Házikert

Az ecetmuslica elleni küzdelem érdekében a kutatók a rovarok sterilizálására összpontosítanak

Agrofórum Online

Paul Nelson megszokta, hogy harcban áll a pettyes szárnyú muslica nevezetű invazív ecetmuslica ellen (amely 2012 óta hazánkban is megtalálható), és amely az egyik évben az általa és csapata által vezetett gazdaságban a bogyós gyümölcsök több mint felét tönkretette. Az elmúlt években sikerült a veszteséget 5%-ra redukálniuk, ám ez igencsak munkaigényes és költséges volt.

Foltosszárnyú muslica kártétele, fotó: Dr. Aponyi Lajos

Ez egy olyan kártevő, amely ha nem vagy hajlandó időt szánni rá, átveszi az uralmat a gazdaságod felett – jelentette ki Nelson, az Untiedt’s vezető őstermelője.

Lehet, hogy egy napon Nelson és a többi gazda új eszközökkel gyarapodik majd az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatásainak köszönhetően, ahol azokat a rovarokat tanulmányozzák, amelyek a petéiket lerakva tönkreteszik a bogyós terméseket, és a becslések szerint több száz milliós veszteséget okoznak a termelőknek minden évben. A kutatók a „génvezérlés” elnevezésű koncepciót alkalmazva úgy módosították a rovarok DNS-ét, hogy a nőstény utódok sterilek legyenek, az általuk alkalmazott módszer pedig jelentősen csökkentette a populáció újraéledésének az esélyét.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban hétfőn közzétett eredmények alapján a kutatók azt tapasztalták, hogy ha az általuk módosított muslicák egyikét egy módosítatlan egyeddel pároztatták, akkor az utódok 99%-a megörökölte a terméketlenséget okozó tulajdonságot. A kutatók matematikai modellezés segítségével kimutatták, hogy ha minden négy nem-módosított egyed után elengednének egy módosított példányt, és ezt kéthetente megtennék, akkor körülbelül öt hónap alatt képesek lennének megsemmisíteni egy teljes populációt.

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Ekkora a világ legnehezebb áfonyája

2024. április 6. 10:10

A Costa Group rekordot állított fel a világ legnehezebb áfonyájának fejlesztése és termesztése révén – derül ki a Guinness World Records hivatalos adataiból.

Aggódhatnak a hazai bogyós gyümölcs kedvelők

2018. június 11. 07:12

Míg néhány évtizeddel korábban még hétezer hektáron termesztettek málnát a hazai gazdálkodók, napjainkban alig száz hektárról takarítják be a nyár kedvelt gyümölcsét a termelők.

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.

A bogyósok gyomszabályozásáról összefoglalóan

2019. március 15. 13:16

A bogyós ültetvényekben előforduló gyomnövények bemutatását követően a cikkben a telepítés előtti mechanikai és vegyszeres gyomirtás részleteit, illetve az arotechnikai, mechanikai védekezés lehetőségeit ismerhetik meg, majd ezt követi az egyes bogyós kultúrák gyomszabályozásának ismertetése.