Növénytermesztés

Az őszi alaptrágyázás jelentősége

Agrofórum Online

Aszályban a talajműveléssel összefüggésben gyakran és többnyire joggal hivatkozunk a rossz minőségű szántás okozta eketalp-betegség gyökérfejlődést gátló hatására.

Mindennek rendelt ideje [van], és ideje [van] az ég alatt minden akaratnak. (Préd. 3,1)

————————-
Fizessen elő az Agrofórum szaklapra >>>

————————-

Az északi félteke mérsékelt égövében élő embere számára az ősz az érés, az élelem elraktározásának időszaka. A földből élő és földönjáró gazda azonban jól tudja, több a tennivaló ekkor, mint csupán a korábbi verejték gyümölcseinek begyűjtése, ez egyben a jövő megalapozásának ideje is. Amikor a Kisboldogasszony ünnepén világra jött bátyámat gyerekkorában megkérdezték születetési idejéről, a falusi gyerkőcök természetes, félremagyarázásoktól mentes öntudatával vágta rá az idősektől hallott terminológiával, hogy „trágyahordás idején”. S bár azóta a tudomány sok új ismerettel gazdagított minket, a fejlődő technológiák új lehetőségeket nyitottak meg előttünk, az az axióma nem rendült meg, mely szerint a repcék, a főbb kalászosok vetését, a víz befogadását és megőrzését segítő talajműveléseket, valamint a mezei „bankbetétek” kihelyezését, vagyis a szántók alaptrágyázását ezen a Kárpátokkal körbezárt nagy medencében ősszel kell elvégezni.

Amiről a búzák is árulkodnak

A magyarországi növénytermesztés és a hazai tápanyag-gazdálkodás kapcsolatát a kukorica aspektusából már elemeztük az Agrofórum egy korábbi számában (Extra 57.). A hazai búzák teljesítményét vizsgálva is kitűnik (1. ábra), hogy bár a nagy országos statisztikák nem teszik lehetővé precíz, mélyenszántó tudományos elemzések elvégzését, de jelzik a termesztés – s abban a trágyázás – intenzitása és a hozamok közötti kapcsolat fontosságát. A műtrágyázás gyakorlatát tekintve két olyan hosszabb korszakot (1901-1967 és 1990-2014) lehet elkülöníteni, amelyben a mezőgazdaságilag művelt területeink átlagos évi NPK-műtrágya felhasználása kevesebb volt, mint 100 kg/ha (kivétel: 2007 – 107). Az elsőben, a múlt század első harmadában búzáink termése 1965-ben törte át a hektáronkénti kéttonnás „álomhatárt”.

Ebben a periódusban az átlagos termésnövekedés mértéke igen szerény, évente 11 kg volt. Az intenzív trágyázást, az évente 100-300 kg/ha NPK-t – és a technológia egyéb elemeinek fejlődését – is biztosító 1968-1989 közötti időszakban az előrehaladás évi 129 kg/ha-ra nőtt. A legutóbbi negyed században – az azt megelőző periódusnak köszönhetően –, tápanyagokban feltöltöttebb, gazdagabb talajokon, de már ismét a ’60-as éveket idéző műtrágya-felhasználással, alig valamivel a 4 tonnás szint fölött stagnál a magyar búzatermesztés.

Az, hogy a teljesítmény mennyire nem elválasztható a ráfordításoktól, néhány EU-tagállam eredményeinek összevetése is alátámasztja (2. ábra). A XXI. század elején hektáronként 6-8 tonna búzát termelő országok (Németország, Egyesült Királyság, Franciaország) vegyes műtrágya-hatóanyag felhasználása a mezőgazdaságilag művelt területek átlagára vetítve 150-250 kg/ha között volt. Az Ausztriában kiadott NPK-műtrágyák mennyisége a 2004-2012 közötti időszakban csak 20 kg-mal haladta meg a magyar (93 kg/ha) átlagot, de ez a 21 % többlet a búzatermések átlagaiban is tükröződött (A: 5,14 t/ha; H: 4,20 t/ha).

Ezek az összefüggések a hazai búzatermesztés megyénkénti eredményei alapján egy rövidebb időszakot tekintve is felismerhetőek (3. ábra). Az MTA ATK TAKI 249 mezőgazdasági üzem 3 éves eredményeit tartalmazó adatbázisa szerint a 2009-2011. évek átlagában a búzatermesztéshez 100 kg/ha-nál kevesebb NPK-hatóanyagot felhasználó megyéinkben (4) az egyébként is igen szerény országos átlaghoz (3936 kg/ha = 100 %) viszonyítva csaknem fél tonnával, mintegy 12 %-kal kevesebb termést arattak (3465 kg/ha). A 150 kg-ot meghaladó NPK adagokkal trágyázó 9 megyében 4186 kg/ha átlaghozamot mértek. A 100-150 kg/ha-os vegyes hatóanyag dózisú régiókban az országos átlag szintjén teremtek a búzák (3922 kg/ha).

