25℃ 18℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Ház, táj blog

Kerti kalendárium – teendők a házikertben

Agrofórum Online

A hosszú, kihívásokkal teli hetek után a június talán pozitív változásokat hozott. Használjuk ki a szép időt a kertben, örvendeztessük meg magunkat és a növényeket is az eredményes kerti munka örömével! Lássuk, milyen teendők várnak minket júniusban!

Idén májusban és júniusban bőséggel kapunk az égi áldásból a nagy tavaszi aszályok után. Az idei szélsőséges időjárás is megköveteli, hogy fokozottan ügyeljünk kertünk talajállapotára. A sok esőzés nemcsak vízigényes kultúrnövényeinknek, de a gyomoknak is rendkívül kedvez, ezért szükséges rendszeresen kapálni, gyomtalanítani a talajt. Az udvaron, illetve a kertben lekaszált füvet leteríthetjük a fiatal gyümölcsfák vagy a veteményesben a paprika-, paradicsom, vagy batátapalánták köré

Növényvédő szereket csak a legvégső esetben alkalmazzunk, és akkor is szigorúan tartsuk be a készítmény engedélyokiratában szereplő utasításokat! Ebben a hónapban különösen ügyeljünk a meztelencsigákra, a levéltetű-fajokra és az üvegházi molytetűre (liszteske).

Az időjárás függvényében öntözzük a kertet

Rendkívül fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megfelelő vízmennyiség biztosítására! Az időjárás függvényében öntözzük mind a gyümölcstermő bokrok, mind a gyümölcsfák földjét, ugyanis a következő évi termőrügyek kialakulásában döntő szerepe van az elegendő mennyiségű csapadéknak. Ne feledkezzünk meg a megüresedett ágyások új lakóiról sem, illetve az újonnan vetett vagy kiültetett dísznövényekről sem!

Teendők a gyümölcsösben

Végre eljött az ideje, hogy számos gyümölcstermő bokorról és fáról szedhessük már egész éves gondos munkánk gyümölcsét. Itt az ideje júniusban a szamóca, a piros- és feketeribiszke, a korai cseresznye és a korai őszibarack-fajták szüretelésének.

Június elejétől megkezdhettük a kajszi- és őszibarackfák gyümölcsének ritkítását (bár a kajszin idén sincs mit ritkítani, de ha az elkövetkezendő években nem lesz ilyen kegyetlen az időjárás, ütemezzük be ezekre a napokra ezt a munkát is). A felesleges gyümölcsöket két-három alkalomra osztva távolítsuk el! A gyümölcsök egészséges növekedését úgy tudjuk biztosítani a ritkítással, ha minden két, szomszédos gyümölcsöt úgy hagyunk meg, hogy közöttük elférne még egy kifejlett harmadik is. Június utolsó hetében nézzük át az őszibarackfákat! A túl sűrűn álló vagy nem megfelelő irányba növő, beteg vagy sérült hajtásokat távolítsuk el! A hónap vége felé a korai őszibarack-fajtákat már szüretelhetjük is.

A szőlő kötözéséről se feledkezzünk meg! A leveleket és a hajtásokat úgy rendezzük a zöldmunkák során, hogy a leveleket a lehető legtöbb fény érje, és a lehető legnagyobb mértékben tudják segíteni a termésérést és elkerüljük az önárnyékolást. Június utolsó hetében ellenőrizzük a kötözéseket, és csípjük vissza a levelek hónaljában képződött hajtásokat 2-3 levélre!

Június elején még kiültethetők voltak a frigó-szamócapalánták. Ennek a palántatípusnak az a nagy előnye, hogy a korai zöldségek (pl.: saláta, zöldborsó, retek) helyére kerülhet. Amíg tart a szamócaszüret, érdemes minden nap végignézni az ágyást, és rövid kocsánnyal együtt lecsípni az ízletes gyümölcsöket. Különösen csapadékos időben az akár 1-2 nappal tovább bokron maradt érett szamócát hamar megfertőzi a szürkepenész, ami igen gyorsan tovább terjed a többi gyümölcsre is, ezért is érdemes időt szánni a napi szüretelésre. Mivel a szamóca nem utóérő gyümölcs, mindig csak a már megérett gyümölcsöt szedjük le! Igyekezzünk minél hamarabb felhasználni vagy elfogyasztani a szamócát, mert a sok esőzés miatt nedvesen leszedett gyümölcsök hamar rothadásnak indulnak.

A szamócabokrokra a szüret után is fordítsunk kellő figyelmet, hogy jövőre is gazdag termésünk legyen! Nyáron öntözzük az állományt, amennyit szükséges, és segítsük a növekedésnek induló indákat a legyökerezésben: rögzítsük az indákat kevés földdel a talajhoz, a talajt pedig igyekezzünk gyommentesen tartani. A májusban vagy akár még most kihelyezett fűkaszálék a tövek körül nemcsak az érő gyümölcsöket védi meg a szennyeződéstől, hanem megakadályozza a talaj kiszáradását is, emellett a gyomnövények is nehezebben kelnek a takart ágyásban.

Teendők a veteményeskertben

Miután betakarítottuk júniusban a korai zöldségféléket, a felszabadult veteményágyásokat újra kihasználhatjuk: tisztítsuk meg a talajt a növénymaradványoktól, lazítsuk meg kissé a földet, majd igényesen gereblyézzük el, és szórjunk ki némi komposztot is rá. Így alaposan előkészítjük az új magágyat a rövid tenyészidejű sárgarépának, céklának, póréhagymának, zöldbabnak, zöldborsónak, fejes káposztának, vörös káposztának, kelkáposztának, fodros kelnek, bimbós kelnek, karalábénak, nyári reteknek és nyári salátának is, de őszi szedésre vethetünk még karfiolt is. A hónap közepén még csemegekukoricával is megpróbálkozhatunk. Most ültessük el a padlizsán-, dinnye- és paprikapalántákat is!

