknem hároméves mélypontra süllyedt az árszint, miután a kormány jelentése szerint az amerikai gazdálkodók rekordtermésre számíthatnak.
Európában a malmi búza 1,5 eurós plusz után 23,75 euróba, a kukorica 2,5 eurós áremelkedést követően 208,5 euróba, a repce 13,5 eurós megugrás hatására 443 euróba, a takarmánybúza pedig 0,75 angol fontos plusz után 187,1 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pixabay)