Zöldség-Gyümölcs

Nem okozott kárt a gyümölcsösökben a jégverés

Magyar Idők

Nem okozott zavart a hazai gyümölcsösökben a hirtelen jött forróság, ahogyan a napokban helyenként tapasztalt jégverés sem tett kárt a legtöbb ültetvényben. A terméskilátások a kajszi- és az őszibaracktól eltekintve egyelőre kedvezőek, az országos jégkármérséklő rendszer működése pedig tovább növelheti a termesztés biztonságát.

Nem szenvedtek különösebb kárt a hazai gyümölcskertek a hétvégi zivatarokban. Bár helyenként jégeső is kísérte a viharokat, országosan megúszták a kertészetek az ítéletidőt. Apáti Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (­Fruitveb) alelnöke a Magyar Időknek elmondta: jégkárokra április közepétől minden évben számítani lehet.

Az elmúlt napok jégesői is érintettek gyümölcsültetvényeket, de országos viszonylatban nem okoztak olyan kárt, ami bármilyen hatással lenne a termésre, illetve a piacra. – Természetesen egy-egy termelőnek, akinek a gyümölcsösét elverte a jég, nagy lehet a kára, de szerencsére még csak lokális kiesésről van szó – fogalmazott.

Május elsejétől kezdve ezen a téren is könnyebbségre számíthatnak a gazdák, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által működtetett jégkármérséklő rendszer (Jéger) ugyanis a hét elején szolgálatra készen üzemel. Apáti Ferenc szerint az országos lefedettségű hálózat nagy segítség a gyümölcstermelőknek, de a civil lakosságnak is haszna származik a működéséből. Teljes védettséget ugyanakkor ettől a rendszertől sem lehet várni, ahogy a neve is mutatja: a jégverést nem megelőzni, csak mérsékelni tudja.

– Az idén derül majd ki, hogy milyen hatékonysággal működik a hálózat. Annyi azonban már most biztos, hogy a többszörösét menti meg annak – akár gyümölcsökről, szántóföldi növényekről vagy épp civil vagyonról beszélünk –, mint amennyibe a rendszer üzemeltetése kerül – emelte ki a Fruitveb alelnöke. Bár a Jéger valóban nagy segítséget jelenthet a kertészeteknek, a korszerű, nagy áruértékű gyümölcsültetvények gazdái nem alapozhatják csak erre a védekezésüket.

– Nagyon sok kisebb ültetvény esetében, ahol gazdaságossági okok miatt nincs és nem is lesz pénz más jégeső elleni védelemre, elfogadható megoldást jelenthet a Jéger működése. A nagy termést hozó, jelentős értéket termelő profi gyümölcsösökben azonban egyéb védelemről, elsősorban jéghálóról is gondoskodniuk kell a tulajdonosoknak – jegyezte meg.
A gyümölcsfák állapotáról a szakember elmondta: a virágzás szinte minden fajtánál lezajlott, csupán egy-két alma- és diófa virágzik még az országban.

Nagy szerencse, hogy a mostani meleghullám nem korábban érkezett, a szokatlan forróság a virágzás alatt ugyanis akár kárt is tehetett volna a gyümölcsösökben. A hirtelen jött nagy meleg miatt ugyanis gyorsan lezajlik a virágzás, így a méheknek sem jut elég idejük a beporzásra, ami a termésre is rossz hatással lehet. – A gyümölcsfák szempontjából sem normális, hogy március 20-a körül még havat lapátoltunk, most pedig már gyakorlatilag nyár van.

Ennek ellenére a mostani időjárás még nem nevezhető akkora szélsőségnek, ami erősen megzavarná a gyümölcsfákat – jelezte Apáti Ferenc. A virágzás néhány hete alatt szinte optimális volt az időjárás, így a termelők is bizakodóan tekinthetnek az idei szezon elé.

Kajszibarackból sajnos így is nagyon gyenge termésre számítanak, a március eleji kemény fagyok ugyanis alaposan megtizedelték a termést. Apáti Ferenc szerint egy kiváló szezonnak megfelelő 40 ezer tonnás termésnek csupán a negyedét, harmadát takaríthatják be idén a termelők.

– Csupán tűzoltásra lesz elég a mostani mennyiség. Hozzávetőlegesen annyi kajszi teremhet a hazai ültetvényeken, amennyivel a meglévő piacainkat úgy ki tudjuk szolgálni, hogy az ne járjon piacvesztéssel – mutatott rá. Az őszibarack esetében egy fokkal jobb a helyzet, de ott is gyenge termést várnak. Az előző évek átlagának 30-50 százaléka kerülhet le az ültetvényekről. Minden más gyümölcsfajnál a jelenlegi állapot szerint jó termés ígérkezik.

A virágzást követően május 10-től 31-ig zajlik az úgynevezett természetes tisztuló hullás az ültetvényeken. Ekkor azok a gyümölcsök, amelyek nem kötődtek jól, lehullnak a fáról. Apáti Ferenc szerint a tényleges terméskilátások is attól függnek majd, hogy mekkora lesz a lehullás mértéke.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dinnye, csak hazai? Most tényleg ellenőrzik!

2025. július 2. 13:10

Nem csak az íz számít: az NKFH országos ellenőrzéssorozata garantálja, hogy a dinnye valóban hazai és szabályosan címkézett legyen.

Savanyításra tökéletes: káposztafajták Horvátországból

2025. június 9. 15:10

Kiváló íz, jó tárolhatóság és savanyíthatóság: ezek a káposztahibridek ideálisak a késő őszi termesztéshez.

Brokkolihiány a klímaváltozás miatt

2025. május 28. 14:10

Az enyhe tél és a spanyol árvizek miatt idén kevesebb brokkoli és karfiol kerülhet a brit boltokba – figyelmeztetnek a termelők.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

Szuperélelmiszer a magyar földekről: a cékla

2023. november 8. 14:10

Igazi szuperélelmiszer terem a magyar földeken, a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag céklát egyre nagyobb területen termesztik a gazdálkodók – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, a FruitVeB közös piaci körképéből. A siker nem véletlen, hiszen egyre többen ismerik fel a sokoldalúan elkészíthető zöldség előnyeit.

Jót tett a gyümölcsösöknek és a veteményeseknek a csapadék

2019. április 17. 06:03

A csapadék kifejezetten jót tett a március közepéig elvetett hagymaféléknek, gyökérzöldségeknek és a zöldborsónak. A paprikafélék palántázása, a dinnyefélék ültetése a héten kezdődik, ezek fejlődését öntöző-berendezésekkel segítik.

Egyre nagyobb probléma a napszámosok hiánya

2018. május 8. 14:04

A napszámoshiány egyik oka, hogy sokan Ausztriába, Németországba mennek mezőgazdasági idénymunkára mert ott 8-10 eurós, 2500-3100 forintos órabérrel számolhatnak.

Tovább romlottak a meggy hazai terméskilátásai

2019. június 13. 10:19

Ebben az évben a tavalyi – 90 ezer tonna körüli – terméshez viszonyítva mintegy 35-40%-kal alacsonyabb termés prognosztizálható Magyarországon.