A termőhely adottságai által alapvetően behatárolt termőképesség, a műszaki feltételektől is függő, reálisan tervezhető termésmennyiség a vállalható termelési költségek, így a műtrágyákra fordítható összegek nagyságát is határok közé terelik. Az ökonomikus szemléletet azonban azzal a tudatossággal kell ötvözni, amely elfogadja, hogy a szántóföldi növénytermesztés fenntarthatósága csak rövidtávon egyeztethető össze a negatív tápelem-mérlegekkel, a talajzsarolással.

Mai műtrágyázási gyakorlatunk nemcsak mennyiségét tekintve változott meg és stagnál alacsony szinten negyedszázada, de arányait tekintve sem optimális. A nitrogénhasználat dominanciája jellemzi, az N:P arány 5,5:1, a felhasznált N- és K-hatóanyagok hányadosa 5,1.

Talajaink többségében a korábbi foszfor- és kálium-tartalékok folyamatosan zsugorodnak, amik a nem kielégítő N-trágyázással együtt nem teszik lehetővé a változékony, szélsőséges időjárás által felerősödő termésingadozások tompítását, gátolják a gazdasági év kezdetén tervezett termésmennyiség és -minőség elérését. Ezért rendkívül fontos, hogy folyamatosan bővüljön azon gazdálkodók köre, akik a tápanyag-visszapótlást a növénytermesztés stratégiai elemének tekintik, felismerve, hogy a szabványos mintavételezésekkel begyűjtött talajok laboratóriumi vizsgálati eredményei alapján, megbízható szaktanácsadó rendszerekkel számított hatóanyag-szükségletek biztosítása hasonlóképpen valódi termelőerőt jelent, mint egy elavult gép, vagy alkatrész cseréje.

A jó termés megalapozása

Napjainkban a kijuttatás-technológiák műszaki hátterének folyamatos korszerűsödése, az összetételükben a növények igényeihez, fejlődési állapotához igazodó, jó oldékonysággal bíró műtrágyák fejlesztése nagyon hatékony eszközei az úgynevezett irányított növénytáplálásnak, vagyis az aktuális tápanyag-szükségletek tenyészidőn belüli folyamatos biztosításának. Ezeknek a lehetőségeknek a kihasználása azonban nem helyettesíti, csak kiegészíti a talajok tápelem-ellátottságát, a felvehető tápelem-tőkét meghatározó alaptrágyázást.

Az őszi műtrágyázás, a szükség szerint kiszórt foszfor, kálium, és nitrogén rögtön az új termelési év kezdetén komoly kiadási tételt jelent a ráfordítások rubrikában. A tápanyagok felvehetősége, azok minél kedvezőbb hasznosulása szempontjából azonban nemcsak a műtrágyák oldhatóságát, hanem az azokban található tápelemek talajbani elmozdulásának lehetőségét, és a gyökérzet kiterjedését, elhelyezkedését is figyelembe kell venni.

A három makroelem közül a nitrogén a leginkább mozgékony elem. A nitrát formában jelen lévő tápanyag elmozdulása Németh Tamás akadémikus hazai talajokon végzett kiterjedt vizsgálatai szerint szoros kapcsolatot mutat talaj vízmozgásával, a talaj vízháztartását meghatározó tulajdonságokkal, így a talajok rétegzettségével, az egyes mélyebben fekvő, eltemetett zónák agyagtartalmával. Izotópos modell-vizsgálatai szerint az intenzív öntözés hatására a kijuttatást követő 12. órában a jelölt nitrát-nitrogén mészlepedékes csernozjom talajon 50 cm mélységig jutott el, miközben a felhalmozódás maximuma a 15-20 cm-es zónában alakult ki. Egy lazább, kevésbé kötött feltalajon, lepelhomokkal fedett csernozjomon ugyanilyen kezelés után a jelzett N-t már 105 cm mélyen is kimutatták, miközben a legnagyobb mennyiséget a felszíntől 65 cm-re mérték. Mindez arra hívja fel a figyelmet, hogy az őszi trágyázás során – számítva a téli félév feltöltő csapadékaira –, a kimosódási veszteségek elkerülése érdekében csak a legszükségesebb N-mennyiségeket adjuk ki áttelelő, viszonylag még csekély gyökérzettel, sekély gyökérzónával rendelkező vetéseink alá. Viszont gondolnunk kell arra is, hogy nemcsak az ősszel fejlődésnek induló növénykék, hanem a korábbi növény tarlómaradványainak lebontásában segítő baktériumok is használják a talaj felvehető nitrogénjét. Az elővetemény betakarításának időpontját, valamint annak hátramaradt szár- és gyökérmaradványainak mennyiségét figyelembe véve ezért mindig gondoljunk az őszi N-adag meghatározásakor a kedvezőtlen pentozán-hatás mérséklésére is.

