Házikert

Telepítsünk földigilisztákat a kertünkbe, vagy felesleges bajlódni vele?

Agrofórum Online

Azt sokan tudják, hogy a földigiliszta-félék igen hasznos szerepet töltenek be a talajminőség javításában, így nem meglepő módon kertjeink egészségének fenntartásában.

A horgászok kedvenc csalijai igen hasznos társak lehetnek a kertgondozásban, hiszen segítenek a talajlazításban, a humuszképződésében és a tápanyagok jobb hasznosulásában.

Ezért hasznosak számunkra

Földalatti járataikkal növelik a talaj egészségét, különösen olyan területeken, ahol minimális művelést végeznek. Mozgásukkal és „ásásukkal” hatékonyan lazítják a talajt, javítva annak szerkezetét, ami elősegíti a víz és a levegő áramlását.

A humuszképzésben is kiemelkedő szerepet játszanak, hiszen a talajba szállított organikus anyagokat, például növényi maradványokat és leveleket részben megemésztve humuszt állítanak elő, amely gazdagítja a talaj tápanyagtartalmát.

Tápanyagokat koncentrálnak a szervezetükben, mindezt úgy, hogy növényi részekkel táplálkoznak, amelyből trágyát állítanak elő és ürülékük révén a növények számára könnyen felvehető formában osztják szét azokat a talajban.

Ezen kívül a mozgásukból javítják a talaj vízháztartását, növelve a talaj víz- és levegőáteresztő képességét, így csökkentve a vízfelhalmozódást és vízlefolyást. A lazább talajban a növények gyökérzete könnyebben tud terjeszkedni és mélyebbre hatolni, így a giliszták a növények gyökérzetének fejlődését is jelentős mértékben támogatják.

Így vessük be őket

A beszerzésük rendkívül egyszerű, hiszen a legtöbb horgászkellék boltban csupán pár száz forintért megvásárolhatók. Kertbe való kihelyezésük pedig gyerekjáték: mindössze egy lyukat kell ásnunk, amibe beleforgatjuk őket, majd visszatakarjuk földdel.

Bárhová tehetjük a kertben, mivel azon kívül, hogy kiváló komposztot készítenek, semmiben sem tesznek kárt, tehát akár magaságyásba, virágos ágyásba vagy egyszerűen a fű mellé is elhelyezhetők.

Fontos figyelembe venni, hogy a giliszták szaporodnak és idővel önfenntartóvá válnak, ezért elég, ha csak a kert néhány pontján helyezzük el őket! Alkalmazás során mellőzzük a túlzott vegyszerhasználatot, mivel ezek a szerek károsítják, elriasztják őket, ehelyett inkább figyeljünk az egészséges talajfenntartásra. A megfelelő öntözés és szerves anyagok használata vonzza őket, így ezekre érdemes odafigyelni.

Mikor érdemes telepítenünk, és mikor hagyjuk a természetre?

Természetesen jogosan tesszük fel a kérdést magunkat, hogy vajon szükséges-e földigilisztákat „betelepítenünk” a kertünkbe. Valójában amennyiben egészséges a táptalajunk és nem használunk mesterséges vegyszereket, akkor ezek az apró élőlények bizony maguktól is megjelennek.

Konklúzió, hogy jelenlétük egyfajta visszaigazolásként szolgálhat számunkra, hiszen ha ők jelen vannak, bizony jól is érzik magukat, tehát valamit jól csináltunk. Ebben az esetben szükségtelen férgeket vásárolnunk és egyik helyről a másikra telepítenünk, amellyel lehet, több kárt okozunk, mint hasznot.

A talaj mélyebb rétegeiben ősszel aktívabbak, azonban nyáron is előfordul, amennyiben a melegre való tekintettel a talaj felső rétege kiszáradt. A telepítés idejét viszonylag könnyű megválasztanunk.

Átlag 20 Celsius-fokos hőmérsékleten érzi jól magát, amikor a talaj nedves. A tavasz és az ősz a legideálisabb időszakok, mivel ekkor a talaj hőmérséklete és nedvességtartalma kedvező számukra.

Összességében elmondhatjuk, hogy jelenlétük azt jelzi számunkra, hogy jól gondozzuk a kertet, így nem kell aggódnunk. Ha viszont nincsenek giliszták, és eddig vegyszereket használtunk (különösen réz hatóanyagút), de áttérnénk a természetes módszerekre, érdemes megfontolni a földigiliszták (Lumbricidae) telepítését.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Földigiliszták segítségével világított rá a Kwizda a globális környezeti problémákra

2023. december 1. 10:10

A Kwizda novemberben tartotta meg a Nova Agricultura díj ünnepélyes díjátadóját. Az idén elindított pályázat termőtalajaink egészségének megőrzésére és a hasznos talajlakó szervezetek védelmére volt hivatott felhívni a figyelmet.

Felpezsdítik a talajéletet a virágos növényekkel teli földsávok

2025. január 22. 14:40

Az évelő virágokkal teli sávokban háromszor annyi földigiliszta él, mint a szomszédos gabona- és repceföldeken. Miért hasznos a gazdag talajélet?

Ássunk vagy sem: miért jó a no-till módszer?

2022. június 12. 06:36

Bár az ásás lazítja a talajt, de a no-till módszereknél ismert az ásóvilla, amivel a lazítás a forgatás nélkül is elvégezhető, így védve a talaj belsejében kialakult ökoszisztémát.

Talajélet: a föld alatt megbújó biológiai sokféleség

2023. október 17. 05:40

A talajminőség kialakításában a talaj élőlényeinek jelenléte nélkülözhetetlen. Szerepük a talajban az elsődleges és a másodlagos szerves anyagok, így a humusz kialakítása is.