21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Házikert

Így öntözzünk ősszel, ha kevés a csapadék és hideg az este

Agrofórum Online

Ősszel már kicsit másképp kell öntözni, mint korábban tettük, mert megváltoztak a körülmények, és ehhez igazodni kell öntözés terén is.

Amint az éjszakai hőmérséklet lecsökken, reggel teljesen más illatokkal vár minket a hajnali kert. Olyan “tél szag van” szokták mondani. De mit jelent ez az “ősz szag” vagy “tél szag”? Mondjuk először is illat, de ez lényegtelen: a tél szag egy olyan nyár végét jelző illat, amikor már tudjuk, hogy elindultunk kifelé a szezonból.

A reggeli levegő párásabb, hideg pára üli meg a növények levelét, nedves a fű és jó esetben csak 10 óra körül szárad fel. Ezzel együtt a virágok is kezdenek illatukból veszteni és egy más, talán tisztább illatélmény fogad minket egy őszi hűvös hajnalon a nyárhoz képest.

Ha változik a környezet, változik a párolgás is

Minél hűvösebb kezd lenni, a növények annál nehezebben száradnak fel és kevesebbet is párologtatnak.

Még a kevés vagy kevesebb párologtatás csak egy dolog. Az igazi feladat a növényvédelem, hiszen az elhúzódó felszáradás is magába rejt növényvédelmi feladatokat. Ilyenkor gyakoriak a gombás és baktériumos fertőzések is.

Nagyjából délig lehet érdemes öntözni ilyenkor (fotó: Pixabay)

Hogyan hidalható át ez a probléma?

Az egyik az, ha még csepegtető öntözésnél sem öntözünk a délutáni órákban. Kézzel öntözve meg pláne, mert a leveleknek is fel kell száradnia.

Nagyjából délig lehet érdemes öntözni ilyenkor, utána már nem.

A másik kérdéskör a víz hőmérsékletének kérdése: ha nagyon hideg vízzel öntözünk, még jobban lehűti a talajt és a gyökereket, így egy újabb szempont a reggeli vagy délelőtti öntözés mellett, hiszen van ideje felmelegedni a talajban és nem hideg vízzel megöntözve megy bele a növény a hűvösebb éjszakába.

Ha már öntözés, akkor tápoldatozás is van

Korábban már írtam róla, hogy a leandereket és az eddig tápoldatozott, de teleltetnivaló növényeket is át kell állítani a pihenőidőre.

Ez a kerti növényekkel is így van, hiszen nemcsak az öntözések számát érdemes csökkenteni, hanem a vízmennyiség mellett a tápanyagozás csökkentését is el kell kezdeni.

Ezzel kárt nem teszünk, de a növény azt érzékeli, hogy vége a nyárnak és elindul felkészülni a télbe, és nem új, finom hajtások hozására “pazarolja” az energiáját, hanem a télre való felkészülésre „figyel oda”.

Kiemelt kép: Pixabay

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

A nyárutói gyomok által okozott termésveszteség őszi káposztarepcében

2019. szeptember 10. 11:48

A címben szereplő érdekes kijelentésre, kérdésre sokan legyintenek, mivel azt gondolják és vélik, hogy a nyári gyomokat majd az első fagyok elintézik, és nem okoznak gondot. A probléma azonban ennél összetettebb. A szerző által elvégzett vizsgálatok eredményei azt igazolják, hogy igenis foglalkozni kell ezzel a kérdéssel.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés – 04.13.

2022. április 13. 10:05

Április második dekádjára az időjárás tavaszias arcát mutatja.

Mi okozhat mézgafolyást a csonthéjas gyümölcsfáknál?

2019. november 27. 12:17

K. Dezső kérdése: Csonthéjas gyümölcsfáimon gyantafolyást vettem észre. Esetleg növényvédelmi probléma okozza? Mi a teendőm vele?