A fejlődő zellergumókon képződő gyökereket távolítsuk el azért, hogy a gumó ki tudja magából hozni a legtöbbet.

Naponta-kétnaponta szedhetjük a zöldborsót. Az uborkát is szüretelhetjük már: a felhasználása és mérete függvényében kétnaponta szedhetjük a csemegeuborkának valót, háromnaponta a kovászos uborka alapanyagát, és ötnaponta a salátának valót. A cukkinira is érdemes figyelni: június végétől az egészséges tövekről már szüretelhetők a zsenge termések, de ha kicsit türelmesebbek vagyunk, várhatunk a szürettel nyár közepéig.

A zöldbabot, paradicsomot rendszeresen öntözzük az időjárás függvényében. A folytonnövő paradicsomoknak biztosítsunk támasztékot (pl.: akáckaró), és rendszeresen távolítsuk el a hónaljhajtásokat.

Alaposan vizsgáljuk át a burgonyatöveket, és pusztítsuk el a talált burgonyabogarakat!

Teendők a díszkertben

Bár idén az időjárás gondoskodik a bőséges májusi és júniusi csapadékról, ám azokban az években, amikor aszályosabb ezekben a hónapokban az időjárás, fordítsunk kellő figyelmet a gyep öntözésére! A folyamatos nyírással megakadályozzuk, hogy a gyepet alkotó fűfajok magot hozzanak, így elkerülhető a gyep kiritkulása, és egészséges, dús állomány lesz a jutalmunk.

Szedjük fel a virághagymákat, hagyjuk pár napig száradni őket, majd közvetlen napfénytől védett, szellős helyen tároljuk őket! Most vethetjük azoknak a kétnyári dísznövényeknek a magjait, amelyek jövő évben díszítik majd a kertet (pl.: nefelejcs, harangvirág, sárgaviola, árvácska, mályvarózsa, török szegfű, gyűszűvirág). Érdemes először virágládába vetni a magokat, majd miután a kis palánták megerősödtek, ültessük ki a végleges helyükre őket. Az előnevelt nyári virágokat már június közepétől átültethetjük az ágyásokba.

Gyönyörködjünk a júniusban nyíló virágainkban

Ebben a hónapban gyönyörködhetünk a virágzó íriszeinkben, amelyeket elvirágzás után tőosztással szaporíthatunk. Most ültethetjük a dáliákat és a kardvirágot is.

A rózsabokrokról az elnyílt virágokat 5-15 cm-es szárral együtt vágjuk le, valamint a bimbótlan, vagyis vak hajtásokat is távolítsuk el a növényről az első jól kifejlett levélig! Ezek a vak hajtások leginkább a nemes rózsák esetében fordulnak elő. A levélhónaljból bimbókat tartalmazó új hajtás fog sarjadni. A rododendronokról is távolítsuk el az elhervadt virágokat, ezzel elősegítjük új bimbók kialakulását.

Továbbra is tartsuk szemmel a puszpángjainkat, ugyanis legnagyobb kártevőjének, a selyemfényű puszpángmolynak a hernyói júniusban, a „második hullám” idején tarra rághatják a bokrokat.

További feladataink

Június elejétől már élvezhetjük a fűszer- és gyógynövénykertünkbe befektetett munka gyümölcseit. A levendula és a rozmaring hajtásait kisebb csokrokba kössük össze, majd fejjel lefelé kössük vagy akasszuk fel egy hétre olyan helyre, ami közvetlen napfénytől védve van, és ahol jár a levegő. Miután megszáradtak, összemorzsolhatjuk őket, így akár egy évig is tárolhatók, vagy rögtön felhasználhatjuk az értékes alapanyagunkat.

Vethetünk még napraforgót: különleges és hasznos dísze a kertnek, a magokat pedig félretehetjük a madáretetési időszakra.

A hónap vége felé kivihetjük a szabadba a legmelegigényesebb, egzotikus cserepes növényeinket is. Először közvetlen napfénytől védett, de világos és meleg helyre vigyük őket, majd fokozatosan szoktassuk hozzá őket a nyári időjáráshoz!

A citrusfélék elszáradt, beteg vagy hosszúra növő hajtásait vágjuk vissza, így megőrizhetjük a növény kompakt formáját.

Mindenkinek jó egészséget, szép és elegendő időt kívánok a kertészkedéshez!

Kapcsolódó cikkek:

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Pasztinák: Amit tudni érdemes

2023. január 21. 08:28

A pasztinák egy Európában őshonos strapabíró gyökérzöldség, amelyet tavasszal vetnek és ősszel, még a talaj megfagyása előtt betakarítanak. A fehérrépának is nevezett pasztinák leveseket és pörkölteket gazdagít, de köretként is fogyasztható.

Mitől fodrosodnak a japánfűz levelei?

2020. október 29. 08:47

Japánfűz fácskáim levelein érdekes elváltozásokat vettem észre. A levelek széle kissé megvastagodott és fodrossá vált. Tavasszal ültettem el, akkor még levelei simák, „normálisak” voltak. Mik okozzák, mit tehetek vele?

Mely növények hagymáit, gumóit szükséges felszednünk ősszel?

2019. november 1. 11:17

Melyek azok a dísznövény fajok, amelyek gumója, hagymája, gyöktörzse nem vészeli át kertünkben a telet? Milyen teendőink vannak a felszedés során? Hogyan tároljuk ezeket a növényi szerveket?

Mit ültessünk járda mellé?

2022. augusztus 2. 05:36

Valamennyi járdafelület minden kertben van és nem mindegy, hogy mit ültetünk mellé. Nézzük sorra a szempontokat!