Házikert

Az ecetmuslica elleni küzdelem érdekében a kutatók a rovarok sterilizálására összpontosítanak

Agrofórum Online

Paul Nelson megszokta, hogy harcban áll a pettyes szárnyú muslica nevezetű invazív ecetmuslica ellen (amely 2012 óta hazánkban is megtalálható), és amely az egyik évben az általa és csapata által vezetett gazdaságban a bogyós gyümölcsök több mint felét tönkretette. Az elmúlt években sikerült a veszteséget 5%-ra redukálniuk, ám ez igencsak munkaigényes és költséges volt.

Foltosszárnyú muslica kártétele, fotó: Dr. Aponyi Lajos

Ez egy olyan kártevő, amely ha nem vagy hajlandó időt szánni rá, átveszi az uralmat a gazdaságod felett – jelentette ki Nelson, az Untiedt’s vezető őstermelője.

Lehet, hogy egy napon Nelson és a többi gazda új eszközökkel gyarapodik majd az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatásainak köszönhetően, ahol azokat a rovarokat tanulmányozzák, amelyek a petéiket lerakva tönkreteszik a bogyós terméseket, és a becslések szerint több száz milliós veszteséget okoznak a termelőknek minden évben. A kutatók a „génvezérlés” elnevezésű koncepciót alkalmazva úgy módosították a rovarok DNS-ét, hogy a nőstény utódok sterilek legyenek, az általuk alkalmazott módszer pedig jelentősen csökkentette a populáció újraéledésének az esélyét.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban hétfőn közzétett eredmények alapján a kutatók azt tapasztalták, hogy ha az általuk módosított muslicák egyikét egy módosítatlan egyeddel pároztatták, akkor az utódok 99%-a megörökölte a terméketlenséget okozó tulajdonságot. A kutatók matematikai modellezés segítségével kimutatták, hogy ha minden négy nem-módosított egyed után elengednének egy módosított példányt, és ezt kéthetente megtennék, akkor körülbelül öt hónap alatt képesek lennének megsemmisíteni egy teljes populációt.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Hogyan védekezzünk a foltosszárnyú muslica ellen?

2018. május 17. 06:50

V. Zsuzsanna kérdése: Rádióban hallottam, hogy nemrég egy új muslicafaj jelent meg az országban, aminek jelentős a kártétele. Milyen gyümölcsöket támad, mit tehetek?

A brit gazdák nepáli és tádzsikisztáni gyümölcsszedőket keresnek

2023. május 15. 08:09

Bal Kumar Khatri korábban rizs és bab betakarításával foglalkozott szülőföldjén, Nepálban, és túravezető volt a Himaláján. Idén azonban a 26 éves férfi egy észak-nottinghamshire-i üvegházban dolgozik, ahol epret takarít be.

Ekkora a világ legnehezebb áfonyája

2024. április 6. 10:10

A Costa Group rekordot állított fel a világ legnehezebb áfonyájának fejlesztése és termesztése révén – derül ki a Guinness World Records hivatalos adataiból.

Készítsünk házilag madáreledelt!

2023. október 24. 10:40

Ha kedveli a télen a kertjébe látogató madarakat, készíthet nekik házi madáreledelt, egészséges, számukra megfelelő hozzávalókból.