Szomorúan hallgatjuk a hírekben, hogy ismét elvesztettünk egy állat-vagy növényfajt a Földön, mert nem sikerült megmenteni a kihalástól? Egyáltalán, ki tud ez ellen bármit is tenni? Mi nem tudunk valamit tenni azért, hogy egyre kevesebb faj kerüljön erre a sorsra? De, tudunk!
A kihalással veszélyeztetett fajokról a Természetvédelmi Világszövetség készített egy átfogó, globális és részletes listát, amit Vörös listának is neveznek. Ebben a listában 9 kategóriába sorolják a fajokat és alfajokat, attól függően, milyen mértékben fenyegeti őket jelenleg a kihalás veszélye. Sok esetben a kedvezőtlen folyamat megfordítása kemény munkával és széleskörű összefogással sikerülhet, máskor pedig tehetetlenül végignézzük, amint egy faj örökre eltűnik a szemünk elől. Amikor ezt halljuk, összeszorul a jóérzésű ember szíve, mert pontosan tudjuk, hogy az újkori fajkihalásokban az emberi civilizáció gyakorlatilag kivétel nélkül vastagon szerepet játszott.
Ritkán jutunk el addig a gondolatig, hogy a szűk környezetünkben talán mi is tudunk ez ellen valamit tenni, és nem is kell nagy dolgokra gondolnunk! Nyilván nem az Ázsiában, Afrikában vagy az amerikai kontinensen kihalással veszélyeztetett fajok védelmében tudunk közvetlen segítséget nyújtani (legfeljebb közvetett úton adományozással segíthetjük az ottani környezetvédők, rezervátumok és önkéntesek napi munkáját), hanem a saját életterünkben élő veszélyeztetett fajok védelméről és támogatásáról van itt szó.
Lássuk, mik azok a mindennapi tevékenységek vagy rendkívüli helyzetek helyes felismerése, amelyekkel segíthetjük a veszélyeztetett fajok védelmét!
1, A veszélyeztetett fajok ismerete
Informálódjunk arról, hogy milyen állat- és növényfajok tartoznak a veszélyeztetett természetvédelmi státuszok valamelyikébe a saját, közvetlen környezetünkben! Beszélgessünk róluk másokkal, ismerjük meg őket jobban közösen! A fiatalabb generációkat is igyekezzünk bevonni, tanítsuk őket ezekről a fajokról, és hangsúlyozzuk, mennyire fontos számunkra, hogy sokáig fennmaradjanak!
2, Együtt a szabadban!
Látogassunk el a közeli parkokba, természetvédelmi területekre, tájvédelmi körzetekbe, nemzeti parkokba, kiránduljunk a természetben! Ezeken a területeken a fenntartásért felelős társaságok nagy erőfeszítéseket tesznek, hogy megőrizzék az ott élő fajok életterét, és a látogatással támogatjuk a munkájukat. A kihelyezett ismertetőtáblákon teljesebb képet kapunk a növény- és állatfajokról, amelyek élőhelyét jelenleg látogatjuk. Minden alkalommal tartsuk be a természetjárás írott és íratlan szabályait!
3, A kertünk sok állat- és növényfajnak is otthona lehet!
Építsünk a kertbe rovarhotelt, süngarázst, helyezzünk ki mókusetetőt, madáretetőt, madár– és lepkeitatót, madárodúkat, vagy építsünk a kert egy félreeső zugába fakupacot vagy egy kis vizes élőhelyet! Hagyjunk meg a kertben egy sarkot, ahol szabadon nőhetnek a gyep növényei, esetleg vessünk oda beporzócsalogató növénymagokat – számos módon segíthetjük a kertünkben tartósan élő vagy keresztülhaladó állat- és növényfajok életét! Télen és nyáron is tehetünk a vendégeinkért, és ezekben az időszakokban számos fajnak elkél a segítség a csökkenő életterük miatt.
4, Telepítsünk őshonos növényeket a kertbe!
Az őshonos növények a környezetünkben búvóhelyet, élelmet és utódnevelésre alkalmas helyet jelentenek az őshonos állatfajoknak. Számos növényfaj közül választhatunk, amelyek a lepkék, méhek és madarak tartós élettere vagy tápláléka lehet a kertben. Ezzel ellentétben az idegenhonos fajok, amelyek több esetben özönnövénnyé nőtték ki magukat hazánkban is – gátolják a helyi ökoszisztéma fejlődését, és gyors terjedésükkel akadályozhatják más, őshonos növényfajok fejlődését.
5, Öntözzünk odafigyeléssel, helyesen!
A helyes öntözési technikákkal és az ideális időben végzett locsolással csökkenthetjük a vízhasználatot a kert fenntartásában. Ez minden esetben jól jön, akkor is, ha kénytelenek vagyunk vezetékes vizet használni öntözéshez, akkor is, ha ásott vagy fúrt kutunk van e célra. Ha kicsit odafigyelünk, akkor a helyi és a globális vízkészletet sem csapoljuk meg jobban, mint amennyire feltétlenül szükséges, és ezzel már mi magunk is hozzájárulhatunk az aszállyal sújtott területek csökkentéséhez.
6, Csökkentsük a növényvédő szerek használatát a kertben!
