Terményárak

Terménypiac: a bizonytalanság keresletet eredményezett

Agrofórum Online

Április első hete és az azóta eltelt napok az USA és Kína között kialakult adok-kapok jegyében telt.

Már ismert, hogy az USA acélimportjára a Trump elnök extra import vám kivetését határozta el és ez a döntés leginkább Kínát érintette. Ennek azonban már több hete, az indulatok azonban azóta sem csillapodtak. Nem késett soká a kínai válasz sem, első körben még csak egy újság vezércikke foglalkozott a tarthatatlan helyzettel, majd hivatalosan is bejelentették, hogy az USA-ból származó szójababra (is) 25 %-os vámot vetnek ki – mondván harmonizálják a vámokat és védeni kell a belföldi termelést.

Tűzijáték távoli durrogásokkal

Amiért most mégis úgy fogalmaztam, távoli durrogások hallatszanak a tűzijáték felől, az az a fontos tény, hogy egyelőre nem lehet egyértelműen tudni, mikor kerülne ez bevezetésre. Olyan a helyzet, mint amikor a tűzijáték során a kutyák sokkal hamarabb meghallják a durrogásokat, mi csak a fényre figyelünk fel első körben, majd később már a sivítást is halljuk.

Az elmúlt napok legnagyobb eseménye mindenesetre ez a háború és kimenetelének latolgatása. Elméletileg az USA-beli termés nélkül nem elégíthető ki Kína szójabab igénye, amit az USDA adatai alapján összeállított alábbi ábra is jól szemléltet:

A rendelkezésre álló dél-amerikai (Argentína + Brazília + Paraguay) export-mennyiségek együttesen is kisebb volument tesznek ki, mint Kína igénye. Emiatt is alakult ki, hogy mintegy 35 millió tonna körüli mennyiséget kell az USA-ból importálnia, és az Agricensus cég számításai szerint a többlet vám mintegy 110,-USD/to-s többlet költséget eredményezne az USA-beli cégeknek – magyarul ennyivel kéne csökkenteniük az áraikat.

Ez a mostani árakhoz képest 25 %-os árcsökkentést feltételezne. Erre lehet azt mondani, ez így nem életszerű, a zsarolás világos – megegyezésre kell jutni, másként nem megy.

A hírek a jegyzéseket napon belüli engedélyezett limit mértékéig mozgatták meg a szójababnál, de a többi, Chicagoban jegyzett termék is szélsőséges ármozgást mutatott. A napi 3-5 % közötti elmozdulás igen komoly pozíció-átrendeződést hozott – a korábban inkább eladói oldalon állók masszív vevők lettek és inkább ma is ez jellemző.

Nehéz összefoglalni a várható hatásokat, mert ha összeomlana az amerikai jegyzés Chicago-ban, az a világban is árzuhanást eredményezhet, attól függően, mekkora az a mennyiség, amit ú.n. chicagoi bázison kötöttek meg. Ez kicsit leegyszerűsítve azt jelenti, hogy van egy alapár, amit a chicagoi jegyzéshez kötnek és ahhoz kapcsolódik egy prémium, ami az adott piac árait követi, tükrözi.

Az észak-amerikai áru iránti kereslet csökkenés az alapárat csökkentené, miközben a dél-amerikai piaci prémiumok számottevően emelkednének. (A témáról bővebben az Agroforum.hu és a Prudensceres Kft. által szervezett Terménypiaci Képzési Napok 3. napjára tervezett előadásokon hallhatnak: https://www.prudensceres.hu/termenypiaci-kepzesi-napok/ )

Jelenlegi helyzetben a piacok figyelme talán éppen a kiszámíthatatlanság miatt ismételten a termés-kilátások felé fordult és a szokásos havi előrejelzést várják. Mind az észak-amerikai, mind a dél-amerikai piacokat meghatározza a csapadék-helyzet – Argentínában és az USA-ban is inkább a hiány okoz gondot és terméskiesést.

Brazíliában sokáig kritikus volt a helyzet, de legutóbbi előrejelzések szerint a szójabab termésrekordot érhet el, mind a terület, mind a hozam jól alakult, és az egy hónappal ezelőtti helyzethez képest a termést most kb. 119 millió tonnára várják, ami közel 5 millió tonnás növekedés a tavalyi eredményhez képest.

A kukorica esetében nem ennyire jó a helyzet, bár visszaesésről nem lehet beszélni, de az ú.n. második termés mennyisége a vetésterület csökkenése miatt a vártnál kisebb lehet. Ezt egyelőre ellensúlyozta az első termés jobb eredménye, de így nem lesz meg a várt 90 millió tonnás össztermés.

Összefoglalva az eseményeket inkább az erősödés irányába mozdult el a terménypiac, a bizonytalanság keresletet eredményezett, kérdés meddig tarthat ez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Alaposan megmozgatta a piacot a bioüzemanyag-bekeverési javaslat

2025. június 14. 11:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában csökkentek a főbb terményárak ezen a héten. A gabona határidős ára megugrott pénteken.

A búza ára emelkedett, miután Oroszország visszavágott Ukrajnának

2025. június 7. 11:10

A kukorica kivételével emelkedtek az árak a terménypiacokon ezen a héten. Chicagóban a búza 3,9 százalékkal, a szójabab 1,5 százalékkal, a repce pedig 0,1 százalékkal lett drágább, a kukorica kurzusa 0,3 százalékkal csökkent.

Terménypiac: megnyugvó kedélyek – lemorzsolódó nyereség

2018. március 26. 16:41

Az elcsendesedő negatív hangok eredményeként a gabonapiacok ismételten inkább gyengültek a 12. héten.

A heti gabonaexport elmaradt a várakozásoktól

2024. január 6. 08:40

A főbb terményárak szinte mind csökkentek a pénteki kereskedési napon mind a tengerentúlon, mind Európában.

Erős kereslet mellett egyhetes csúcsra ért a búza ára

2023. március 15. 11:44

Amerikában emelkedtek a terményárak, míg Európában vegyes összképet lehetett látni a keddi kereskedés során.

Terménypiac: esik az eső és emiatt az árak is – kivéve itthon!

2018. április 17. 16:06

Az északi félteke időjárása van a középpontban és megy az egyensúlyozás a szükséges csapadék és a vetés késése miatti aggódás között.