A nitrogénhez viszonyítva a kálium elmozdulása csak néhány centiméterben mérhető. Kimosódására csak a nagyon laza talajokon kell számítani, ami tavaszi vetésű növények esetében homok, homokos vályog talajféleségeken indokolhatja a tavaszi alaptrágyázást. Ezzel szemben a talajokban évente csak néhány millimétert (homokon 10-12 mm, agyag talajon 1-2 mm) elmozduló foszfor kijuttatását az őszi alapozó talajművelések idejére ajánlott időzíteni. Ez nem jelenti azt, hogy a tavaszi vetésű, széles sortávú szántóföldi kultúrák alá indokolatlan a magágy-zónába starterezéssel P-t kiszórni. Különösen kedvezőtlen időjárási feltételek (pl. hideg, vízzel telített talajok, vagy szárazság) esetén jótékony hatású a gyökerek közelében elhelyezett friss foszfor, de kizárólag tavaszi P-trágyázásra alapozni az adott évet, csak a foszforral közepesnél jobban ellátott talajokon lehet.

A kevésé mozgékony tápelemek esetében mindig gondoljunk arra, hogy a növények gyökérzete környezetében vízzel és tápanyagokkal jól ellátott, nem szűk zónát hozzunk létre. Győrffy Béla martonvásári, P-izotóppal végzett vizsgálataival kimutatta, hogy a P-műtrágya és a gyökérzet közötti távolság szoros kapcsolatban van a tápanyag felvehetőségével. A kukorica a sortól 50 cm-re kiadott foszfornak 25-30, a 100 cm-re elhelyezett P-műtrágyának csak 8-10 %-át volt képes felvenni a 20 centiméter távolságra kiszórthoz mérten. A foszfort tartalmazó műtrágyák esetében ezért a talajjal való elkeverés, a homogenizálás egyik segítő feltétele az őszi kijuttatás.

Aszályban a talajműveléssel összefüggésben gyakran és többnyire joggal hivatkozunk a rossz minőségű szántás okozta eketalp-betegség gyökérfejlődést gátló hatására. Az utóbbi években azonban esetenként olyan táblákon is találkozhattunk sekélyen gyökeredző állományokkal, amelyeken ez a fajta művelési hiba nem volt jelen. Az ilyen, a vegetáció kezdetén még vízzel jól ellátott és a tápanyagokat a felszínhez közeli rétegben tartalmazó talajokon fejlődő növények gyökérzete ebben a keskeny felső zónában alakult ki. A tápanyagokban gazdag talajon intenzíven fejlődő, nagy zöldtömeget fejlesztő növények azonban aszályos időszakban éppen ennek a sekély „komfort-zóna” víztartalékának intenzív felhasználása, a legfelső réteg igen gyors kiszáradása, az ezzel járó „sokkos hervadás” miatt alig, vagy egyáltalán nem hoztak termést. A forgatásos vagy lazításos alapozó talajműveléssel, valamint az állat- és gyökérjáratok révén a lassan elmozduló tápanyagok felszíntől távolabbi zónákba való bejutása tehát nemcsak a nagyobb gyökértömeg kifejlődése, hanem ennek mélyebb, egyenletesebb elhelyezkedése okán a növények jobb vízhasznosítása, nagyobb aszálytűrése szempontjából is lényeges.

Dr. Árendás Tamás, Dr. Fodor Nándor, Dr. Bónis Péter, Dr. Szabó József
MTA Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet, Martonvásár

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Az emelkedő gabonaárak miatt több őszi búzát vetnek

2020. november 25. 06:44

Az őszi búza nagyobb vetésterülete az első következménye az augusztusban kezdődött mezőgazdasági nyersanyagár-ralinak.

Új megoldás a gazdaságunkban: a búza őszi gyomirtása

2021. május 14. 10:47

Szabó Zoltánék 570 hektáros családi gazdaságában a véletlen hozta úgy, hogy össze tudják hasonlítani az őszi és a tavaszi gyomirtást, hiszen az időjárás miatt az egyik táblájukon még el tudták végezni a kezelést, a másikon viszont már nem - így az kontrollterületté válhatott.

Gyomirtás Videó

Fókuszban a genotípus – fajta/hibridspecifikus agrotechnika alapelvei a búzánál és repcénél

2019. március 15. 08:57

A genotípus helyes vagy helytelen megválasztása egy adott növény esetében már „starthelyzetben” eldöntheti a növény termesztésének hatékonyságát, jövedelmezőségét. A genotípust egyszerre kell adaptálnunk az ökológiai feltételekhez (időjárás, talaj), valamint az agrotechnikai elemekhez (előveteménytől a trágyázáson, növényvédelmen át a betakarításig).

Őszi kalászosok őszi gyomirtása (videó)

2020. augusztus 31. 13:23

Nézze meg a saját szemével, hogy mit tapasztaltak más termelők!