Gyümölcs
Gyümölcs

Gyümölcseink ellensége: lehetőségek a pettyesszárnyú muslica károsításának megelőzésére

Gyümölcseink ellensége: lehetőségek a pettyesszárnyú muslica károsításának megelőzésére

Agrofórum Online

A foltosszárnyú vagy más néven pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii) körülbelül egy évtizeddel ezelőtt Európa és Amerika gyümölcsültetvényeinek is jelentős kártevőjévé vált. Hazánkban 2013-ban bizonyították először a jelenlétét az eredetileg Ázsiában őshonos kártevőnek.

Jelentős gazdasági kárt képes okozni számos termesztett növényen, illetve gazdanövénye lehet több vadon termő gyümölcsfaj is. Főként a vékony héjú bogyósgyümölcs fajok érintettek károsítása szempontjából, de a csonthéjas gyümölcsfajokon, szőlőn és fügén is megtalálhatók egyedei.

A pettyesszárnyú muslica a színesedő, érőfélben lévő és érett gyümölcsöket részesíti előnyben tojásrakás céljából. A fő kártételt a tojásból kikelő, fehér színű, pár milliméteres nagyságú nyüvei okozzák, melyek felélik a gyümölcsöket, azok gyors töppedését, ezáltal rothadását okozva.

A sebzések kialakulása révén gyakorta jelennek meg a terméseken másodlagos kórokozók is, tovább rontva ezzel a gyümölcsök minőségét.

Az invazív muslicafaj elleni védekezés nehéz feladatnak tekinthető több szempontból is. Egyrészt károsítása a szürethez közeli időpontra tehető, emellett pedig meglehetősen széles tápnövény körrel rendelkezik, gyors a szaporodási képessége, így számos nemzedéke tovább nehezíti a gyümölcsök épségének védelmét.

Kémiai védekezés

Az ültetvényekben megjelenő kártevők ellen legtöbbször kémiai védekezést alkalmazunk, mely a pettyesszárnyú muslica esetében is használatos, viszont a szüret közelsége miatt az élelmezés-egészségügyi várakozási idők betartására nagy gondot kell fordítani.

A kártevő elleni permetezést a kifejlett alakok ellen irányítjuk, melyek megjelenése, így a kezelés megkezdésének ideje csalogató eleggyel (1,5 dl vörösbor + 1,5 dl almaecet) ellátott varsás csapdával jól meghatározható.

A rovarölő készítmények közül hazánkban három hatóanyag van engedélyezve a pettyesszárnyú muslica elleni védelemre: az acetamiprid, a lambda-cihalotrin és a spinozad.

A rovarölő készítmények kártevőre gyakorolt hatékonysága eltérőnek tekinthető, de ezt nemcsak hatóanyaguk, hanem a környezeti tényezők, a kártevő fejlettségi állapota és egyedszáma is befolyásolja.

A három hatóanyag közül az acetamiprid mérsékelt (40-60%), míg ezzel ellentétben a lambda-cihalotrin és a spinozad kiváló (80% feletti) hatékonyságát bizonyították a kifejlett muslicával szemben, mely eredményt több kutatás is alátámaszt.

Utóbbi két hatóanyag esetében 14 nappal a permetezés után is kimutatták a gyümölcsökön a védő hatásukat, míg az acetamiprid hatóanyag egy hétig tartó hatásáról számoltak be.

Biológiai védekezés

A foltosszárnyú muslica globális invázióját követően számos kutatás született a kártevő természetes ellenségeiről, így a biológiai védekezés lehetőségeiről. A kutatások keretein belül a foltosszárnyú muslicának számos természetes ellenségét leírták (parazitoid, ragadozó és kompetitor fajok, kórokozók) és ezek hatékonyságát is értékelték.

E fajok közül főként a parazitodok gyakorolják a legnagyobb hatást a kártevőre, melyek közül leginkább három generalista faj (Pachycrepoideus vindemmiae, Trichopria drosophilae, Trichopria anastrephae) tekinthető jelentős ellenségének, hiszen bábjaiknak parazitoidjaként eredményesen csökkentik a muslicák egyedszámát.

A T. drosophilae fürkészdarázst olaszországi cseresznyeültetvényekben már évek óta alkalmazzák a pettyesszárnyú muslica elleni védekezésben. A fürkészdarázs faj világszerte elterjedtnek tekinthető, ezzel együtt több, a Drosophila nemzetségbe tartozó muslicafaj parazitoidja.

