Október utolsó napjai ismételten az új típusú kommunikáció jegyében teltek és mert ez kedvező kilátásokkal kecsegtetett némileg tudtak emelkedni az árak.
Több szempontból is meglehetősen csendes volt a terménykereskedelem az elmúlt napokban, így minden hírre élénkebb volt a reakció, mint egy hírekkel jobban ellátott időszakban. A fő, piacmeghatározó hír persze megint az USA-ból érkezett és az enyhén csökkenő tendenciát azonnal meg tudta fordítani. A hír Trump elnök egy twitter bejegyzése volt, ami szerint javultak Kínával a kapcsolatok és ezt a piac úgy fordította le, hogy a vámháború mérséklődni tud.
A hírt aztán pontosították, de most legalább az igaznak bizonyult, hogy a konkrét telefonbeszélgetés hangneme barátibb volt. Ennek eredményeként indult el a szójabab jegyzésének emelkedése és összességében a korrekciót követően is magasabban zártuk a hetet, mint ahonnan indultak az árak.
Szintén az USA-t érintette, hogy egy magán termésbecslő cég szerint a korábbi előrejelzések túlzottan optimisták voltak és valamelyest alacsonyabb átlaghozammal lehet csak számolni. Ez már érintette a kukoricát is és így az is támaszt kapott – nem csökkentek tovább a jegyzések.
Heti diagrammunkon feltüntettem ismételten az USA-beli legközelebbi búza és kukorica jegyzést is, s bár így sok jegyzés került fel, de jobban látható, hogy mennyire „lapos” az áralakulás és csak az európai kukorica jegyzés csökkenése volt, amely aggodalomra adhatott okot.
A kukorica párizsi jegyzésének alakulása mögött továbbra is az erős fekete-tengeri kínálat állt, de mivel a legutóbbi ajánlatok árszintje 2-3 USD/to-val magasabb volt, ez a leszállított árakat is megemelte, teret engedve annak, hogy a MATIF is kövesse a kedvezőbb hangulatot. A hétvégi ünnep miatt alacsony volt a forgalom és most ez inkább segítette az áremelkedést, nem volt igazán eladói érdeklődés.
Technikai tényező is szerepet játszott és ez a párizsi novemberi határidős jegyzése kifutása előtti pozíció-zárásokkal függött össze. Az előző hét végi optimista hangulat a búza piacán átragadt a kukoricára is és a hétfői áremelkedést nem követte visszaesés – az árak novemberre 2 EUR/to-s sávon belül maradtak a zárásig.
Az olajosmagvak piacán is erősödés volt, a repce európai jegyzése a héten inkább emelkedő tendenciát mutatott és ezt segített a szójabab rally-ja is. A hét végén a további menetelést felfelé megakasztotta, hogy a növényi olajok piacán fontos pálmaolaj készletek is nőttek és ez a nagyobb kínálat fékezte a további áremelkedést.
A piacra jelenleg a „várok és majd meglátjuk” helyzet jellemző és ennek hátterében a félidős amerikai választások is szerepet játszanak – a piaci szereplők egy része, a spekulánsok úgy tartják ez most megmutatja majd, mennyire is erős Trump elnök, mekkora a támogatottsága. Ennek globális gazdaságpolitikai hatását kell kivárni, s nemcsak a kínai vámviták, de az árfolyamok alakulása miatt is.