Ház, táj blog

Metszés tavasztól télig III. rész – mit metsszünk nyáron?

Agrofórum Online

Nyáron sem pihenhet egy növényfajokban gazdag kertet karbantartó metszőolló. Dísz- és haszonnövényeink közül is sokakat kell kezelésbe vennünk az év legmelegebb hónapjaiban. Mire figyeljünk a nyári metszési munkálatoknál? Mely növényeket kell felvennünk a nyári listára?

A téli hónapokban a fiatal lombhullató díszfák és cserjék, a nyáron virágzó cserjék, gyümölcstermő bokrok, a nyírfa és a diófa, a füge, valamint az alma, szőlő és a körte körültekintő metszése érkezett el. Tavasszal elérkezett a lágyszárú és nyár végén virágzó évelők, a somfélék, az iszalagok, a díszfüvek, az örökzöld cserjék, a lombhullató díszfák, valamint a gyümölcsfák (az alma és a körte után a többi faj) koronaformáló metszésének ideje is. Most, a nyári hónapokban pedig…

Gyümölcsfáink metszése

A nyár, és különösen a július a gyümölcsfák metszésének tipikus hónapja. Ahogy az a cikksorozat első részében is szerepelt, most se felejtsük el, hogy

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást és termésképzést indukálunk).”

Így nyár közepén metszhetjük az alma-, birs-, körte-, cseresznye-, szilva-, nektarin-, őszibarack-, sárgabarack- és eperfáinkat. Természetesen ezeknek a munkálatoknak a szükségessége nagymértékben függ a fa kialakított koronaformájától, valamint korától, egészségi állapotától.

Nézzük át, milyen feladatok várhatnak ránk ezek függvényében:

  • Szellős koronaforma kialakítása érdekében ritkítsuk meg az idei, új hajtásokat! Így biztosítjuk, hogy több víz, tápanyag és napfény érjen el a kialakuló termésekhez.
  • A csúcshajtás visszametszésével ösztönözzük az oldalirányú hajtások növekedését. Az idei új hajtásrészt (ami erőteljes növekedésű fajtánál a hajtás felénél is kezdődhet) mindig az egyik levél felett közvetlenül metsszük le.
  • Az erőteljesebb, többéves oldalhajtások visszavágásával rövid termőnyársak kifejlődését segítjük, amit házikerti körülmények között sokkal könnyebb a családnak is kezelni. Ebben az esetben az ág tövétől számított 3-5. rügynél, a rügy felett közvetlenül metsszük meg a hajtást.

Amennyiben már kialakítottuk a fajnak, fajtának is ideális faszerkezetet, amit könnyen tudunk kezelni, úgy nincs már szükség drasztikus visszavágásra.

Csonthéjas gyümölcsfáinknál (pl.: szilva, barack, cseresznye) kifejezetten ügyeljünk az időjárási körülményekre: nyirkos, esős időben semmiképpen se metsszünk, mert a nedves vágási felületek kiváló lehetőséget jelentenek a növénypatogén baktérium- és gombafajoknak.

A gyümölcsfákon túl a bogyós gyümölcsöket termő növényeink (pl.: ribiszke, fekete ribiszke) idei, lágy hajtásait is megmetszhetjük. A kertünkbe frissen került bogyósokat jellemzően az 1-2 évben nem szükséges metszeni, hadd növekedjenek és erősödjenek! A többéves növények metszésével egyrészt nem hagyjuk túl nagyra nőni és nagyon elkanászodni a ribiszkét, másrészt a gyümölcsfák esetéhez hasonlóan több tápanyagot, vizet és fényt kap a fejlődő termés.

Kányabangita

Dísznövényeink metszése

Dísznövényeink közül most a cserjék kapnak főszerepet a metszésben. Minden, tavasszal virágzó díszcserje esetében az a metszés lényege, hogy különböző korú hajtásokat egyszerre neveljünk rajta. Ezt minden évben elvégzett alakítási munkálatokkal lehet biztosítani: az idei, egészséges hajtások közül az erőseket hagyjuk növekedni a cserje ágrendszerében. Ezek a hajtások a második évben hoznak pár kis virágot, de jellemzőbb a folyamatosan növekedés, erőteljes oldalhajtás-képzés. Harmadik évben aztán meghálálva a türelmünket virágba borul. Miután ez a hajtás „révbe ért”, virágzás után a talaj felett lemetsszük, így helyet adva a következő nemzedéknek. És kezdődik az egész előről.

Tavasz végéig virágzó díszcserjék (pl.: aranycserje, babarózsa, madárbirs) Ezeknek a fajoknak a metszését rögtön virágzás utánra szükséges időzítenünk. De előfordulhat, hogy egyes években úgy megnőnek, mintha húznák őket. Nyár közepén lehetőségünk van a ritkításukra, az idősebb hajtások teljes visszametszésére, amivel helyet adunk a friss, új hajtásoknak.
Tavasszal virágzó díszcserjék (pl.: kányabangita ,jezsámen, rózsalonc, gyöngycserje, gyöngyvirágcserje, gyöngyvessző) Ezek a fajok jellemzően a rövid oldalhajtásokon hozzák a virágokat, ezért fiatalításukra minden évben szükség van. Emellett a túl magasra nőtt, vagy elöregedett, esetleg beteg hajtások metszését is végezzük el!
Bokorrózsák Hosszabb virágzásuk érdekében leszedhetjük az elnyílt virágokat, így több energiája jut a növénynek az új virágokra. Azokat a hajtásokat, amelyeken az összes virág elhervadt, visszavághatjuk a feléig (egy levél felett), így a képződő oldalhajtásokon ősszel virágtengerünk lesz

A legmelegebb vagy legszelesebb napokban végzett kerti munkákhoz kitartást, az eredményhez elégedettséget és sok örömet kívánok!

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Miért kell eltávolítani metszéskor a gyümölcsmúmiákat?

2020. február 17. 14:21

L. Zsuzsanna kérdése: Cseresznyefámon számos aszalódott, csomóban összeragadt termés maradt, nem hullottak le. Csak az elmúlt 2 évben figyeltem meg, korábban nem voltak. Ezek is gyümölcsmúmiák?

Costa Rica ananász-nagyhatalom lett

2021. február 5. 04:46

A világon a legtöbb ananászt Costa Ricában, a Fülöp-szigeteken és Brazíliában takarították be.

A 10. Keceli Meggyfesztivál margójára - avagy az összefogásért kiállt minden oldal

2019. június 12. 04:36

Múlt hét végén került megrendezésre a jubileumát ünneplő Keceli Meggyfesztivál, melynek első napján egy igazán színvonalas szakmai konferencián lehettem első előadó és mint ebből adódik, egy kicsit a napi „kitárgyalnivaló” fő téma bedobója.

Megjelent a Nufarm új termékkatalógusa

2019. december 3. 09:02

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2020, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.