Zöldség-Gyümölcs

Törökországban termesztik a legtöbb sárgabarackot

Agrofórum Online

Egy év alatt 846 ezer tonna sárgabarackot termesztettek Törökországban, amely első ebben a rangsorban a világon. A dobogóra Üzbegisztán és Irán fért még fel 536 ezer és 329 ezer tonnával.

Az első tízbe Európából Olaszország, Spanyolország, Franciaország és Görögország fért be. Az olaszoknak a negyedik helyre volt elég a 273 ezer tonna sárgabarack – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát.

A legtöbb sárgabarackot termelő ország (tonna)

Az olaszokat Algéria követi 209 ezer tonnával, majd a spanyolok jönnek 146 ezer tonnával majd a franciák 139 ezer tonnával. Afganisztán a nyolcadik a rangsorban, majd Görögország és Marokkó zárja a TOP10 sárgabarack-termelő ország rangsorát.

A FAO adatai szerint Magyarországon 25 490 tonna sárgabarack termett 2019-ben, így elég messze voltunk az első tíztől.

A legtöbb sárbarackot exportáló ország a termelők közt hatodik Spanyolország, amely több mint 93 ezer tonnát ad el külföldi vevőknek. Második a dél-amerikai Suriname 73 ezer tonnával, harmadik pedig a termelésben világelső Törökország 68 ezer tonnával. Az exportlistán negyedik helyre a termelésben második Üzbegisztán ért be 58 ezer tonnával, őket az olaszok követik 48 ezer tonnával, majd a görögök 23 ezer és a franciák 22 ezer tonnával. Afganisztán ezen a listán is nyolcadik, termésük jó hetedét, 18 ezer tonnát értékesítenek külföldön. A TOP 10-be Jordánia és Kazahsztán fér még be 11 és 9 ezer tonna exporttal.

A legtöbb sárgabarackot exportáló ország (tonna)

A legtöbb sárgabarackot importáló ország tízes listáján az európai államok dominálnak, hét is az élbolyban található. Németországban a legnagyobb a behozatal, 62 ezer tonna, majd Oroszország következik 50 ezer tonnával. Ezután három ázsiai állam, Kazahsztán, Irak és Pakisztán következik az import-rangsorban, 37, 36 és 18 ezer tonnával. Hatodik Franciaország 17 ezer, hetedik Olaszország 16 ezer, nyolcadik Ausztria 15 ezer, kilencedik Lengyelország 13 ezer, tizedik pedig Csehország 11 ezer tonna sárgabarack importjával.

A legtöbb sárgabarackot importáló ország (tonna)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Terményárak: lanyha piac, a kukoricánál jelentős árcsökkenés valószínű.

2019. szeptember 11. 10:30

Az európai és az észak-amerikai piacokon az elmúlt hét továbbra is lanyha volt, az árak csökkenő tendenciát mutattak.

Egyre versenyképesebbek a japán borok

2018. november 20. 04:36

A japán bor külföldi értékesítésének esélyei egyre nőnek. Amíg 2016-ban 164 millió jen értékű bort exportált a szigetország, tavaly már 493 millió jenre ugrott a bevétel.

Hogyan lett világelső a chilei cseresznye?

2024. március 20. 13:10

A dél-amerikai ország vezető szerepet játszik globálisan a cseresznyetermesztésben. De vajon hogy jutott idáig?

Akár már jövő héten elkezdődhet a gabonamegállapodás lezárása

2023. április 23. 07:36

Oroszország határozottan jelezte, hogy nem engedi a tavaly júliusban megkötött ukrán fekete-tengeri kiviteli megállapodás folytatását május 18-án túl, mert nem teljesültek a saját gabona- és műtrágyaexportjának megkönnyítésére vonatkozó követelések.