A Lock Antriebstechnik az IPM Essen kiállításon mutatja be SBE Farm Management System nevű rendszerét. Az SBE rendszer egy – a kertészeti ágazat számára kidolgozott – digitális megoldás, amely az optimális üvegházi klíma elérésére és az üvegházi folyamatok javítására használható.
A digitalizáció nem áll meg a kertészeti ágazatban
Ebben az ágazatban már 30 éve zajlanak digitalizációs folyamatok, amelyek célja az, hogy a dolgozókat minden tekintetben támogassák a mindennapi munkájukban
– fejti ki Lock a hortidaily.com weboldalnak.
Most az a fontos, hogy a versenyképesség megőrzése érdekében kihasználjuk a digitalizáció nyújtotta lehetőségeket, és az olyan alapvető adminisztratív feladatokon túl, mint az ajánlatok elkészítése és a számlázás, közvetlenül a termelés helyszínén is digitalizálódjunk. Az új technológiák használata ott a napi munka átszervezéséhez vezet, lehetővé téve az eddig ismeretlen lehetőségek felfedezését és kiaknázását.
Az újonnan bevezetett SBE rendszerrel egy újabb fontos lépést tehetnek a digitalizáció irányába a munkafolyamatok hatékony átalakítása, valamint a termelők és kertészeti vállalkozók támogatása érdekében.
Együttműködés a termelőkkel
Az SBE lehetővé teszi, hogy a különböző növényfajok számára a legjobb környezeti feltételek automatikusan és intelligensen jöjjenek létre, és ennek eredményeként exponenciális növénynövekedést lehessen elérni.
A különböző termesztőkkel együttműködve, az elmúlt hónapokban további hatékony elemekkel egészítették ki a rendszert az üzemeltetési folyamatok optimalizálása érdekében, hogy még jobban támogassák őket a munkájukban. Az összes éghajlati tényező hatékony összehangolásán túl, kidolgozták az energiagazdálkodás kérdésének kezelését, és az SBE rendszert kibővítették egy energiafigyelővel. Ez rögzíti a gázra, vízre és villamos energiára vonatkozó adatokat, és folyamatgörbékben jeleníti meg azokat.
A részletes jelentések és a releváns adatok – például az energiatárolás, a termelés és a fogyasztás – vonzóan kialakított vizualizációja teljes körű áttekintést tesz lehetővé, és az üvegházi környezetben lévő energiafalók gyorsan azonosíthatók
– folytatták a szakemberek, akik azt is elárulták, hogy az energia elosztását az alkalmazás olyan tényezők függvényében szabályozza, mint a kereslet, az időjárás-előrejelzés és a dolgozói jelenlét. Ezáltal energiaköltségeket lehet megtakarítani, valamint növelhető az energiahatékonyság és a kényelem. Az üzemeltetési energiafogyasztás csökkentésén túl a Lock SBE jelentősen hozzájárulhat a környezet- és klímavédelemhez.
Ágazatokon átívelő moduláris megoldás nagy bővítési potenciállal
A Lock Antriebstechnik GmbH SBE rendszere nagyszámú érzékelőt használ az épületek aktuális környezeti állapotának megfigyelésére. Ennek eredményeként az energiagazdálkodás témakörén túlmenően olyan szempontok is figyelembe vehetők a belső munkafolyamatokban, mint a környezetgazdálkodás és a növények állapota.
Az üvegházban többek között a világítás, a ventilátorok és az öntözés konfigurációs elemként áll rendelkezésre, a LOCK SBE pedig alkalmazáson keresztül vezérelhető PC-n, okostelefonon vagy táblagépen, helytől vagy platformtól függetlenül. A rendszer képes önállóan cselekedni vagy ajánlott műveleteket nyújtani a kézi működtetéshez. Emellett lehetővé teszi az üvegházban lévő összes termesztési körülmény teljes körű ellenőrzését. A körülményektől függetlenül így egész napra ideális, a növények igényeihez tökéletesen igazodó klímát hozhat létre.
Innovatív üvegház-technológia az ellenőrzött környezethez
Különösen a kertészetben és az üvegház-technológiában központi szerepet játszanak az olyan további tényezők, mint az árnyékolás, a fűtés és a szellőztető rendszerek.
Az SBE rendszerrel például a klímavédő ernyő is egyénileg igazítható a növények igényeihez, és azoknak megfelelően szabályozhatja a páratartalmat, a hőmérsékletet és az UV-sugárzást is
– mondta el végül a csapat.
Végül is mind a fényintenzitás, mind a megvilágítás időtartama döntő fontosságú az optimális növekedési környezet szempontjából.
A csapat szerint az SBE rendszerrel a természetes szellőzés, a beépített ventilátorok és a fűtés optimális kölcsönhatása biztosítható. A klímavezérlés nemcsak az aktuális időjárási viszonyokat, hanem az időjárás-előrejelzést is figyelembe veszi, és jobb termékminőséget, költségcsökkentést és nagyobb terméshozamot biztosít. Az intelligens és rendkívül pontos érzékelőknek köszönhetően a növények vízigénye is meghatározható, és az öntözés végül automatikusan elindítható az alkalmazáson keresztül. Így az öntözés időzítése és időtartama bárhonnan vezérelhető.