18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Házikert

Növényi levek egyenesen a kertből!

Agrofórum Online

A növényi leveket évszázadok óta ismerik. Hol jobban, hol kevésbé használták, de a népi hagyományokban csak fennmaradt legalább 100-150 féle alaprecept, amiből szemezgetünk kicsit a klasszikus természetes növényvédelem témakörében.

Immunerősítés növényeknél

Sok évnyi megfigyelésünk már, hogy az egészséges növényeket a kártevők és kórokozók is nehezebben támadják meg. Hogy ebben pontosan a növény vastagabb epidermisze vagy más tényezők játszanak szerepet, még nem tudjuk megmondani, de kutatásaink során egyértelműen elmondható, hogy a megelőzés és a növények „immunrendszere” képes kivédeni a támadásokat.

Ezt akár növényi levekkel is el lehet érni, de például már az is fél siker, ha a trichoderma gombákkal tisztában vagyunk az immunerősítésnél, vagy használunk pl. leonardit alapú humuszkészítményt, mert minden, ami a talajon keresztül a növényig egyfajta immunerősítő, az már megalapozza a növényvédelmünket.

De a természet sokszor megteremti a saját megoldásait is, így egy zsírsavakban szegény talajon megjelenik a porcsinkeserűfű, hogy csak egy gyakori alföldi példát említsek.

Zsírsavakban szegény talajon megjelenik a porcsin (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/cserje-szirmok-virag-vad-7484117/)

Csalán többféle kivitelben

MEGNEVEZÉSRECEPTALKALMAZÁSI IDŐSZAKALKALMAZÁS HELYETÖMÉNYSÉGHATÁS
CSALÁNLÉ  darált csalánnalegész növényegész évbennövényre közvetlenül20-szoros hígításbannövekedésserkentés, palánták beöntözése, gyökérkezelés, vetőágyöntözés
CSALÁN erjesztett trágyalé1 kg friss növény + 10 liter vízrügypattanás előtt, egész évbentalaj, hajtások20-szoros hígításbanlevélklorózis ellen, növekedésfokozásra, hervadás ellen
CSALÁN erjedő trágyalé1 liter lé + 0,5 liter zsurlófőzetlevél- és virágképzés előtthajtások, levelek50-szeres hígításbannövényerősítés, levéltetvek és takácsatkák ellen

A konyhából is ismert fokhagyma

MEGNEVEZÉSRECEPTALKALMAZÁSI IDŐSZAKALKALMAZÁS HELYETÖMÉNYSÉGHATÁS
FOKHAGYMAösszevágott gerezdek kiszórásamájus eleje, 3 naponta és betakarítás utántalajra, növények közéhígítás nélkülszamócaatka, atkák ellen, levéltetvek ellen és gombabetegségek ellen
FOKHAGYMA kivonat, tea75 g/10 liter víz és 1 órára beáztatnicsávázásravetőmaghígítás nélkülcsírabetegségek ellen
FOKHAGYMA permetszer150 g fokhagyma finomra vágva, 2 teáskanál olaj 24 órára áztatva, majd másnap 100 g káliszappannal összekevernifertőzés eseténnövényrehígítás nélkülbaktériumos betegségek ellen, levéltetvek és földibolha ellen

A természetes növényvédelemnél akár a “felesleges” növényi rész is hasznos lehet

MEGNEVEZÉSRECEPTALKALMAZÁSI IDŐSZAKALKALMAZÁS HELYETÖMÉNYSÉGHATÁS
Paradicsomhajtások, -levelek kivonata2 maréknyit dörzsmozsárban szétzúzunk, 2 liter vízbe beáztatunk és ázni hagyjuk pár órátrajzásokkor illatfedésrenövényretöményenkáposztalepkék ellen a legjobb

De idesorolhatjuk a kamillateát is, ami klasszikus magcsávázó “szer” lehet.

Parlagfű ellen parlagfűvel?

Többfelé olvastam külföldi szakmai anyagokban, hogy a parlagfüvet kihúzzák, bedarálják és beerjesztik egy hordóban, majd átszűrve kipermetezik a parlagfüves területre és meglepően a parlagfű már elkezd gyérülni.

Kicsit olyan sárkány ellen sárkányfű módszernek tűnt, így két éve rendre locsolgatom ki az átszűrt parlagfű-leveket és figyelem a gyérülést. Hogy valóban ennek köszönhető-e vagy már magától is eltűnt volna, nem tudom biztosan, de foltokban igen komoly gyérülést tapasztaltunk a kertben.

Önök kipróbálnák? Ha igen, várjuk a tapasztalatokat, hiszen minél többen kísérletezünk, annál több tapasztalat gyűlik össze ezzel kapcsolatban!

A természetes növényvédelemben a gyógy- és aromanövényeket is felhasználhatjuk, akár növényi levek formájában. Érdekes megfigyelésem van az évek során e téren, hiszen a megye legfajgazdagabb menta-fajtagyűjteményével rendelkezem. Ez azért izgalmas, mert menta és menta között is elképesztő eltérések lehetnek már a rovarcsalogatásban is a virágzási időnél. Így gondoltam, hogy növényi léként is tesztelem, és míg egy hegyi menta levéltetű ellen teljesen esélytelen, addig egy almamenta, csokoládémenta, makedón menta már hatékony a levéltetű távoltartásában.

Kiemelt kép: Pexels

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Zöldül a kerti tó? Ezekkel állítsa meg az algásodást!

2025. július 7. 13:10

Zöldül a kerti tó? Ne pánikoljon! Mutatjuk, hogyan csökkentse az algásodást természetes módon – hatékonyan.

Fókuszban a gyakorlatorientált növényvédelmi kutatás

2018. február 6. 12:17

Az atkáktól a gyapottok-bagolylepkén és tripszeken át a mozaik vírusig. Keszthelyen gyűlt össze a növényvédős szakma.

Ezeket a zöldségeket vetjük ősszel

2022. november 1. 05:38

A legjobb helykihasználás érdekében akár még késő ősszel is vethetünk. Természetesen nem bármit, hanem csak pár fajta zöldséget!

Csak januárig elég a magyar hagymatermés

2018. szeptember 3. 10:30

Szeptember elejétől januárig-februárig képes ellátni a hazai igényeket a Magyarországon termelt vöröshagyma és fokhagyma. Aki a magyar hagymát választja, az a hazai termelőket segíti – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Az éves vöröshagyma-fogyasztás 8-9 kg/fő, fokhagymából 0,8-0,9 kg/fő.

A fokhagyma tápértéke és gyógyhatása, termesztésének helyzete a világon és nálunk

2019. június 8. 15:37

A fokhagyma jellegzetes funkcionális, nagy tápértékű, az egészség alakulására is rendkívül kedvező hatással lévő élelmiszer. Fajtatípusairól, fajtáiról, a termeszthetőségének feltételeiről, valamint termesztési módjáról olvashatnak összeállításunkban.