Zöldség-Gyümölcs

A Brexit az ír gombatermesztőket sem kíméli

Syngenta blog

Az ír gombatermelőknek nincs más választása, mint a Brexit ellenére (bárhogyan is alakul a brit kilépés), továbbra is az Egyesült Királyságra összpontosítson – jelentette ki a Monaghan Mushrooms alelnöke, Paul Wilson, aki szerint a termék romlandósága miatt legfeljebb Észak-Franciaországig lehet szállítani, így a brit piac továbbra is nagyon fontos marad az ír gombaszektor számára.

Az ír gombatermesztők bevételének 60 százaléka származik manapság az Egyesült Királyságból, bár 2012-ben még 90 százalékkal, 2016-ban még 80 százalékkal büszkélkedhettek.

A bevételcsökkenést jórészt az angol font – a Brexit-népszavazást követő – árfolyamesése okozta. Az ír termesztők ugyanis előre, fix áron kötöttek szerződést a termésre, mégpedig angol fontban, így ahogy gyengült a brit valuta, úgy tűnt el a nyereségük. Sok gombafarm tönkre is ment az elmúlt közel három év során.

Mivel az Egyesült Királyság az élelmiszerfogyasztásának csaknem felét importálja, a folyamat a kontinens beszállítóit egyaránt sújtja. Így a legnagyobb zöldség- és gyümölcsszállító Spanyolországban éppúgy fő a gazdák feje, mint a hollandoké, hiszen Hollandia a brit piac második legnagyobb szereplője. De sehol sem olyan nagy a baj, mint Írországban, amely Nagy-Britannia legnagyobb élelmiszeripari termékszállítója. Az ír szárnyas export 84 százalékát, a cheddar sajt 65 százalékát vásárolják fel angol kereskedők.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

5 milliárd eurós támogatás a poszt-Brexit időszakban

2021. szeptember 30. 04:38

Az Európai Unió 5 milliárd eurós támogatást nyújt 2025-ig azon országok számára, amelyeket valamilyen formában hátrányosan érintett az Egyesült Királyság (UK) távozása a közösségből- a freshplaza.com szerint.

Információk a rendezetlen Brexit esetén használandó állategészségügyi exportbizonyítványokról

2019. március 27. 11:17

A brit állategészségügyi hatóság – készülve az esetleges rendezetlen kilépésre – a napokban közzétette a kapcsolódó új exportbizonyítványokat.

Az EU és Egyesült Királyság közötti áruforgalom

2021. szeptember 11. 10:38

Növényegészségügyi tanúsítványok kiállítására lesz szükség az összes növény és növényi termékek, a vágott virág, gyümölcsök, és zöldségek esetében az exportfolyamatok során.

A hard Brexit a magyar agrárgazdaságot is érzékenyen érintheti

2019. október 1. 04:36

A közvetlen magyar kivitel tekintetében a legnagyobb problémák a tápok és takarmányok, valamint a feldolgozott zöldségfélék, különösen a csemegekukorica piaca szenvedheti el.