24℃ 18℃
július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző
Házikert

Hibiszkusz varázslat: a sikeres szaporítás titkai

Agrofórum Online

A hibiszkusz gyönyörű, színpompás virágai miatt az egyik legkedveltebb dísznövény a kertekben és otthonokban. Ha szeretnénk szaporítani, többféle módszer közül választhatunk.

A megfelelő technikával sikeresen nevelhetünk új hibiszkusztöveket, hogy még több virág díszítse kertünket vagy lakásunkat.

Hibiszkusz szaporítása maggal

A magvetés hosszabb folyamat, de izgalmas, mert új színű és formájú hibiszkuszokat eredményezhet.

Ősszel, amikor a termések barnára színeződnek, vágjuk le őket. Tároljuk hűvös, száraz helyen a tél folyamán. Tavasszal, amikor már nincs fagyveszély, ültessük el a magokat.

Használjunk laza szerkezetű, savanyú virágföldet. A csírázáshoz meleg (22-25°C) és nedves közeg szükséges. A palánták 1-2 hónap múlva kezdenek megerősödni, de 4-5 év is kellhet, mire virágba borulnak.

Hibiszkusz szaporítása dugványozással

A dugványozás a legjobb módszer a kerti hibiszkusz és a szobai hibiszkusz szaporítására. A legjobb időszak május és július között van, amikor a növény aktívan növekszik.

Válasszunk egészséges, kb. 12 cm hosszú hajtásokat, amelyek még nem teljesen fásodtak. A vágást 45°-os szögben végezzük el, mert ez segíti a gyökérképződést. Távolítsuk el az alsó leveleket, de a felsők maradjanak meg. A vágott részt mártsuk gyökereztető hormonba vagy porba.

Hibiszkusz szaporítása bujtással

Válasszunk egy erős, földközeli hajtást az anyanövényen. Sértsük meg a hajtás alsó részét egy éles késsel. Hajlítsuk le a földre, és egy kis árokba temessük el kb. 10 cm mélyen. Rögzítsük egy kővel vagy kampóval, hogy ne emelkedjen vissza.

Tartsuk nedvesen, és 6-8 hét alatt gyökereket fejleszt. Amikor stabil gyökerei lesznek, leválaszthatjuk az anyanövényről és átültethetjük.

Hibiszkusz szaporítása oltással

Az oltás egy professzionális módszer, amellyel a leggyorsabban lehet erős, virágzó növényünk. A legjobb idő kora tavasz, amikor a növény még nyugalmi állapotban van.

Válasszunk egy erős alanynövényt. A nemes hajtás alsó részét ék alakúra vágjuk. Az alanynövény tetejét vágjuk ketté, és illesszük bele a nemes hajtást. Oltószalaggal rögzítsük, majd oltóviasszal zárjuk le. Tartsuk fagymentes helyen, míg az oltás összeforr.

A kert, amit a kutyája is imádni fog – tippek profiktól

2025. július 27. 14:10

Egy jól kialakított kutyabarát kert nemcsak szép, hanem biztonságos, izgalmas és ösztönző is – mutatjuk, hogyan csinálják a profik!

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Hogyan végezhetjük el a diófa oltását?

2023. február 21. 04:36

Dió oltásáról szeretnék információt kérni. Érdemes a diót oltani? Hogyan lehet elvégezni ezt a feladatot?

Gyümölcsfaoltás okosan + videó

2025. április 19. 10:10

A gyümölcsfaoltás érdekes területe a kertészetnek. Szeretnénk megtámogatni nézőinket hasznos tippekkel e tekintetben is.

Alkalmazott oltásmódok a zöldségtermesztésben

2020. február 1. 08:22

Az elmúlt 20 évben hazánkban is egyre szélesebb körben alkalmazzák az oltás technológiáját a zöldségtermesztésben.

Menthető még a beteg öreg cseresznyefa?

2024. december 3. 04:37

Öreg cseresznyefa rossz állapotban van kertünkben, azzal kapcsolatban kérem véleményüket. Mit érdemes vele kezdeni, egyáltalán menthető-e? Nagyon finom termése van és bőtermő. Milyen rovarölő szereket használjak, és hogyan kezeljem?