Aki gyümölcsfákat nevel vagy növényvédelmi szempontból érzékenyebb dísznövényeket tart a kertjében, annak lehetetlen teljesen elhagyni a növényvédő szereket a háza táján, de már azzal is nagyon sokat tehet valaki a környezetért, ha észszerűen használja a rovar-, gyom- és gombairtó készítményeket, betartva a szer használatára vonatkozó valamennyi előírást!
7, Csökkentsük az otthon keletkezett kommunális hulladék mennyiségét!
Amit csak lehet, hasznosítsunk újra, komposztáljunk, találjunk új célt a keletkező természetes hulladéknak a kertben, gyűjtsük szelektíven a keletkező hulladékot! Ezzel nemcsak a közvetlen környezetünk védelmében érdemlünk elismerést, hanem a globális hulladéktermeléshez is kevesebb mennyiséggel járulunk hozzá! Sok kicsi sokra megy!
8, A vásárlásunkkal is támogathatjuk a veszélyeztetett állatok védelmét!
Ez az a pont, ahol a vásárlásunkkal „szavazhatunk” számos veszélyeztetett állat- és növényfaj életterének megőrzésében – főként távoli országokban előforduló tevékenységek ellen „lázadunk” ilyenkor, mint például:
Nem vásárolunk olyan fából készült termékeket (pl. bútort), amelyek nem rendelkeznek környezetvédelmi tanúsítvánnyal – így biztosan nem futunk bele abba, hogy mondjuk esőerdőben kivágott fákból készült bútort vegyünk otthonra.
Csökkentjük a pálmaolaj-fogyasztásunkat azzal, hogy nem vásárolunk olyan élelmiszereket, amelyek tartalmazzák ezt a sajnos elég gyakori összetevőt. Nehéz dolgunk van itt, hiszen például a legtöbb csokoládétermék tartalmaz pálmaolajat. A pálmaolajjal az a legnagyobb baj, hogy hatalmas erdőterületeket – ahol veszélyeztetett fajok százai élnek, például tigrisek, papagájok -, csak azért vágnak ki, hogy pálmaültetvényeket létesítsenek a helyükön.
Ha újrahasznosított papírt vásárolunk, és papír- vagy műanyagzacskó helyett saját vászontáskát viszünk a napi vagy heti bevásárláshoz, úgy folyamatosan támogatjuk a környezetünk, így a veszélyeztetett állatok életterének megőrzését is.
9, Az orvvadászat támogatása? Belefuthatunk!
Gyanútlanul, rossz szándék nélkül is, de beleszaladhatunk olyan hibába, hogy akár itthon, akár külföldi nyaralás alatt vásárolunk olyan termékeket, amelyek veszélyeztetett állatok testrészeiből készültek, például teknőshéjból, elefántcsontból, korallból, krokodilbőrből alkotott dísztárgyakat, vagy csontból, belső szervekből nyert kozmetikai termékeket. Minden esetben tájékozódjunk a termék eredetéről, és kerüljük külföldön is a kétes hírű piacokat, egyéb árusítóhelyeket!
10, Vezetés közben fokozottan figyeljünk!
Amikor erdőn, mezőn keresztül visz az utunk, számítanunk kell átkelni készülő állatokra. Az út ugyanis óriási akadályt jelent számukra: nemcsak kettévágja az életterüket, de ha vonuló vagy ideiglenesen költöző állatközösségekről van szó, akkor az útjukat keresztező autóutak nagy veszélyt jelentenek számukra. Vezessünk mindig óvatosan, és figyeljük az út szélét!
11, Segítsük a hatóság munkáját!
Amennyiben tanúi voltunk veszélyeztetett állatfajok vadászatának/halászatának, bántalmazásának, csapdába ejtésének, ketrecben tartásának vagy illegális kereskedelmének, azonnal értesítsük a helyi hatóságot! Külföldön a rendőrséget is hívhatjuk, ahol majd a megfelelő szakembereket bevonva foglalkoznak az üggyel!
12, Kapcsolódjunk be önkéntesként!
Gyakorlatilag az egész ország területét lefedik munkájukkal a hazai természetvédelmi szervezetek és mozgalmak, amelyek egész évben várják a lelkes önkénteseket. Csatlakozzunk egy-egy akcióhoz vagy egy szervezethez, így két legyet ütünk egy csapásra: megismerkedünk sok remek és kitartó emberrel és belekóstolhatunk a helyi természetvédelmi feladatokba.
Ha ennél jobban szeretnénk belemerülni a témába, szeretettel ajánlom a 2021 nyarán megjelent Környezettámogató kertészkedés cikkeket vagy a permakultúráról szóló összefoglalókat a bővebb ismeretek szerzéséhez.
Kapcsolódó cikkek:
- Hogyan segíti egy fakupac a kert természetes élővilágát?
- Kérdések és válaszok: madárbarát kert
- Baglyok a kertben? Isten hozta őket!
- Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Rigófajok
- Alakítsunk ki lepkebarát kertet! II. rész – Lepkeitató és lepkeház
- Gondoskodjunk madáritatóról nyáron is!
- A lepkebarát kert növényei II.
- A méhbarát kert növényei
- Az erdőgazdálkodás módjai és az élőhely-megőrzés fontossága
- Mit kell tudni az özönnövényekről?
- Mit kell tudni a természetvédelmi státuszokról? – I. rész
- Mit kell tudni a természetvédelmi státuszokról? – II. rész