Házikert

Így öntözzünk ősszel, ha kevés a csapadék és hideg az este

Agrofórum Online

Ősszel már kicsit másképp kell öntözni, mint korábban tettük, mert megváltoztak a körülmények, és ehhez igazodni kell öntözés terén is.

Amint az éjszakai hőmérséklet lecsökken, reggel teljesen más illatokkal vár minket a hajnali kert. Olyan “tél szag van” szokták mondani. De mit jelent ez az “ősz szag” vagy “tél szag”? Mondjuk először is illat, de ez lényegtelen: a tél szag egy olyan nyár végét jelző illat, amikor már tudjuk, hogy elindultunk kifelé a szezonból.

A reggeli levegő párásabb, hideg pára üli meg a növények levelét, nedves a fű és jó esetben csak 10 óra körül szárad fel. Ezzel együtt a virágok is kezdenek illatukból veszteni és egy más, talán tisztább illatélmény fogad minket egy őszi hűvös hajnalon a nyárhoz képest.

Ha változik a környezet, változik a párolgás is

Minél hűvösebb kezd lenni, a növények annál nehezebben száradnak fel és kevesebbet is párologtatnak.

Még a kevés vagy kevesebb párologtatás csak egy dolog. Az igazi feladat a növényvédelem, hiszen az elhúzódó felszáradás is magába rejt növényvédelmi feladatokat. Ilyenkor gyakoriak a gombás és baktériumos fertőzések is.

Nagyjából délig lehet érdemes öntözni ilyenkor (fotó: Pixabay)

Hogyan hidalható át ez a probléma?

Az egyik az, ha még csepegtető öntözésnél sem öntözünk a délutáni órákban. Kézzel öntözve meg pláne, mert a leveleknek is fel kell száradnia.

Nagyjából délig lehet érdemes öntözni ilyenkor, utána már nem.

A másik kérdéskör a víz hőmérsékletének kérdése: ha nagyon hideg vízzel öntözünk, még jobban lehűti a talajt és a gyökereket, így egy újabb szempont a reggeli vagy délelőtti öntözés mellett, hiszen van ideje felmelegedni a talajban és nem hideg vízzel megöntözve megy bele a növény a hűvösebb éjszakába.

Ha már öntözés, akkor tápoldatozás is van

Korábban már írtam róla, hogy a leandereket és az eddig tápoldatozott, de teleltetnivaló növényeket is át kell állítani a pihenőidőre.

Ez a kerti növényekkel is így van, hiszen nemcsak az öntözések számát érdemes csökkenteni, hanem a vízmennyiség mellett a tápanyagozás csökkentését is el kell kezdeni.

Ezzel kárt nem teszünk, de a növény azt érzékeli, hogy vége a nyárnak és elindul felkészülni a télbe, és nem új, finom hajtások hozására “pazarolja” az energiáját, hanem a télre való felkészülésre „figyel oda”.

Kiemelt kép: Pixabay

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Támad a dióburok fúrólégy és csipkézőbogár - Növényvédelem és piaci helyzet a csányi dióültetvényben

2019. május 10. 04:36

A már jól ismert növényvédelmi problémákon túl az elmúlt években új kihívásokkal is szembesültek a csányi dióültetvényben, ez pedig az invazív nyugati dióburok-fúrólégy kártétele, ami mind a 4500-4600 diófára nagy veszélyt jelent.

Hibridbúza. Őszi búza. Állománymustra, javaslatok a szükséges és ajánlott tavaszi beavatkozásokra

2019. február 8. 12:16

A mezőgazdaságban dolgozók hozzászoktak és kénytelenek elfogadni a tevékenységüket rendszeresen és igen változatosan befolyásoló időjárás okozta problémákat. A termesztési – agroökológiai – környezet dinamikus változásai ennek megfelelően évről évre sok feladatot adnak a gazdálkodóknak.

Növényvédelmi drónpilótákat képző intézményeket jelölt ki a Nébih

2022. május 26. 13:08

Elérhetővé vált a Nébih honlapján a növényvédelmi drónpilóta képzőintézmények nyilvántartása.

Növénytudományi kutatások technológiáját fejlesztették a keszthelyi Georgikonon

2022. szeptember 16. 10:34

Csúcstechnológiai elemeket magában foglaló, kutatási és mezőgazdasági célokat is szolgáló technológiafejlesztést hajtottak végre több mint 900 millió forintos beruházással a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusán Keszthelyen - tájékoztat az intézmény.