Az újonnan megjelent foltosszárnyú muslicát is hamar megtalálták nőstényei, melyek tojásrakási céllal egyenként akár száz bábot is képesek felkeresni. A fürkészdarazsakat évente kétszer helyezik ki az ültetvény környezetében található területek növényzetére, ezzel ugyanis elegendő ideje van felszaporodni addig, amíg a kártevő az ültetvényben meg nem jelenik.

Fizikai gátláson alapuló védekezés

A fizikai gátláson alapuló védekezési módok napjainkban is használatosak a gyümölcsültetvényekben. A fák fölé kihúzott jégvédő háló, vagy az eső elleni fóliatakarás régóta használatos eljárásnak számít. Emellett növényvédelmi vonatkozásban is egyre nagyobb szerepet kap a különböző takarások használata, főként a kártevők megtelepedésének megakadályozásában.

A foltosszárnyú muslica megtelepedésének gátlására a gyümölcsültetvényekben többféle lyukmérettel rendelkező hálót kipróbáltak már. A kísérletekben teljes mértékben hálóval letakart áfonya-, cseresznye- és málnaültetvények szerepeltek, melyek takarása minden esetben eredményesnek bizonyult a kártevő ellen, a kontroll és a kémiai módszerekkel védett ültetvényhez képest.

A háló lyukméretét illetően leginkább a 0,5×0,8 mm-es szolgáltat megfelelő védelmet, mellyel szemben támasztott további követelmény a tartósság, erősebben szőtt háló megléte. A nagy beruházási költség ugyanis csak a hosszabb élettartamú, éveken át felhasználható háló vásárlásával térülhet meg.

dr. Csorba Virág

növényorvos

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság gyümölcstermesztőknek szóló különszámában olvasható. KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyomszabályozás a gyümölcstermesztésben

2024. május 2. 15:10

A gyümölcstermesztésben mindig is elsődleges szempont volt a tiszta, ápolt és rendezett sorközök kialakítása, hiszen mind esztétikai, mind agrotechnikai szempontból fontos tényező.

Ingyen növényvédelem a gyümölcsösökben - Helyezzünk ki madárodúkat!

2024. május 2. 06:40

A madarakat segítő gazdálkodói tevékenység sok esetben nem igazán találkozik a madarak elvárásaival, így minden jó szándék ellenére sok gyümölcsös esetében a madárvilág csak töredéke annak, amekkora lehetne.

Aktuális az alma védelme

2024. április 26. 05:40

Leggyakoribb gyümölcsünk, az alma esetében meglehetősen nagy veszélyek leselkednek az állományokra, amelyek kivédésére a növényvédelemért felelős szakembereknek célszerű felkészülniük.

Védekezés a tavaszi fagyok ellen, II. rész

2024. április 18. 11:10

Az elmúlt héten már foglalkoztunk a gyümölcstermesztést érintő tavaszi fagyok veszélyével, és az ellenük eddig kifejlesztett módszerekkel. Ebben a cikkben folytatjuk a védekezési lehetőségek ismertetését, bemutatva ezek előnyeit és hátrányait.

Készítsünk házilag madáreledelt!

2023. október 24. 10:40

Ha kedveli a télen a kertjébe látogató madarakat, készíthet nekik házi madáreledelt, egészséges, számukra megfelelő hozzávalókból.

Főzés nélküli leves bogyós gyümölcsökből

2024. március 31. 08:10

A gyerekek, amíg picik, imádnak minden gyümölcsöt. Aztán bekerülnek az iskolába, jön a menza és a többi biggyesztő gyerek, akik elmondják, hogy ezt nem szeretik, és azt meg utálják. A bogyós gyümölcsökből rengeteg finomságot készíthetünk, amit a nagyobb lurkók is imádni fognak.

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.

A brit gazdák nepáli és tádzsikisztáni gyümölcsszedőket keresnek

2023. május 15. 08:09

Bal Kumar Khatri korábban rizs és bab betakarításával foglalkozott szülőföldjén, Nepálban, és túravezető volt a Himaláján. Idén azonban a 26 éves férfi egy észak-nottinghamshire-i üvegházban dolgozik, ahol epret takarít be.